Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Barolar Birliği'nin yorumu

05 Ekim 2008 / 14:58
Barolar Birliği, sorunun sınır bölgesine askerlerin sevk edilmesi ile çözülemeyecek kadar karmaşık olduğu görüşünde...
Türkiye Barolar Birliği'nden, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne terör örgütünce düzenlenen saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, sorunun gecikmeye tahammülü bulunmadığı, herhangi bir suçlamada bulunmadan her kurumun öz eleştirisini yaparak yeni baştan çözümler üretmek zorunda olduğu belirtildi.

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Karakolu'na Kuzey Irak'tan sızan teröristler tarafından yapılan saldırı sonucunda 15 askerin şehit, iki askerin kayıp olması ve 22 askerin yaralanmasının, Türk ulusunu büyük üzüntü ve endişeye boğduğu ifade edildi.

Son birkaç yılda yeniden yaşamaya başlanan olayların, sorunun büyüklüğünü gösterdiği ifade edilen açıklamada, sorunun sınır bölgesine kahraman, fedakar, cesur askerlerin sevk edilmesi ile çözülemeyecek kadar karmaşık olduğu kaydedildi. Açıklamada, şöyle denildi:

''Bu denli karmaşık olayların ise daha gerçekçi iç ve dış politikalar, dış güçlerin hoşgörüsüne bağlı olmayan güç kullanımı ve hukuk devleti ilkelerini göz ardı etmeyen düzenlemelerle ortadan kaldırılabileceği anlaşılmaktadır.

Sorunun gecikmeye tahammülü bulunmamaktadır. Herhangi bir suçlamada bulunmadan her kurum öz eleştirisini yaparak yeni baştan çözümler üretmek zorundadır. Bunu aynı karakolda vatanı uğruna canını feda eden 44 şehidimiz ve bu mücadelede kaybettiğimiz diğer evlatlarımıza borçluyuz.

Türkiye Barolar Birliği, 70 bin avukat ile onların manevi varlıkları önünde saygı ile eğilmektedir.''
Kaynak:
Bu haber toplam 892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri