Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Başbuğ'un özgeçmişi

04 Ağustos 2008 / 14:57
Genelkurmay Başkanlığına 30 Ağustos İtibariyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner Getirildi.
Genelkurmay Başkanlığına 30 Ağustos itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner getirildi.

30 Ağustos 2008 itibariyle emekliye ayrılacak Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yerine Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilen Orgeneral Başbuğ, 1943 yılında Afyon'da doğdu.

Orgeneral Başbuğ, 1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1971 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Orgeneral Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

Kurmay Subay olarak Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığında Karargah Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika/Brüksel'de NATO Uluslararası Askeri Karargahında Cari İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51'inci Piyade Tümeni 247'nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

İngiltere Kraliyet Harp Akademisi ve NATO Savunma Kolejini de bitiren Orgeneral İlker Başbuğ, 1989 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede, Belçika/Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı'nda (SHAPE) Lojistik ve Enformasyon Daire Başkanlığı, 1'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 1993 yılında tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile 1993-1995 yılları arasında Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve daha sonra da Belçika/Mons'da Milli Askeri Temsil Heyeti (NMR) Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1997 yılında korgeneralliğe terfi ederek, sırasıyla 2'nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulundu.

2002 yılında orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ, 2002-2003 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay 2'nci Başkanlığı, 2005-2006 yıllarında 1'inci Ordu Komutanlığı görevlerini müteakip 2006 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığına atandı. Orgeneral Başbuğ, 30 Ağustos 2008 itibariyle Genelkurmay Başkanı olacak.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve TSK Şeref Madalyası sahibi olan Orgeneral Başbuğ, Sevil Başbuğ ile evli ve iki çocuk babası.-ORGENERAL KOŞANER-Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner'in özgeçmişi şöyle:

Orgeneral Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir'de doğdu. 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1966 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olan Orgeneral Koşaner, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda öğretmenlik ve Harekat Eğitim Subaylığı yaptı.

1978 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Orgeneral Koşaner, kurmay subay olarak Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı emrinde çalıştı.

Orgeneral Koşaner, 1992 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbe ile Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve 1. Komando Tugay Komutanlığı görevi yaptı.

1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Koşaner, bu rütbe ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü.

Orgeneral Koşaner, 2000 yılında korgeneralliğe terfi ederek Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra geçen yıl orgeneralliğe terfi ederek Ege Ordu Komutanlığı'na atandı. Orgeneral Koşaner, 2005 itibariyle de Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine getirildi.

30 Ağustos 2006'da Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Koşaner, 30 Ağustos 2008 itibariyle de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

Nurdan Koşaner ile evli olan Orgeneral Koşaner, iki çocuk babası. Orgeneral Koşaner, İngilizce biliyor.-ORGENERAL IŞIK-Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Avni Atila Işık'ın özgeçmişi şöyle:

Orgeneral Işık, 1946 yılında Afyonkarahisar'da doğdu. 1966 yılında Kara Harp Okulundan, 1967 yılında İstihkam Okulundan mezun oldu.

1975 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yapan Orgeneral Işık, 1977 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak Kara Kuvvetleri İstihkam Daire Başkanlığında proje subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, ABD Eğitim Komutanlığında irtibat subaylığı, Kara Kuvvetleri Eğitim Komutanlığında şube müdürlüğü, Londra Askeri Ataşeliği, 12. Piyade Tümen 7. Piyade Alay Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Genel Plan ve Prensipler Başkanlığında Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1993 yılında Tuğgeneralliğe, 1997 yılında tümgeneralliğe terfi eden Işık, 2001 yılında korgeneralliğe terfi eden Orgeneral Işık, 7. Kolordu Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral Işık, 2006 yılında orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine getirildi. Orgeneral Işık, 30 Ağustos 2008 itibariyle de Jandarma Genel Komutanı oldu.

Hayriye Jale Işık ile evli olan Orgeneral Işık'ın 2 çocuğu bulunuyor. Işık, İngilizce biliyor.


sondakika
Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri