Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İstanbul'da su her daim akacak"

09 Ağustos 2008 / 07:59
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un suyu ile ilgili 2040 yılına kadar planlama yaptıklarını belirtti.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un suyu ile ilgili 2040 yılına kadar planlama yaptıklarını belirtti.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Düzce'de Yığılca ilçesinde yapılan Yığılca İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin açılışını gerçekleştirdi. İçme suyu arıtma tesisi açılış törenlerine Çevre ve Orman Bakanı Velsel Eroğlu'nun yanı sıra Düzce Valisi Bülent Kılınç, Ak Parti Milletvekilleri Celal Erbay ve Metin Kaşıkoğu, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, kaymakamlar, belediye başkanları ve daire müdürlerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, en başta bu açılışa katılmaya tereddüt ettiğini belirtirken, tesis hakkında detaylı bilgileri aldığında açılışa katılmaya karar verdiğini söyledi. Eroğlu Yığılca'nın içinde bulunan orman deposunun uygun yer bulunduğu takdirde şehir dışına alınabileceğini söyledi.
Bakan Eroğlu Hükümetin gece gündüz çalıştığını belirterek, "Başbakan her gün bir yerlere gidiyor ve biz bile onu takip edemiyoruz. Dolayısıyla gerçekten Başbakanımızın liderliğinde çalışkan, işini takip eden, gece gündüz çalışan ve millete hizmet aşkıyla yanıp tutuşan bir kadro var. İnşallah bu kadro sizlere hizmet etmeye devam edecek." dedi. Hükümetin başlattığı çalışmalarda Beldes ve Köydes projelerine de değinen Bakan Eroğlu, Köydes projesinin köyleri şehir yapma projesi olduğunu belirterek, susuz hiçbir köyün kalmadığını söyledi.

"Zaten İstanbul'un suyu var gerekirse Hasanlar Barajı'ndan da takviye ederiz"

Konuşmasının ardından gazetecilerin, İstanbul'un Melen Çayı'ndan aldığı suyun yetersiz olduğunda Hasanlar Baraj Gölü'nden su takviyesinin yapılacağı konusundaki sorusunu yanıtlayan Bakan Eroğlu, son 2 yıldır kuraklık yaşandığını belirterek, "Bu kuraklık sürekli devam edecek bir şey değil. Türkiye'deki geçmiş dönemlere baktığımızda baraj ve göllerdeki seviyeleri ele aldığımız zaman, genelde bir iki ay sonra yağış dönemi başlıyor. Eylül ayında meteorolojiden aldığımız verilere göre bu bölgede yağışların başlayacağı yönünde bir tahmin var. Yağışlar başlayınca da barajlarda dolmaya başlayacak. Dolayısıyla şu aşamada İstanbul'un zaten suyu var. Gerekirse Hasanlar barajından da su takviye ederiz. Zaten bir miktar melen vasıtasıyla takviye ettik." dedi.

Melen suyunun kirli olduğunu ilişkin haberlerin sorulması üzerine Bakan Eroğlu, "Şöyle söyleyeyim, Hasanlar Barajı'nın etrafı korunmuş. Tabi arkadaşlar bilmiyor, bir yerden bir resim çekiyor ve yazıyorlar. Bize sorsalar biz söyleriz. Biliyorsunuz ki biz, bu suyun sulama kanalı var. Bu suyu sulama kanalına verip regülâtöre gönderiyoruz ki dereye girip de kirlenmesin diye. Bizim de kendimize göre usullerimiz var. Bu işi yıllardan beri yapıyoruz. 25 milyon kişiye ilave su veriyoruz. Geçmişe bakın böyle bir şey yok. Yaptığımız şey gerçekten destanımsı bir şeydir. Biz suya çök önem veriyoruz ve bütün gayretimizde hiçbir vatandaşımızın susuzluk çekmemesi istikametinde. Bir çok ilimizin su problemini çözdük. Barajlar yaptık, arıtma tesisleri yaptık. Biz öyle büyük düşünüyoruz ki, 2023 ila 2040 arasındaki su ihtiyacının yatırımları ve planlamasının gayreti içindeyiz. İstanbul'un suyu her zaman akacak, sadece buradan değil Istranca derelerinden Terkosa su akıyor. Terkosta zaten su var.. İstanbul'un suyu 2040 yılına kadar planlandı." açıklamasını yaptı.

Bakan Eroğlu Yığılca içme suyu arıtma tesisinin açılışını yaptıktan sonra beraberindekilerle birlikte Yığılca'nın eşsiz manzarası önünde fotoğraf çektirdi ve bütün insanların bu bölgeye gelerek buranın güzelliklerini görmesini istedi. Bakan Eroğlu daha sonra akşam yemeği için Düzce Kasrı'na geçi ve yemek sonrası Düzce'den ayrıldı
Kaynak:
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri