Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte CHP'yi korkutan rüşvetin belgeleri

24 Aralık 2008 / 17:56
CHP'nin Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz'ı savcılığa şikayet ettiren belgeyi Melih Gökçek ekranda sallamıştı. Peki o belgede neler var. İşte rüşvet çarkının dişlileri...

Ersin Çelik'in haberi

CHP’nin rüşvet aldığına dair ses kaydının ortaya çıkmasından 4 ay sonra Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması zihinlerde soru işaretleri bıraktı.

Kamuoyunda “yamyamlar” adıyla bilinen rüşvetle ilgili ses bandının ortaya çıkmasından 4 ay geçmesine rağmen bitmeyen soruşturmanın bir anda savcılığa taşınmasının arkasından Melih Gökçek’in, Kılıçdaroğlu düellosunda bir kısmını okuduğu daha sonra basın toplantısında gösterdiği karar defterinde yazanların etkili olduğu ortaya çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, “Çankaya Belediyesi’nde 5 imzalı yolsuzluk belgesi. Bunu basın toplantısıyla açıklayacağım” diyerek gösterdiği belgeden sonra telaşa düşen CHP yönetiminin, CHP’li Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı aldığı ifade ediliyor.

Gökçek’in elindeki belgede, Çankaya Belediyesi CHP Meclis Toplantısı’nda başkan Eryılmaz’ın emriyle imar komisyonundan geçen karar karşılığında alınan rüşvetin kavgası yazıyor.

BAŞKANIN EMRİYLE İMAR KARŞILIĞINDA GİMAT‘TAN RÜŞVET

CHP Çankaya Meclis Grubu ‘Karar Defteri’ne işlenen ve üzerinde beş imzanın bulunduğu 7 Haziran 2005 tarihli kararda, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve CHP’li yöneticilerin rüşvet kavgası yaptıkları açıkça görülüyor.

CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz’ın, spor kulübüne para aktarmak şartıyla imar komisyonundan karar geçirdiklerine dair sözlerini doğrulayan belgede parti içinde yaşanan kavga ve karşılıklı rüşvet suçlamalar var. 7 Haziran 2005’de yapılan ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın Belediye Başkanı Eryılmaz ile Belediye Meclis üyelerine hitaben kendisinin yazdığı bildirinin dağıtılması ile başlayan Çankaya Belediyesi CHP Grup toplantısına GİMAT’tan alınan 200 milyar ve istenen 450 milyar damga vurmuş.

"ERYILMAZ BİR İSTEDİ BİZ YEDİ VERDİK"

Toplantıda söz alan İmar Komisyonu Başkanı Ali İhsan Türker 907 numaralı parsel için, Başkan Muzaffer Eryılmaz’ın emriyle, Gıda Ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancıları Derneği (GİMAT)’tan alınan rüşvetin boyutlarını anlatıyor. GİMAT’tan, 907 parsel için 200 milyar TL gıda yardımı alan Çankaya Belediyesi, spor kulübü için de 450 milyar TL daha isteyince, GİMAT yöneticileri, “Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz bizden bir istedi biz yedi verdik” diyerek bu talebini geri çevirmiş.

GİMAT ile rüşvet pazarlığına oturan ve daha sonra görevinden alınan Çankaya Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Zeki Kaşka da bu diyalogu doğrularken, Başkan Eryılmaz’ın sesiz kalarak herhangi bir tepki vermediği de karar defterine işlenmiş.

Rüşvet kavgasının ayyuka çıktığı CHP Meclis Grup toplantısındaki kavgalar sadece bununla sınırlı değil. Bu kavganın yaşanmasından bir gün önce yapılması gereken grup toplantısının çoğunluğun sağlanamadığı gerekçesiyle toplanamamasında Başkan Muzaffer Eryılmaz’ın etkisi olduğunu bizzat kendisi ifade ediyor.


Haber 7

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri