Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte bu görüntü pilotun başını yaktı

22 Eylül 2008 / 22:53
Olay Anakara-Erzurum seferini yapan THY uçağında yaşandı. Onlarca yolcusunun hayatını hiçe sayan olayın kahramanı ise 14-15 yaşlarındaki bu çocuk.

Türk Hava Yolları'nın alt markası Anadolujet uçağında akıllara durğunluk veren bir skandal yaşandı.

Airporthaber internet sitesinin ortaya çıkarttığı skandalın asıl sorumlusu o değil Anadolujet'in uçağını teslim ettiği kaptan pilot.

THY'nin alt markası Anadolujet'e ait Boeing 737-400 tipi TC-JEu kuyruk tescilli uçak Ankara- Erzurum seferini yapmak üzere havalandı. Uçak, tırmanmayı tamamlayıp 30 bin feet'lik normal yüksekliğinde seydereken uçağın sorumlu pilotu koltuğunu 14-15 yaşlarındaki bir çocuğa bıraktı. Çocuk, kaptan pilota ai uçağın sol koltuğuna oturdu ve kare kare fotoğraf çektirdi. Bu sırada uçağın kaptan pilotunun nerede olduğu ise bilinmiyor. S.T uçakta çektiği bu fotoğrafları daha sonra bir forum sitesinde paylaşıma açtı.

Uçakta çektiği fotoğrafların skandal niteliğinde olduğundan habersiz olan çocuğun görüntüleri farkedilince yayından kaldırıldı.

Pilotun, uçağın koltuğunu 15 yaşındaki bir çocuğa bırakması, Rusya'da pilotun koltuğunu oğluna devretmesi ile yaşanan ve 70 kişinin ölümüne neden olan kazayı anımsattı.

ÇOCUĞU KOLTUĞUNA OTURTAN PİLOTUN KAPTANLIĞI GİTTİ...

Türk Hava Yolları tarafından kurulan Ankara merkezli Anadolujet Hava Yolları uçağında, bir çocuk yolcunun uçağın mesul kaptanının bulunduğu sol koltuğa oturması pilotun kaptanlığının alınmasına neden oldu.THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, kaptan pilotun uçuş emniyetini tehlikeye düşürecek bir durum oluşmamasına rağmen, sorumluluklarını yerine getirmediği ve gerekli iş disiplinine uymadığı gerekçesiyle kaptanlığının alındığı bildirildi.

Pilotların isimlerinin verilmediği açıklamada şu ifadelere yer verildi, "Bugün bir internet sitesinde yer alan ve Türk Hava Yolları'nın alt markası olan AnadoluJet'in Ankara - Erzurum seferinde kokpite bir kişinin alınarak koltuğa oturtulmasının konu edildiği haberle ilgili olarak ortaklığımız yönetimi derhal soruşturma başlatmıştır.Haberde konu edilen uçuşun kokpit ekibi Genel Müdürlüğe çağrılarak bilgi alınmış ve savunmaları istenmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu uçağın “Kaptan Pilotu'nun, uçuş emniyetini tehlikeye düşürecek bir durum oluşmamasına rağmen sorumluluklarının gereğini yerine getirmediği ve gerekli iş disiplinine uymadığı gerekçesiyle kaptanlığının alınmasına karar verilmiştir"dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri