Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da can pazarı yaşanıyor

09.09.2009 11:28
Trakya ve Marmara depremden sonraki en büyük afetlerden birini yaşıyor. İki gündür etkili olan sağnak yağış ve sel, 20 cana mal oldu. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.
İstanbul'da Atatürk Havalimanı'na giden yol sular altında kaldı. İkitelli'de araçlarında mahsur kalanlar kurtarılmayı bekliyor.

AYAMAMA DERESİ TAŞTI YÜZLERCE İŞYERİ VE ARAÇ SU ALTINDA

Silivri’de başlayan ve sel baskınlarına neden olan yağış bu kez İstanbul’u vurdu. İstanbul’da İkitelli, Güneşli,Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, gibi semtlerde yüzlerce ev ve işyeri taşan derelerin getirdiği suların altında kaldı. İkitelli Basın Ekspres Yolu Ayamama Deresi’nin taşmasıyla işe giden servis ve belediye otobüsleriyle özel araçları sular altında bıraktı. Araçların ve otobüslerin üzerlerinde mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmayı beklerken, İstanbul’un çeşitli semtlerinden binlerce vatandaş itfaiye’den su baskınları için yardım istedi.

Bu arada su baskınlarının olduğu otoyollarda araçların sel suları ile sürüklendiği görüldü. Çatalca ve Silivri’ye müdehale eden itfaiye ve kurtarma ekipleri aşırı yağış alan İstanbul’a yönlendirilmeye başladı.

Yağmur nedeniyle Esenler, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece’de yüzlerce ev ve işyerini alt geçitleri su bastı. Vatandaşları sular içinden itfaiye ekipleri kurtardı.

ARAÇLARIN İÇİNDE CAN PAZARI YAŞANDI

Her şiddetli yağmurda taşan ve çevreye tehlike oluşturan Ayamama Deresi yine taşarak Basın Ekspres yolunu sular altında bıraktı. Yüzlerce işyerinin sular altında kaldığı İkitelli Güneşli bölgesinde vatandaşlar araçlarının üzerine çıkarak kurtarılmayı bekledi. Sel suları dere kenarında bulunan tüm fabrikaları su altında bıraktı. Sel suları bazı fabrikaların 3’ncü katına kadar ulaştı. Araçları içinde mahsur kalanların çoğu kendi imkanları ile kurtuldu.

DERENİN ERKEN SAATTE TAŞMASI BÜYÜK BİR FACİAYI ÖNLEDİ

Ayamama Deresi, saat 06.30 sıralarında Basın Ekspres yolunda araç trafiğinin yoğun olmadığı bir saatte taştı. Sel sularına özellikle servis minibüslerini yakalandı. Trağin yoğun olduğu saate taşması durumunda binlerce otomobil sel sularına kapılacak ve büyük bir kaos yaşanacaktı. Ancak derenin erken taşması bunu önledi. Selde mahsur kalan servis minibüsleri ve belediye otobüsdekileri itfaiye ekipleri kurtardı.

11 CESET BULUNDU

İSTOÇ yanyolda bulunan bir TIR garajındaki araçlar, sele kapılarak havalimanına gidiş yolunu tamamen kapadı. Göl haline gelen yolda, bazı hususi araçlar da sele kapıldı.

TIR garajında bulunan sürücü ve çalışanlarda suya kapılarak kayboldu. Sel sularında boğulan 4 kişinin cesedine ulaşıldı.

Halkalı'da ise bir tekstil atölyesinde çalışanları taşıyan servis minibüsü sel sularına kapıldı. Minibüsteki 7 kadın hayatını kaybetti. 3 kişinin ise kurtulduğu belirtiliyor.

İTFAYE YAPTIĞI ANANOSLARLA GÖREV SÜRESİNİ UZATTI

İstanbul itfaiyesi yağışın devam etmesi ve kurtarılmayı bekleyen onlarca insanın bulunduğu bölgelere yetişmeye çalışırken gece geç saatlerde çalışan ekiplerine göreve devam emri verdi. Özellikle Gaziosmanpaşa ve Sultangazi’de caddeler ve sokaklar sular altında kaldı. Baskınlar nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlar itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Başta Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy olmak üzere İstanbul’un birçok ilçesinde de su baskınları yaşandı. Gece boyunca devam eden sağanak, Sultangazi’de yüzlerce evin su altında kalmasına neden oldu. Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Cebeci gibi yerlerde de su baskınları yaşandı. Sokaklar ve caddelerden akan suların özellikle bodrum ve birinci katlardaki evlere dolması nedeniyle birçok vatandaş mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri su tahliyesi ve kurtarma çalışmalarına yetişmekte zorlandı. Habipler yolu üzerinde bulunan İstanbul Ulaşım A.Ş. de sular altında kaldı. Habipler’de bulunan eski Edirne asfaltı, araç trafiğine kapatıldı. Şehirde sağanak da itfaiyenin su tahliyesi ve kurtarma çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

KURTARMA ÇALIŞMALARI BOTLARLA YAPILIYOR

İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, Basın Ekspres yolundaki arama kurtarma çalışmalarına 8 arama kurtarma botunun katıldığını, bot sayısının 1 saat içinde 30'a çıkarılacağını söyledi.

4 ASKERİ HELİKOPTER KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILACAK


Yağıştan Basın Ekspres Yolu ve Bahçeşehir Hamam Deresi'nin etkilendiğini ifade eden Çakmak, Ayazağa-Cendere yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Söz konusu bölgelerdeki kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çakmak, 4 askeri helikopterin kurtarma çalışmalarına katıldığını ve Silivri ve Çatalca'dan kurtarma ekiplerinin olay yerine doğru yola çıktığını söyledi.

Yeni Bosna'daki bazı fabrikaları da su bastığı bildirildi. Fabrikalardaki bazı eşyaların suyla birlikte çevreye yayıldığı gözlendi.

BİR SENELİK ORTALAMADAN FAZLA YAĞIŞ YARIM SAATTE YAĞDISabah saatlerinde yarım saat içinde İkitelli'ye yağan yağış 90 kilogramın üzerinde. Bu, bir senelik ortalamadan fazla...
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri