Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul'un bitmeyen çilesi

26 Eylül 2008 / 13:44
İstanbullu iki gündür trafikte çıldırıyor... Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ndeki kilometrelerce kuyruk kentin içini de vuruyor.
İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet köprüsünde iki gündür büyük sıkıtnı yaşanıyor. Oluşan kilometrelerce kuyruk şehiriçi trafiği bile etkiliyor. Sıkışıklığın nedeni köprü ile gişeler arasında özellikle akşam saatlerinde oluşan kilitlenmeyi açmak için 8 gişenin kapatılması.

MAHMUTBEY-KAVACIK ARASI İKİ SAAT

20 kilometrelik Mahmutbey-Kavacık arası iftar saatiyle birleşince 2 saatte katedilmeye başlandı.

Gişelere gelenler 8 gişenin kapalı olmasına bir anlam veremiyordu. Ulaştırma Bakanlığı'nın 21 gişe ile 4 şeritli köprü arasında oluşan trafik yoğunluğunu gidermek için böyle bir karar aldığı öğrenildi.

Yani bundan böyle köprüdeki sıkışıklık gişelerden önce yaşanacak. Gişelerden geçenler yoluna devam edecek.

OGS CAZİP HALA GETİRİLECEK

Bakanlık kuyrukların uzamaması için OGS'yi cazip hale getirmenin de formülünü arıyor.

2 günlük uygulamada OGS'li geçişlerde sıkıntı yaşamadığı belirlendi. Asıl trafiği oluşturanlar ise KGS sahiplerinin OGS gişesinden seyredip gişelerde şerit değiştirmesinin kaynaklanıyor.

OGS araç sayısının artırılmasıyla kuyrukların eriyeceği tahmini yapılıyor. İlk akla gelen de OGS indiriminde değişiklik. Üzerinde çalışılan formül; OGS'deki indirimin yüzde 25'e çıkarılması, KGS'deki indirimin ise yüzde 10'a çekilmesi.

Halen Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçen araçların yüzde 56'sı OGS, yüzde 44'ü KGS kullanıyor. Bu oranın OGS lehine artmasının trafiği rahatlatması bekleniyor.

Uygulamayla gişelerden sonra yaşanan kilitlenmenin de artık yaşanmayacağı hesapları yapıyor.

Tüm gişeler açıkken köprüden saatte 9 bin araç geçiyordu. Ancak köprüye kadar yeniden dur-kalk ilerliyordu. Bu uygulamayla saatte 8 bin aracın köprüden geçeceği, ancak gişeden sonra eğer bir kaza olmazsa durmadan seyredileceğine dikkat çekiliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri