Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Başkan Adaylığının Faturası

20 Ağustos 2008 / 08:18
Yarış her adaya en az kaç YTL'ye mal olacak, işte fatura
Her aday 3 bin YTL olan belediye başkanlığını kazanabilmek için en az 70 bin YTL'lik kampanya yapacak

YEREL seçim, erkene alınmazsa, 29 Mart 2009'da yapılacak. Bu seçim de de binlerce adayın kazanabilmek için gireceği büyük yarışta son sözü 'seçim bütçeleri' söyleyecek.

Başkanlık maaşları büyükşehir belediyeleri için yaklaşık 7 bin YTL, küçük belediye başkanlıkları içinse 3 bin YTL dolayında, ancak adayların seçim kazanmak için artık vazgeçilmez görünen seçim kampanyaları servet tutuyor. Önümüzdeki yerel seçimde bir belediye başkan adayının en mütevazi seçenekleri tercih etmesi halinde bile kampanya harcamaları için en az 70 bin YTL'yi gözden çıkarması gerekiyor. adayın yarışacağı henüz resmileşmiş değil.

Ancak bu yıl aday sayısının 2004'deki rakamların biraz daha gerisinde olması bekleniyor. Çünkü bu arada yaklaşık 900 belde belediyesinin kapatılmasına karar verilmişti. Seçimlerde 16 büyükşehir, 22 metropol ilçe, 65 il, 792 ilçe ve yaklaşık bin 393 belde olmak üzere toplam 2 bin 284 belediye başkanlığı için yaklaşık 50 bin adayın başkanlık yarışına girmesi bekleniyor.

Ortalama 70 bin YTL'den bu, 3.5 milyar YTL'lik kampanya harcaması demek. Bununla da bitmiyor. Yerel seçimlerde yaklaşık 200 bin muhtar adayı da 52 bin muhtarlık koltuğuna oturmak için mücadele edecek. Ortalama her birinin seçim bürosu kirası da dahil 3 bin YTL harcayacağı hesaba katılırsa toplamda 600 bin YTL'lik fatura ortaya çıkacak. Bu seçimde piyasaya sadece kampanyalardan çıkacak paranın 4 milyar YTL'nin üzerine çıkacağını gösteriyor.

SEÇİM ARAÇLARININ KİRASI

Özel çekim ekiplerinin adayın seçim bölgesine giderek hazırladıkları tanıtım filmlerinin fiyatları 15 bin YTL'den başlıyor. Kampanya boyunca kullanılacak seçim otobüslerinin kiralaması 15 bin YTL'yi buluyor. Adaya özel web sayfası 500 ile 5 bin YTL arasında.

TANITIM BÜROSU 1-5 BİR YTL

Adayın bir tanıtım bürosu açması yerine göre 1-5 bin YTL arasında. El ilanları, afişler, bayrak, çakmak, kalem ve diğer baskılı tanıtım malzemeleri için ise adayı en az 2 bin YTL'lik masraf bekliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri