Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da 1 Mayıs alarmı

30 Nisan 2008 / 22:31
Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri saat: 12.00'ye kadar çalışmayacak. Bütün deniz ulaşımı, Eminönü iskelesinden yapılacak. Kabataş-Taksim füniküler sistemi ile metro çalışmayacak.
İstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs önlemleri kapsamında Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane ilçelerinde toplam 66 ilköğretim okulunun yarın tatil edildiğini bildirdi.

Vali Güler, 1 Mayıs önlemlerine ilişkin İstanbul Valiliği'nde yaptığı basın açıklamasında, yarın İstanbul'da yapılacak 1 Mayıs kutlamaları kapsamında gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Önlemler kapsamında Beyoğlu'nda 41, Şişli'de 19, Kağıthane ilçesinde de 6 olmak üzere toplam 66 ilköğretim okulu tatil edilmiştir” dedi.

Öte yandan Vali yaptığı açıklamada belediye otobüslerinin Taksim'de durmayacağını da duyurdu. Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri saat: 12.00'ye kadar çalışmayacak. Bütün deniz ulaşımı, Eminönü iskelesinden yapılacak. Ayrıca Kabataş-Taksim füniküler sistemi ile Taksim'de metro çalışmayacak.

Ulaşımdaki aksamalar nedeniyle, İstanbullular sabah saatlerinden itibaren işyerlerine ulaşmak için büyük sıkıntı yaşayacak.

İstanbul Valisi Muammer Güler, yarın kutlanacak 1 Mayıs vesilesiyle kanunsuz bir toplantı ya da yürüyüşe yasaların öngördüğü çerçevede engel olunacağını söyledi. Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte İstanbul Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs'ta özellikle Taksim'de yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili olarak daha önce hem valiliğin hem de hükümetin ilgili bakanlarının açıklamada bulunduğunu hatırlattı.

Vali Güler, “Tekrar ediyorum; toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu ve diğer mevzuat hükümlerine göre Taksim'in bir toplantı ve yürüyüş güzergahı olmaması nedeniyle böyle bir izin verilmemiştir. Kanunen mümkün değildir. Bu nedenle Taksim'de herhangi bir toplantıya izin verilmeyecektir” dedi.

Kazancı Yokuşu'nda ve Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda yapılacak çelenk bırakma törenlerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine olumlu karşılandığını belirten Güler, ancak buralarda bir toplu kutlamanın, mitingin ya da yürüyüşün yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. “Şimdi İstanbullular'ın ve sevgili emekçi kardeşlerimizin, herkesin bu durumda sağduyu içinde, itidal içinde, demokratik haklarımızı yine demokratik kurallar çerçevesinde kutlamak için davetimi tekrarlıyorum” diyen Güler, emeğe saygının herkesin borcu olduğunu, ancak emeğin ve emekçi örgütlerinin de hukuka ve kanunlara saygı duyma borcu bulunduğunu ifade etti.

Güler, olayların tüm sosyal taraflarca barış, huzur ve demokratik bir olgunlukla karşılanması gerektiğini anlatan, valiliğin, polis, jandarma ve diğer güvenlik güçlerinin halkın can ve mal güvenliğini sağlamak görevi bulunduğunu hatırlattı.

İstanbul Valisi Güler, şöyle konuştu:

“Bu görevimizi yine kanunun öngördüğü çerçeve içinde kullanma görevimiz vardır. Yarın 1 Mayıs vesilesiyle kanunsuz bir toplantı ya da kanunsuz bir yürüyüşe elbette ki yasaların öngördüğü çerçevede engel olunacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Herkesin kanuna uygun davranma mükellefiyeti vardır. Kanunu bilmemek de mazeret sayılamaz. Kanun tanımazlığın beraberinde getirdiği hukuki ve cezai sorumlulukları ve ahlaki sorumlulukları da gözardı etmemeliyiz.” Böyle bir yürüyüşün düzenlenmek istenmesinin hayatı olumsuz etkileme sonucu yaratacağını da dile getiren Güler, geçtiğimiz yıl yaşanan olayların tekrarını istemediklerini, bununla ilgili tedbirleri önceden planlamak durumunda olduklarını, bu amaçla İl Emniyet Komisyonu'nun dün toplandığını anlattı.

ULAŞIM VE EĞİTİMDEKİ TEDBİRLER

Alınacak güvenlik önlemlerinin planlandığını ve böylesine bir planlamanın beraberinde getireceği ulaşım sıkıntıları veya diğer hizmetlerle ilgili sıkıntılar yaşanabileceğini ifade eden Güler, güvenlik tedbirlerinin söz konusu bölgelerde sağlıklı yürütülmesi bakımından şehir hatları vapurlarının Üsküdür ve Kadıköy'den Kabataş, Beşiktaş ve Karaköy iskelelerine öğle saatlerine kadar sefer yapmayacağını bildirdi.

Vali Güler, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu seferler Eminönü iskelesi üzerinden yapılacaktır. Sirkeci-Kabataş tramvay hattı sabahtan itibaren belirlenecek saate göre çalıştırılmayacaktır. Kabataş-Taksim arasındaki füniküler sistem yine çalıştırılmayacaktır. Mecidiyeköy-Taksim arasındaki metro çalışmayacaktır ve otobüslerin de Taksim'de bekleme yapmayacaklarını, ana güzergahlar üzerinde yolcularını indirip bindireceklerini ifade etmek istiyorum. Yine bu güzergahlar üzerinde bulunan Beyoğlu ilçesinde 41, Şişli ilçesinde 19, Kağıthane ilçesinde 6 olmak üzere toplam 66 ilk ve orta dereceli okullarda bir gün süreyle tatil edilmişlerdir.” Vatandaşların toplu taşıma araçlarından yararlanmaları, mümkünse özel araçlarıyla seyahat etmemeleri ve trafiğin belli alanlarda tıkanabileceğini dikkate alarak tedbirli olmaları çağrısında bulunan Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bu konuda sık sık duyurularda bulunacağını söyledi.

“KESİN İSTİHBARAT BİLGİLERİ VAR”

İstanbul Valisi Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değerli arkadaşlarım, bizim amacımız korku yaratmak değil, İstanbul'da korku yaratacak, kabus yaratacak eylemlerle ilgili önceden vatandaşların bilgilendirilmesi ve bunun önlenmesine ilişkin tedbirlerin alınmasıdır. Bu konuda da İstanbullulara gerekli bilgilendirmeyi şimdiden yapmak istiyoruz. Taksim'de bir toplantının güvenlik riski taşıdığını belirtmiştik. Yapılan açıklamalarda da bu belirtildi. Bir kısım yetkililer bunu maalesef biraz hafife alır tarzda yorumladılar. Değerli arkadaşlarım elimizdeki bilgiler güvenlik güçlerinin değerlendirmeleri özellikle kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü amacıyla gelecek grupların arkalarına veya içlerine sızmak suretiyle polisle sızma içine girecekleri, taşlı, sopalı, molotofkokteylli ve gerektiğinde silahlı eylemler düzenleyebilecekleri...

Altını çizerek ifade ediyorum; bölücü terör örgütü mensuplarının gerek sınır ötesi harekat, gerekse yurt içi operasyonları bahane ederek, kanunsuz hareketlere girişebilecekleri, diğer marjinal ve illegal örgütlerin daha önce polisin yaptığı operasyonlar sebebiyle polisle çatışma içine girebilecekleri, provokatif eylemler düzenleyebilecekleri yolundaki kesin istihbarat bilgilerini değerlendirmemiz için, bununla ilgili de önlemlerimizin uygulamalı olacağını belirtmek isterim. Ancak bu tür provokatif eylemler böyle bir zemini fırsat bilerek kendileri açısından bir avantaj olarak değerlendirebilirler. Bunu öncelikle belirtmek istiyorum.”

“ONLAR DA EMEKÇİDİR”

Güvenlik güçlerinin emekçilerle, çalışanlarla karşı karşıya gelmelerini istemediklerini belirten Güler, “Onlar da emekçidir, onlar da çalışanlardır ama yasaların öngördüğü tedbirleri de elbette güvenlik güçleri uygulayacaktır” dedi.

Turizm ve ticaret kenti olan İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanına yaraşır bir tarzda dünyaya takdimi ve bu bölgede evlerin, iş yerlerinin, araçların, kamu tesislerinin zarar görmemesi için herkesin duyarlı olmasını isteyen Güler, şöyle devam etti:

“İllegal örgüt ve marjinal grup olarak kastımız kesinlikle sendikalar ve sivil toplum örgütleri değildir. Bu tabirden kimleri kast ettiğimiz bellidir. Ancak bu grupların böyle kalabalıkları ve böyle zeminleri uygun ortam gibi değerlendirip, bundan istifade etmek isteyecekleri de açıktır. Böyle bir hazırlık içinde oldukları, özellikle İstanbul dışından bu amaçla geldiklerini de biliyoruz ama her türlü güvenlik tedbiri alınmıştır.”

Güler, sivil toplum kuruluşlarının yaptığı açıklamalarda böylesine eylemlerin İstanbul'un ticari potansiyeline sıkıntı getireceği, olumsuzluklar yaratacağının belirtildiğini anımsattı.

“İSTANBUL'A KABUS YAŞATMAYALIM”

Vali Güler, güvenlik güçlerinin amacının kesinlikle zor ve güç kullanmak olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ama kanunları uygulamak, yasaklara aykırı hareket edenlerle ilgili önleyici, engelleyici tedbirleri almak da arkadaşlarımızın görevidir. Onların da en az bu olayda bir gerilim içinde olduklarını hesaba katmak lazım. Bizim istediğimiz onları karşı karşıya getirmek değildir. Kimse bu anlamda güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmesin ama provokatif eylemlere girişeceklerle ilgili polisin kanuni çerçeve içinde davranacağının da bilinmesini istiyorum.”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Güler, şu uyarılarda bulundu:

“İstanbul'a yarın bir kabus yaşatmayalım. Genel hayatı olumsuz etkilemeyelim. Bizim açıkladığımız tedbirlerin, inşallah, hiçbirisi uzun süre uygulanmaya gerek kalmadan çok süratle kaldırılıp normale getirilecek tedbirler olsun. Ama bizim alacağımız güvenlik önlemleri nedeniyle genel hayatın olumsuz etkilenmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bunu da şimdiden İstanbullular'ın anlayışla karşılamalarını bekliyorum ve tedbirlerle ilgili hem çalışan ve emekçilerin hem de İstanbullular'ın bize yardımcı olmalarını istiyorum. Çünkü bizim görevimiz herkesin can ve mal güvenliğini korumak, herkesin tasarruf emniyetini korumaktır.”

KAÇ POLİS GÖREV YAPACAK?

İstanbul Valisi Muammer Güler, sendikalara çağrıda bulunarak, “(Buyurun Kazlıçeşme'ye, buyurun Çağlayan'a, buyurun Kadıköy'e, buyurun Kartal'a) dedik. Halen de aynı çağrımı tekrarlıyorum. Vakit geçmiş değildir” dedi. Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Vali Güler, “Kaç polis görev yapacak, ne tür tedbirler alındı?” şeklinde bir soru üzerine, gerekli bütün önlemlerin alındığını, yeteri kadar polisin görev yapacağını, devletin bu işle ilgili bütün güçlerinin görev alacağını söyledi.

“Önemli olan, bu tedbirleri vatandaşımızla karşı karşıya gelmeyecek tarzda, büyük bir müdahaleye gerek duymayacak tarzda uygulamaktır” diyen Güler, yarın basın mensuplarının en rahat şekilde çalışabilmeleri için de gerekli düzenlemelerin yapıldığını, Taksim'deki Gezi Parkı'nda canlı yayın araçları için yer ayrıldığını anlattı. Muammer Güler, sendikaların yarın polisten kırmızı karanfil beklediğini ifade ederek, “Müdahalede kırmızı çizgileriniz nedir?” diye soran bir gazeteciye şu yanıtı verdi:

“Bu hafta içindeki görüşmelerimizde cımbızla çekerek, adeta magazinleştirilen 'orantısız güç' gibi tabirler kullanıldı. Bunların ne şekilde ifade edildiğini siz biliyorsunuz. Arkadaşlar ben, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'ndan, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'ndan, Jandarma Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun ve yönetmelikten bahsederek... Polisin ancak kanunun gerektirdiği hallerde zor kullandığını, bunun dışında herhangi bir güç kullanımının mümkün olmadığını anlattım. Ancak kanunsuz bir eylemin de engellenmesi tabiidir. Biz kesinlikle kanunun gerektirdiği şartların doğmasını istemiyoruz.”

Köprülerde herhangi bir trafik kısıtlamasına gidilmeyeceğini belirten Güler, trafikteki güzergah değişikliklerinin güvenlikle ilgili tedbirler kaldırılınca normale döneceğini anlattı.

“YİNE 1 MAYIS TAKSİM'E MAHKUM EDİLMİŞTİR”

Sendikalar, uzlaşılması halinde tek koldan Taksim'e yürüyebileceklerini ifade ediyor. Sendikalarla görüşmeler devam ediyor mu? Bugün herhangi bir görüşmeniz olacak mı?” sorusu üzerine de Güler, bunlarla ilgili görüşmelerin yapıldığını, sendikalardan kendilerine herhangi bir görüşme talebi gelmediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Biz kendilerine, Taksim'de herhangi bir toplantıya veya gösteri yürüyüşüne izin veremeyeceğimizi söyledik. (Buyurun Kazlıçeşme'ye, buyurun Çağlayan'a, buyurun Kadıköy'e, buyurun Kartal'a) dedik. Halen de aynı çağrımı tekrarlıyorum. Vakit geçmiş değildir. Müracaat süresini de kabul ederim. Ama sendikalarımızın bu konuda tavırları net. Her sene olduğu gibi yine 1 Mayıs Taksim'e mahkum edilmiştir. Taksim tartışmalarına mahkum edilmiştir. Bu, aslında 1 Mayıs'ın gerçek anlamını ikinci planda bırakmıştır. Bu da hiç arzu etmediğimiz bir durum. Halbuki emek ve dayanışma günü olarak daha farklı şekilde algılanması, herhangi bir kabusa, herhangi bir sıkıntıya sebep olmadan da coşku içinde kutlanması gerekir.”

“KİMSENİN KANUN DIŞINA ÇIKMA GİBİ BİR LÜKSÜ YOKTUR”

Güler, bir gazetecinin, “Sendikacılar polisin müdahalesine kol kola girerek cevap vereceklerini söylediler. İlk temas durumunda ne olacak?” sorusuna, “Böyle bir soruya böyle bir şekilde cevap veren arkadaşın bu beyanını talihsiz olarak değerlendirip, kendisine tekrar kanunu bilmemenin marifet sayılmadığını, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarından haberdar olmadığını hatırlatmak isterim” diye konuştu. Bu konudaki yasa maddelerini hatırlatan Güler, “Bunları ben yazmadım. Bunları Türkiye Cumhuriyeti kanunları yazıyor. Ben de bu kanunları uygulamakla mükellefim ama herkes de uymak zorunda. Kimsenin bu kanunları kendi bildiği gibi anlama, kanun dışına çıkma gibi bir lüksü yoktur” dedi.

Güler, kanunsuz toplantıya davet etmenin de suç olduğunu ifade ederek, ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu anımsattı. 1 Mayıs'ın huzur ve barış içinde kutlanmasını isteyen Güler, özgürlüklerin ancak demokrasilerde uygulanacağını, başkalarının özgürlüklerinin korunmasının da özgürlüklerin kullanılması kadar kutsal olduğunu söyledi.

Yarın 1 Mayıs'ın alınacak tedbirler nedeniyle İstanbullular için bir bayram yerine sıkıntı ve endişe kaynağı olacağını savunan Güler, “İnşallah böyle bir ortam yaşanmaz” dedi.

Bazı köşe yazarlarının belirttiklerinin aksine, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerler belirlenirken hem ulaşım durumlarının, hem güvenlik tedbirlerinin uygulanabilirliğinin göz önüne alındığını anlatan Güler, kontrolsüz grupların girebileceği bir alanı, daha önceden belirlenmiş, girişlerinde kontrol yapılabilen bir alanla kıyaslamanın mümkün olmadığını söyledi. Güler, “İşte Taksim'in böyle bir güvenlik riski vardır. İstihbarat raporları da devletin güvenlik güçlerinin raporlarıdır ve değerlendirilmesi gereken bilgilerdir. Bunun sonuçları hepimizi riske sokar” dedi.

VATAN CADDESİ'NDE HAREKAT MERKEZİ KURULACAK

Muammer Güler, “Geçen sene olduğu gibi özel araçlar ve otobüslerdeki insanlar da aranacak mı?” sorusu üzerine de, gerekli önleyici aramaların gerekli yerlerde yapılacağını belirterek, bunların suç işlenmesinin önlenmesine yönelik tedbirler olduğunu söyledi. Polis, jandarma ve diğer güvenlik güçlerinin emek örgütleriyle karşı karşıya gelmeden bu sorunların çözüleceğine inandığını anlatan Güler, “Yaşanacak olumsuzluklar konusunda da şeffaf bir yönetici anlayışıyla İstanbullular'a benim borcum var bu konuda. Onları bilgilendirmek durumundayım, bu korkuyu yaratmak isteyenleri, yaratacakları korkunun ne olduğunu ve çerçevesini belirtmek zorundayım” diye konuştu. Kentte yarın uçuş yasağı uygulanmayacağını da belirten Güler, basın mensuplarından da kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Güler, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde harekat merkezi kurulacağını ve yarınki gelişmeleri orada izleyeceğini sözlerine ekledi.

Yeni Şafak - Ajanslar

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri