Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da ezanın sesini kıstılar

17.07.2010 00:55
Sarıyer’de ezan sesinden rahatsız olan çevre sakinleri ezanın sesini kıstırdI

Sarıyer'deki Yeniköy Merkez Camii'nden yükselen ezan sesi çevre sakinlerini rahatsız ettiği gerekçesiyle 50 metre uzaklıktan duyulabilecek şekilde kısıldı.

 Sarıyer'deki Yeniköy Çarşı Merkez Camii'nden yükselen ezan sesinden rahatsız olan vatandaşlar, müftülüğe başvurdu. İnceleme yapan müftülük, ezan sesini camiye en fazla 50 metre uzaklığa ulaşabilecek şekilde kıstı.

 Vatandaşlar müftülüğe başvurdu

İddiaya göre, Yeniköy'de ezan sesinden rahatsız olan bazı vatandaşlar, ezan sesinin çok çıktığı ve bu nedenle rahatsızlık duyduklarını gerekçe gösterip müftülüğe başvurdu. Başvuruyu değerlendirmeye alan müftülük yetkilileri ise Yeniköy Çarşı Caminde ezan okunduğu sırada incelemelerde bulundu. İncelemeler sonunda ise ezan sesinin camiden en fazla 50 metre uzağa kadar gidecek şekilde ayarlama yapıldı. Aradan geçen zamanda ezan sesinin duyulmadığını fark eden Yeniköylü vatandaşlar durumu camii imamına sorunca gerçeği öğrendi. Olayın duyulması üzerine vatandaşlar tepki göstermeye başladı.

 Yeniköy'de marketçilik yapan Coşkun Akıncı, 40 yıldır Yeniköy'de yaşadığını ifade ederek, "Ben böyle bir şey görmedim. 60 m uzaklıkta duruyorum ve ezanı duyamıyorum. Burada kiliseler var pazar günü çan çalıyor. Ama kimse bir şey söylemiyor ve karışamıyor. Onlarda dini vecibelerini yerine getiriyor. Ama nedense birileri ezan sesinden rahatsız olmuş ve ezanımızın sesini kıstırmış" dedi.

 

Ezan vaktini saat alarmına göre ayarladılar

Taksi durağı çalışanı Orbay Satır ise taksi durağının camiye yakın olduğunu ancak ezan sesini duyamadıklarını belirterek, "Bizde artık ezan vaktini saatin alarmına göre ayarladık. Saatin alarmı çaldığında ezan okunuyor diye camiye gidiyoruz. Nedenini sorduğumuz camii imamı bize şikâyet olduğunu söyledi" diye konuştu.

 35 yıldır Yeniköy'de manavcılık yaptığını belirten Aydın Hüner de, "35 yıldır burada yaşıyorum böyle bir şey görmedim. Çok sayıda yabancı ve başka dinlerden insan yaşıyor. Onlarda buna şaşırıyor. Müslüman ülkede bu olurumu?" ifadelerini kullandı.

 Cami görevlileri de şaşkınlıklarını gizleyemezken, camii derneğinde görevli Salih Sarıoğlu ise, "Şikâyet etmişler müftülükten yetkililer geldi. Ezan okunurken camiden uzaklaştılar, mesafe koydular ve sesi kıstılar. Evimiz burada olduğu halde sesi duyamıyoruz. Yeniköy halkı ezan sesini duyarak camiye gitmek istiyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 2418 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri