Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte bakanı terleten anlar

07 Ağustos 2008 / 13:09
Türkiye, Danimarka'yla mutabakat zaptı imzalıyor. Her iki tarafın bakanları imza sonrası kutlama törenine katılıyor ve...
Enerji Bakanı Dr. Hilmi Güler, Danimarka'daki temaslarının son gününde Danimarka Enerji Bakanı Connie Hedegard ile bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bakan Güler imza töreninden sonra Danimarkalı meslektaşının kendisine uzattığı şampanya kadehini büyük bir nezaketle alarak dudaklarına götürdü ve içiyor gibi yaptı. Böylece iki bakan anlaşmayı şampanya ile kutlamış oldu.

Danimarka'nın rüzgar enerjisi, tarımsal atıkların enerjiye dönüşmesi, enerji verimliliği konularında tecrübelerinden ve imkanlarından yararlanılacağını söyleyen Enerji Bakanı Güler, “Danimarka ile bu üç konuda bir mutabakat zaptı imzaladık.

Danimarka özellikle rüzgar enerjisi ve tarımsal atıkların enerjiye dönüşmesinden son derece önemli bir ülke. Türkiye, Biomes dediğimiz, hem zirai açıdan, hem tarımsal açıdan hem de hayvani veterinerlik açısından enerji konusunda önemli hammadde verebilecek durumda. Rüzgar enerjisinde de tribünlerin Türkiye'de yapılması ve güneş enerjisi konusunda yatırımların yapılması konularında işbirliği yapacağız.

Danimarka Kuzey Denizi'nde kendi doğalgaz ve petrol konusunda yatırımları olan bir ülke. Bu konularda da Türkiye'de çalışmalar yapabileceğiz. Danimarka AB konusunda da Türkiye'yi destekleyen önemli ülkelerden biri" dedi.


Kaynak:
Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri