Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Ankara'nın ilçe başkan adayları

01 Ocak 2009 / 13:21
Başbakan Erdoğan, Ankara, Erzurum ve Gazinatep'in yanı sıra Ankara'nın 9 ilçesindeki belediye başkan adaylarını da açıkladı.
Ankara'nın ilçeleri belediye başkan adayları şöyle:

Polatlı: Yakup Çelik1958 yılında Polatlı Sarıhalil Köyü'nde doğdu. Lisansını A.Ü. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamladı. İki yıl devam ettiği A.Ü. Eğitim bilimleri Fakültesi'ndeki eğitimini özel nedenlerle yarıda bıraktı.

1982 yılında Amasya'da başladığı öğretmenlik hayatını 1987 yılından itibaren Polatlı'da sürdürdü. 1996'da Polatlı Anadolu Lisesi'ndeki öğretmenlik görevinden ayrılarak Ankara ve Konya'da çeşitli özel eğitim kurumlarında öğretmen, müdür ve kurucu olarak görev yaptı.

1996 ve 1997 yıllarında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Ticaret Odası'nın birlikte organize ettikleri, " I. ve II. Uluslararası Eğitimde Kalite Kongreleri"nin organizasyonlarında görev aldı, müzakereci olarak oturumlara katıldı.

Polatlı Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı'nın kurucuları arasında yer alarak uzun süre yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. Polatlı Eğitim Bir Sendikasının Kurucu başkanlığını yaptı.

"Sanat ve Edebiyatta temel Kavramlar" adlı kitabı Nehir yayınlarınca yayımlanan Yakup ÇELİK, Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. Çeşitli gazete ve dergilerde muhtelif konularda makaleleri yayımlanmaktadır.

28 Mart 2004 seçimlerini kazanarak, Belediye Başkanı olduğu Polatlı'nın kalkınması, çağdaş şehirler arasında hak ettiği yeri alabilmesi, İnsan Yüzlü Polatlı'nın ortaya çıkartılabilmesi için çalışmalarını devam ettirmektedir.

Akyurt: Gültekin Ayantaş1964 Akyurt doğumlu. İlk ve Orta öğrenimini Akyurt’ta Lise Öğrenimini Ankara’da tamamladı. Yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Bölümü'nde devam edip, 1987 yılında mezun oldu. 1989 yılında öğretmenliğe başladı. Ülkemizin çeşitli illerinde idareci olarak çalıştıktan sonra, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak çalışırken 28 Mart 2004 Belediye seçimlerinde aday olmak için görevinden ayrıldı ve 28 Mart 2004 Belediye seçimlerinde bu göreve seçildi. Akyurt’ta Sosyal ve Kültürel Derneklerin kurulmasında görev aldı. Evli ve iki çocuk babası.

Altındağ: Veysel Tiryaki1965 yılında Bolu Dörtdivan’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Dörtdivan ve Gerede’de tamamladı. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Kamu Yönetimi dalında mastır yaptı. Kısa bir süre Maliye Bakanlığı'nda "denetim elemanı" olarak görev yaptıktan sonra 1990 yılından itibaren İçişleri Bakanlığı’nda Mülki İdare Amiri olarak Ağaçören, Tufanbeyli, Hasankeyf ve Arhavi ilçelerinde Kaymakamlık; Artvin ve Osmaniye İllerinde de Vali Yardımcısı olarak görev yaptı.

1992 yılında yerel yönetimler ve mesleki incelemelerde bulunmak üzere bir yıl İngiltere’de kaldı. 1998-1999 yıllarında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” proğramını tamamladı. İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı olarak çalıştı. Son olarak İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı olarak görevini sürdürürken Belediye Başkanlığı adaylığı için istifa etti. AKP tarafından Altındağ Belediye Başkanlığı için aday gösterildi. 28 Mart Yerel seçimlerinde yaklaşık yüzde 65 oy alarak Belediye Başkanı seçildi. 31 Mart 2004'de mazbatasını alarak Belediye Başkanlığı görevine başladı. Evli ve üç çocuk babası. İngilizce biliyor.

Kazan: Lokman Ertürk1970 Kazan Örencik Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Halen AÖF Mahalli İdareler Bölümüne Kayıtlı. Kazan FM ve Soğuksu FM radyolarının kurucularındandır. Kazan Örencik Köyü Kalkınma ve Dayanışma Derneği, Ankaralı’lar ve Ankara ya hizmet edenler (AHİD) derneklerinin kurucu ve yönetim kurulu üyesi. Genç yaşta başladığı siyasi çalışmalarda üstün başarılar gösterdi. Fazilet Partisi Kurucu İlçe Başkanlığı ve AKP Kurucu İlçe Başkanlığı yaptı. Son olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in danışmanlığını yaptı. Evli ve 3 çocuk babası.


Keçiören: Turgut AltınokTurgut Altınok, aslen 1957 yılında Ankara'nın Bala ilçesinde dünyaya geldi. 5 yaşına kadar Bala'da kalan Turgut Altınok, iş adamı olan babasının iş kurup Ankara'ya yerleşmesi sonucu Keçiören'de ikamet etmeye başladı. O yıldan bu yana da aynı adreste oturan Turgut Altınok, ilkokulu Keçiören
Fevzi Atlıoğlu İlkokulu'nda, orta ve liseyi ise Keçiören Kalaba Lisesi'nde bitirdi. Azerbaycan Uluslararası Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu olan Altınok'a ayrıca Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi tarafından Uluslararası İlişkiler dalında Profesörlük Payesi verildi. Yaşını büyüterek askere giden Altınok, vatani görevini 1978 - 1980 yılları arasında Sivas ve Amasya'da yaptı.Asker dönüşü, Ankara'nın tanınmış işadamlarından biri olan babası Hacı Mehmet Altınok'un yanında işe başladı.19 Haziran 1981 tarihinde evlendi.
Pirelli lastiklerinin en büyük bayilerinden biri olan şirketin başına geçen Altınok, bu arada ithalat, ihracat ve inşaat işlerine de başladı. 1986 yılında Hacca giden anne ve babasını elim bir trafik kazası sonucu kaybeden Altınok, babasının kurduğu şirketlerin başına geçti. Başarılı bir yönetici konumundayken ticari işlerini kardeşlerine bırakarak kendini halka hizmet için tamamen siyasete verdi.

SİYASİ HAYATI

Turgut Altınok, küçük yaşlarda kendini siyasetin içinde buldu. 1974 - 1980 yılları arasında Ülkü Ocakları'nda görev alan Altınok, 25 yaşında MÇP Keçiören İlçe Başkanlığı'na getirildi. Siyasi kariyeri hızla yükselen Turgut Altınok, 26 yaşında MHP Ankara İl Başkanlığı, 28 yaşında Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, 29 yaşında da MHP Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

31 yaşında 27 Mart 1994 seçimlerinde MHP'den Keçiören Belediye Başkan adayı
olan Altınok, imkansız gibi görüleni başararak Keçiören'de yaptığı seçim çalışmasıyla ilçede 7 bin civarında olan MHP oylarını 69.250'ye çıkararak %24'lük oy oranıyla Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi 1999 yılına kadar bu görevini başarıyla sürdüren Altınok, MHP Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in vefatı sonrası bu partiden ayrılarak Fazilet Partisi'ne katıldı. 1999 Mahalli Seçimleri'nde Fazilet Partisi'nden tekrar Keçiören Belediye Başkanlığı'na aday olan Altınok, seçime katılan diğer partilerin aldığı oyların toplamına yakın oy alarak 122.395 oy ve %39.4'lük oranla yeniden Keçiören Belediye Başkanı seçildi. 2001 yılına kadar Fazilet Partisi'nde siyasi hayatını sürdüren Altınok, bu partinin kapatılmasının ardından AK Parti'nin kuruluş çalışmalarına iştirak etti ve AK Parti'ye giren ilk belediye başkanı olarak bu partinin çatısı altında siyasi hayatına devam etti. Halen Keçiören Belediye Başkanlığı görevini yürüten Turgut Altınok, 28 Mart 2004 Mahalli Seçimleri'nde AK Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı oldu. Belediyecilikte gerçekleştirdiği ilklerle adından söz ettiren Altınok, özellikle pazar düzenlemeleri, çaylı, pastalı vergi tahsilatı uygulamaları ve insana saygı, sevgi temeline dayanan güleryüzlü ve şeffaf kamu hizmeti anlayışıyla tüm Türkiye'ye örnek oldu. Belediye Başkanlığı görevi süresince de bir çok kuruluş tarafından hemen hemen her yıl "Yılın Belediye Başkanı" seçildi. Şelale kültürünü ilk defa kente taşıyan, çirkinlikleri güzelliklere dönüştüren hizmetin öncülüğünü yapan Altınok, göreve geldiği 1994 yılında 6/5'i gecekondulardan oluşan Keçiören'i kent kimliği ve kent kişiliği anlayışıyla 6/5'i modern binalardan oluşan bir kent ko-numuna getirdi.

ÖZEL HAYATI

Evli ve 2 kız, 2 erkek çocuk babası olan Turgut Altınok, başta futbol olmak üzere sporun her türlüsünden hoşlanıyor. Gençlik yıllarında aktif olarak futbol da oynayan ve spor kulübü başkanlığı da yapan Turgut Altınok, belediye başkanlığı görevine seçildikten sonra zamanının kısıtlı olması nedeniyle sadece yürüyüş yapabiliyor.

Belediye başkanlığı görevine seçildikten sonra özel hayatında da kısıtlamaya giden Altınok 10 yıldır tatil yapmıyor. Günün 20 saatlik bölümünü Keçiören
Belediyesi'nde ve halkın içinde geçiriyor. Özellikle Ankara yemeklerini çok seven Altınok, gençlik yıllarından beri özel dostlarına kendi yaptığı menemen ve güveçleri ikram ediyor.
Ankaralıların sevinçli ve hüzünlü günlerinde her zaman yanında olan Altınok, kendisini davet eden gençleri kırmayarak onların nikahlarını bizzat kendisi
kıyarak bu alanda bir rekorun da sahibi.
Bütün futbol takımlarına sempati duyan ancak koyu bir Galatasaray taraftarı olan Turgut Altınok, Ankara takımlarına da yakın ilgi göstererek her zamandestek oluyor.

Yeni Mahalle: Ahmet Duyar
Çamlıdere: Hazım Canercan
Güdül: Hüseyin Erdoğan
Pursaklar: Selçuk Çetin


Çankırı' nın Çerkeş ilçesinde doğdu. İlk ve orta tahsilini Ankara' da, lise tahsilini İstanbul'da tamamladı. Üniversite öğrenimini 1985 yılında Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yaptı. Çocukluğunu geçirdiği Hasköy Dörtyol'da bulunan Solfasol İmamhatip Lisesi'ne Öğretmen olarak tayin edildi. Burada 9 yıl çalıştıktan sonra Altındağ Yıldırım Beyazıt Lisesi'nde 6,5 yıl daha çalıştı.

Daha sonra özel bir eğitim kurumunun kurucu müdürlüğünü ve genel müdürlüğünü yürüttü. Bu sırada AKP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak Teşkilat Birimi Başkan Yardımcılığı yaptı. 28 Mart 2004' te yüzde 60 oy alarak Pursaklar Belediye Başkanı seçildi.

Evli ve 3 çocuk babası olan olan Selçuk Çetin, Pursaklar'da ikamet etmektedir.
Bu haber toplam 6700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri