Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aşı Olmam Kendim Korunuyorum

20.11.2009 18:01
İşte Başbakan Erdoğan'ın gribe karşı korunmak için aldığı önlemler...
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'la girdiği
“domuz gribi aşısı” polemiğinin ardından önceki gün Dünya Gıda Güvenliği
Zirvesi için bulunduğu Roma'da bir kez daha kendisinin de ailesinin de aşı olmayacağını açıkladı. “Kendimize göre tedbirlerimizi alıyoruz” dedi.
 
Başbakan Erdoğan'ın sözünü ettiği tedbirlerin başında hijyen geliyor. HABERTÜRK'ün araştırmasına göre el hijyenine büyük önem veren, sarılmak ve öpüşmek gibi hareketlerden uzak duran Başbakan Erdoğan, ilaç yerine doğal besinlerden destek alıyor. Erdoğan'ı dinç tutan karışımlardan biri de eşi Emine Erdoğan'ın formülü olan arısütü-balpolen karışımı.

Formül Emine Hanım'dan

Doktorları, kalabalıklardan uzak durmasını tavsiye ediyor ancak sürekli halk arasında olan Erdoğan, her program sonrası ellerini dezenfekte ediyor.

El sıkışmaktan kaçınmıyor ancak sarılma ve öpüşmekten uzak durmaya çalışıyor.

C vitamini bakımından zengin sebze ve meyve tercih ediyor. Bunlar arasında brokoli, turp ve kuru soğan başı çekiyor.

Sık sık adaçayı tüketiyor.

Maydanoz ve limon suyu kürü içiyor.

Bol sıvı ve besleyici gıdalar alıyor.

Cebinde sürekli kumaş mendil taşıyan Başbakan bu dönemde kâğıt mendiller kullanıyor.

Seyahatlerinde havlu, çatal- kaşık, tabak, çarşaf gibi kişisel kullanım ürünleri konusunda hassasiyet gösteriliyor.

Sabah kahvaltısını mutlaka yapıyor, öğün atlamamaya özen gösteriyor. Ara öğünler tüketiyor.

Egzersizi ihmal etmiyor. Fazla kilolarından kurtulmuş olan Başbakan Erdoğan, ideal kilosunda.

Günde en az 6 saat uyumaya özen gösteriyor.

Eşi Emine Erdoğan'ın formülü olan arısütü-balpolen karışımını sürekli tüketiyor. Erdoğan'ın favori içecekleri arasında, yaseminli yeşil çay, böğürtlen, rezene ve Kızılderili çayı olarak bilinen ekinezya bulunuyor.

‘Aşı olmam önlem alıyorum'

Başbakan Erdoğan, domuz gribi aşısı olmadığını belirterek şunları söylemişti: “Ben de kendime göre araştırmalarımı yaptım. Risk alanı içinde değilim. Ailemde de domuz gribi aşısı olan yok. Kendimize göre tedbirlerimizi alıyoruz. Doktorlar da söylüyor. Alınması gereken gıdalar nelerdir? Bu gıdalara yönelik, vitaminlere yönelik, ‘Bunları aldıktan sonra bu süreç rahatlıkla atlatılır' deniyor.”

Maydanoz ve limon kürü nedir?

15-16 adet maydanoz, saplarıyla blender'ın içine atılır. Üzerine taze sıkılmış iki yemek kaşığı limon suyu ilave edilir. Yaklaşık 125 ml klorsuz su ilave ettikten sonra 1-2 dakika karıştırılır. Taze bir şekilde gün içinde tüketilir.

AdaçayıYaklaşık bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suda bir tatlı kaşığı taze adaçayı on dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte demlenir. Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitki, suyun içinde bekletilmez, süzüp ayrılır. Günde iki-üç defa gargarası yapılır. Ayrıca gün içinde adayı çayı tüketilmesi faydalı olur.

Domuz gribi kürünün şifreleri
Maydanoz-limon kürü:


Her ikisi de yüksek dozda C vitamini içerir ve bu anlamda oldukça yüksek
koruyucu etkilere sahiptir. Maydanoz aynı zamanda A vitamini ve mineral kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Arısütü-Bal-Polen karışımı:


En değerli arı ürünleri olan arı poleni, katkısız bal ve arısütünde bağışıklık sistemini güçlendiren birtakım canlı enzimlerin yanı sıra yüksek doz B grubu vitaminleri bulunur. (1 gramlık karışımda 22 kg sütteki kadar B1, 8 kg dana karaciğerindeki kadar B5, 8 tam buğday ekmeğindeki kadar B6 vitamini vardır.) Ayrıca bu karışım zengin bir demir ve çinko kaynağı olma özelliğiyle de mikroplarla savaşmaya yardımcıdır.

C vitamini:

Viral enfeksiyonlarla savaşmada güçlü bir vitamindir. 
Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri