Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da kar yağışı var

29 Aralık 2008 / 15:43
Türkiye’ye yarın ve çarşamba günü Sibirya kökenli daha soğuk hava gelecek. İstanbul'da kar yağışı başladı. Hava 5 derece daha
Hava aşırı soğurken, sıcaklıklar bugünkü değerinden 3-5 derece daha düşük olacak.

Türkiye’nin iç kesimlerinde hemen hemen her kentte devam eden kar yağışı yarın Doğu Anadolu, Karadeniz, Sivas ve Kayseri boyunca sürecek. Bolu, Kocaeli, Afyon ve Ankara çevresinde ise kar hafif olarak görülecek.

1 derece aşırı soğuk kabul edilen İstanbul’da hava sıcaklığı 0 derece hissedilecek, termometreler 3 dereceyi gösterecek. Kentte yağış yağmur ve yüksek yerlerde hafif kar olarak sürecek.

Sibirya soğuklarından Akdeniz de etkilenecek, yarın Antalya aşırı soğuk bir gün yaşayacak. Erzurum için -10 derece aşırı soğukken, antalya için 7 derece aşırı soğuk sayılıyor.

31 Aralık’ta Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’nun büyük bölümünde önemli bir yağış beklenmiyor, hava açık olduğundan yılbaşı akşamı dondurucu soğuk havada geçecek. Yeni yıla Türkiye’nin en doğusu karla girecek.

Çarşamba günü kolay kolay kar yağmayan Karadeniz’in sahil şeridinde dahi Samsun’dan Trabzon ve Rize’ye kadar çarşamba günü kar yağışı olacak. Yeni yılın ilk günleri hava açık olacağından kuvvetli buzlanma olacak. Sıcaklıklar cumartesi günü Marmara ve Ege’de lodos ve beraberinde gelecek yağmurla birlikte biraz artacak.

BÖLGE BÖLGE DURUM

Yarın Sibirya kökenli çok daha soğuk hava geliyor, aşırı soğuklar daha çok Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu’yu etkileyecek. 31 Aralık’ta kar yağışları batıda çok hafiflerken, İstanbul’dan Antalya’ya kadar tüm Türkiye’de aşırı soğuk havada geçecek.

İstanbul’da poyraz yarın da sert, yağmur ve tepelerde sulu kar şeklinde yağış olacak. Çarşamba günü rüzgar hafifliyor, yağış da yine genelikle yağmur şeklinde çok zayıf yağacak. Ankara’da ayın 31’ine kadar her gün biraz daha soğuyor, çarşamba da dahil 3 gün hafif kar yağışı olacak. Ayın son günü sıcaklık -3 dereceye kadar inecek. İzmirde yağış ara verdi ama poyraz kuvvetli, sıcaklık 4 derece hissediliyor. Bursa’da salı ve çarşamba kar var; Adana bugün yağışlı, diğer iki gün parçalı bulutlu ancak daha soğuk. Bugün İstanbul 5, Ankara 1, İzmir 7, Bursa 2, Adana 12 derece.

Marmara’da haftanın ilk 3 günü hava aşırı soğuyor, poyraz kuvvetli, hissedilen sıcaklık 2 derecenin altında. Bugün Trakya dışında bölgede karla karışık yağmur var. Özellikle yarın ve çarşamba çok daha soğuk geçecek. İstanbul, Kocaeli ve Bursa arasında hafif de olsa kar yağışı olacak. Trakya’da ise kuvvetli ayaz yaşanacak. Bugün Edirne -2, Kocaeli 4, Balıkesir 3 derece.

İç Anadolu’da hava ayın son gününe kadar her gün biraz daha soğuyor. Çarşamba sıcaklık -10 derece ve altını görecek. Salı daha zayıf olmak üzere bu 3 gün aralıklı kar yağışı var. Bugün Niğde, Kayseri ve Sivas hattında kar yoğun yağabilir. Eskişehir -1, Niğde -3, Sivas -8 derece.

Ege Bölgesi yılın en soğuk günlerini yaşıyor. Sıcaklık çarşambaya kadar düşecek. poyraz kuvvetli, hissedilen sıcaklık İzmir’de dahi 4 dereceye inecek. Kıyılarda çarşambaya kadar fırtına var, denizciler dikkatli olmalı. Bu hafta bölgede ara veren yağışlar Kütahya ve Afyon çevresinde hafif kar şeklinde sürebilir. Bugün Muğla 8, Afyon -2 derece.

Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Güneyde Mersin’den itibaren Girne, Adana ve Güneydoğu boyunca yağış var. Kahramanmaraş ve Güneydoğu genelinde kar yağışı görülecek. Salı ve çarşamba kuvvetli soğuklar Akdeniz’e kadar ineceğinden sera üreticileri dona karşı şimdiden tedbir almalı. Antalya 15, Diyarbakır 6 derece.

Doğu Anadolu’da kar yağışlarının başlamasıyla ayaz etkisini biraz azalttı. Bölgede 3-4 gün yağış var, çarşamba günü bölgede kar yağışları yoğun olabilir, yetkililer şimdiden tedbir almalı. Bugün Erzurum -10, Malatya 2, Van 1 derece.

Karadeniz’liler dikkat, yarın Sibirya’dan çok daha soğuk hava geliyor. Bugün de Ordu ve Artvin arası kuvvetli olmak üzere bölgenin genelinde yağış var. Bolu, Kastamonu, Amasya, Gümüşhane ve Bayburt’ta kar yağacak. Salı ve çarşamba günleri Karadeniz’in kıyıları dahil tamamında kar bekleniyor. Trabzon 10, Samsun 6, Bolu -1 derece
Kaynak:
Bu haber toplam 1596 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri