Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte borsacı dolandırıcı

14 Aralık 2008 / 08:59
Amerikan Nasdaq Borsası'nın eski başkanı Bernard L. Madoff, FBI dedektiflerince tutuklandı.
Amerikan Nasdaq Borsası'nın eski başkanı Bernard L. Madoff, yatırım danışmanlığı şirketi aracılığıyla onbinlerce müşterisini toplam 50 milyar dolar dolandırdığı gerekçesiyle Federal Soruşturma Bürosu (FBI) dedektiflerince tutuklandı. Madoff, suçunun ispat edilmesi halinde finans tarihinin en büyük yolsuzluğuna imzasını atmış olacak.

50 yıldır Wall Street'te yatırım danışmanlığı yapan 70 yaşındaki Madoff'un, bir çeşit borçla borç ödeme sistemi olarak kabul edilen ve ülkemizde de Titan saadet zinciri adıyla ortaya çıkan 'Ponzi oyunu' adlı sistemle, onlarca yıldır yatırımcılarını dolandırdığı düşünülüyor.

FBI yetkilileri, Madoff'u eski yatırımcılarına getiri sağlayamadığı halde yeni yatırımcıların parasıyla sanki getiri sağlamış gibi ödeme yapmakla suçluyor.

ABD genelinde onbinlerce bireysel müşterisi bulunan ve başta İngiltere olmak üzere yabancı ülkelerde de faaliyet gösteren Madoff, 1992 yılında de benzer bir suçlamayla karşı karşıya kalmış, ancak o dönemde yetkililer herhangi bir kanıta rastlayamamıştı.

Madoff'un yatırımcıların parasını nasıl kullandığına ilişkin tüm bilgileri, kendi şirketindeki gizli kasasında tuttuğu belirtiliyor.

OĞULLARI İFADE VERDİ

FBI yetkililerinin Madoff'u tutuklamalarına delil olarak, oğulları olduğu düşünülen 2 şirket çalışanının ifadelerini gösterdiği kaydeliyor.

İddialara göre bundan bir süre önce Madoff, şirketinde çalışan oğullarına 50 milyar doları aşan bir dolandırıcılık olayına karıştığını ve hapise gireceğini söylemiş.

KRİZDE KAR GETİRİNCE ŞÜPHE ÇEKTİ

Uzmanlar, Madoff'un, tüm dünyayı etkisi altına alan mali kriz döneminde bile çok büyük getiriler sunması üzerine şüpheleri üzerine çektiğini vurguluyor.

Madoff’un hedge fonu Fairfield Sentry Limited, Standart & Poor's endeksinin yüzde 37.65 düştüğü Kasım ayında bile yüzde 5.6 getiri sağladığını iddia etmişti.

Madoff'un şirketinin yıllık ortalama yüzde 10.5'lik getirisi, uzun zamandır Wall Street çevrelerinde kuşkulara yol açıyordu. 2001 yılında Madoff'un meslektaşlarından Harry Markopolos, ABD'nin piyasa denetlemem kurumu olan SEC’e şüphelerini içeren bir mektup yazarak, Madoff’un vaadettiği karların gerçek olamayacağını öne sürmüştü.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Şirketini bundan 50 yıl önce 5 bin dolar sermayeyle kuran Madoff, Çarşamba günü kendi çalışanlarına yaptığı açıklamada, 'Ponzi yöntemi'ni kullandığını kabul ederek, 'herşeyin büyük bir yalandan ibaret olduğunu' söyledi.

Manhattan'daki 10 milyon dolarlık apartman dairesini ipotek olarak vermesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Madoff, kişisel hesaplarında bulunan 300 milyon dolara yakın parayı da, şirket çalışanlarına dağıtacağını söyledi.

TEK BAŞINA MI YAPTI?

FBI dedektifleri ve SEC yetkilileri, şimdi onlarca yıldır sürdürdüğü tahmin edilen dolandırıcılık olayında Madoff'un tek başına hareket edip etmediğini araştırıyor.

Madoff'un ilk ifadesinden suçun tamamen kendisinde olduğunu itiraf ettiği belirtilirken yetkililer, yakın akrabalarıyla birlikte çalışan Madoff'un büyük bir dolandırıcılık şebekesinin parçası da olabileceğini vurguluyor.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından onbinlerce yatırımcının Madoff'u dava etmesinin de yolu açılmış oldu.

Uzmanlar, uzun süredir devam eden dolandırıcılıkta bahsi geçen 50 milyar doların akıbetinin de araştırılacağını söylüyor.

Madoff, çıkarılacağı mahkemece, 20 yıl hapis ve 5 milyon dolar para cezası istemi ile yargılanacak. (Gazeteport)
Kaynak:
Bu haber toplam 1216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri