Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'da 'Nefes' kesen operasyon

26.11.2009 23:50
İstanbul'daki korsan CD üretim ve dağıtım merkezlerine düzenlenen ve polis helikopterinin de kullanıldığı operasyonda 200 binin üzerinde kartonet ve yaklaşık 50 bin film CD'si ele geçirildi.

Ele geçirilen CD'ler arasında, vizyona gireli bir hafta olan yerli filmlerin yanında büyük gişe hasılatı beklenen yabancı filmlerin "master" kopyaları da yer aldı. Vizyona girdiğinde büyük yankı uyandıran ve korsancıların, "Şehitlere saygımız var, bunun korsanını basmayacağız" dediği iddia edilen "Nefes" filminin 20 bin korsan baskısı da operasyonda ele geçirildi.

Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri ve Mülkiyet Hakları Büro Amirliği'nin bandrolsüz CD üreten kişilere ve matbaalara yönelik çalışmasında bu sefer yeni bir adres ortaya çıkarıldı. Daha önce, Tahtakele, Kadıköy, Üsküdar gibi merkezlerde üretim yapan korsancıların polisin operasyonlarından bunaldığı ve bir çoğunun korsancılıktan vazgeçtiği belirlendi. Ancak bazı kişilerin geçim kaynağı olarak gördüğü korsancılığı Perpa İş Merkezi'ne taşıyarak devam ettirdiği ortaya çıktı. İş merkezinde bu yönde yoğunlaşmaların bulunduğu bilgisi üzerine polisin dikkati bu yöne kaydı. Teknik ve fiziki takip altında tutulan kişilerin iş merkezinin içinde takipde bazı zorluklar yaşandığı bu nedenle de polisin başka bir yöntem arayışına girdiği belirtildi. Perpa'nın içinin adeta labirenti andırdığını belirten yetkililer helikopterli takip yapmaya karar verdi.

Bu nedenle polis helikopteriyle iş merkezi üzerinde araştırma yapan polis, operasyon için iş merkezinde hazır bekletilen ekiplere bilgi akışı sağladı. Helikopterden çekilen fotoğraflar ve görüntüler anında yerdeki görevlilere iletildi. Korsan CD basan kişilerin görüntülerini çeken polis operasyon yaparak 2 kişiyi gözaltına aldı. Basılan yerlerde yapılan aramalarda 200 bin civarında film kartoneti ve baskılarda kullanılmak üzere ve ana kopya olarak tabir edilen 50 bin CD ele geçirildi. Çok kısa bir süre önce vizyona giren filmlerin de aralarında bulunduğu filmlerin Nefes, 2012 gibi filmlere ait olduğu belirtildi.

Operasyonun en dikkat çeken yanı daha önce korsan baskı yapan kişilerin "Şehitlere saygımız var, o nedenle Nefes filminin korsan baskısı yapmayacağız" açıklamasının yersiz olduğunun ortaya çıkması oldu. Ele geçirilen korban CD'lerin yaklaşık 20 bininin bu filme ait olduğu tespit edildi. Polisin belirlemelerine göre yaklaşık bir ay önce Perpa'da iş yeri açan korsancıların üretimlerine burada devam ettikleri belirlendi. Şüphelilerden birinin polise verdiği ifadesinde korsan işi nedeniyle hapse girdiği ancak ne olursa olsun baş koyduğu bu işten asla vazgeçmeyeceğini söylemesi de dikkat çeken diğer ayrıntı oldu.

Çalışma kapsamında yeni gözaltılar olabileceği ve soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri