Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da Darbe Karşıtı Eylem

05.12.2009 13:14
Kuvvet komutanlarının adliyeye girmesinin ardından Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu üyeleri, darbe karşıtı eylem yaptı.

Darbe planladıkları iddiasıyla bugün sorgulanan eski kuvvet komutanlarının adliyeye girmesinin ardından Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu üyeleri, darbe karşıtı eylem yaptı.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen ve darbe planlarının yer aldığı günlüğe atıfta bulunan eylemciler, kendi yazdıkları günlüğü okudu. Basın açıklamasında, "Sevgili günlük, bir günlüğün bu kadar işe yarayacağını bilemezdik. Sen günlüklerin Mata Hari'sisin." ifadelerine yer verildi. Eylemciler 'Darbeciyi altın kafese koymuşlar, ah darbe demiş' yazılı dövizler taşıdı.

Eski Deniz Kuvvet Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, ifade vermek üzere Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Eski kuvvet komutanlarının adliyeye gelmelerinin ardından Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu adliye önünde eylem yaptı. Yaklaşık 30 kişinin katıldığı eylemde 'Darbeciyi altın kafese koymuşlar ah darbe demiş' ve 'İlker Başbuğ görevden alınsın' yazılı dövizler taşındı. Eylemciler 'Dur de dur de, darbelere karşı dur de' sloganı attı.

Eylemde darbe planlarının yer aldığı ve Örnek'e ait olduğu belirtilen günlüklere atıfta bulunuldu. Grup adına yalpan basın açıklamasında eylemcilerin kendi hazırladıkları günlük okundu. Açıklamayı yapan Meltem Oral, "Sevgili günlük, bir gün seni okuduk ve hayatımız değişti. Bir günlüğün bu kadar işe yarayacağını nereden bilebilirdik. Sen farkında mısın değil misin bilmiyoruz ama sen ortaya çıktıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Senin gibi bir günlük 50 sene önce ortaya çıksaydı Menderes asılmazdı. Yassıada'da hukuk katledilmezdi. Senin gibi bir günlük 40 sene önce ortaya çıksaydı Deniz Gezmiş asılmazdı. Ziverbey'de Mamak'ta işkenceler kol boyu gezmezdi. Senin gibi bir günlük 30 sene önce ortaya çıksaydı 17 yaşında Erdal sen asılmazdı. Diyarbakır zindanlarında yüzyılın en büyük insanlık ayıbı yaşanmazdı. Senin gibi bir günlük 20 sene önce 15 sene önce ortaya çıksaydı Susurluk olmazdı. Fadime Şahin'ler Aczimendiler olmazdı." dedi.

Eyleme katılanların 'darbelere karşı dur de' sloganları eşliğinde devam eden açıklamada bir de şiire yer verildi. Oral, "Aman günlük canım günlük, artık sana minnettarım günlük, Eninde günlük sonunda günlük, Darbeciler yargının elinde günlük. Sen gelince sanki bir güneş doğdu, Aydınlık günüm gecem artık çok güzel hayat, Sanki her şey birden bambaşka oldu, Sensiz ne kadar zormuş meğer ne güçmüş hayat." ifadelerinin yer aldığı şiiri okudu.

Oral açıklamasına şöyle devam etti: "Sen nokta dergisinden bize yüzünü gösterdiğin günden bu yana hayat bambaşka. Artık gizli saklı hiçbir şey kalmadı, kalamıyor. Sen bize ipin ucunu verdin. Söktükçe arkası geldi. Önce Ayışığı, Sarıkız, Eldiven planları ortaya çıktı. Sonra andıçlar, ıslak imzalı kaos planları ve en sonunda kafes. Şemdinli'de patlayan bombayı durduramadık ama sayende 350 çocuğu öldürmek niyetiyle Koç müzesindeki denizaltıya konulmuş bombayı patlamadan etkisiz hale getirdik. Hrant Dink'in, Rahip Santaro'nun, Malatyalı misyonerlerin imdadına yetişemedik ama Büyükada Vapuru'na kurulan kafes tuzağını geç olmadan bozabildik. Sevgili günlük, bir adamın egosundan yararlanıp sana içini dökmesini sağladın. Bu bilgileri bizim için sakladın. Sen günlüklerin Mata Hari'sisin. Sana çok çok teşekkür ediyoruz."

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan grup olaysız dağıldı.

Bu haber toplam 1576 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri