Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Cuntanın Cephanelikleri

22.11.2009 14:10
Kafes Eylem Planı'nda yer alan 'Operasyon için yeterli silahımız var' ifadesi cuntanın yeni cephaneliklerini gündeme getirdi.

Taraf’ın deşifre ettiği Kafes Operasyonu Eylem Planı’nın ‘Dost Unsurlar’ başlıklı kısmı, cuntacılara ait ortaya çıkarılmamış cephaneliklere işaret ediyor.

“Silah, malzeme ve teçhizatın bir bölümü emniyet güçlerinin eline geçmekle birlikte, müteakip operasyonlar için yeterli durumdadır” ifadesine yer verilen planda, 21 Nisan 2009’da Poyrazköy’deki İstek Vakfı arazisinde yapılan kazılarda bulunan Ergenekon cephaneliğinin dışında örgüte ait yeni silah ve mühimmat depolarının bulunduğunu da gözler önüne seriyor.

Poyrazköy’de yakalanan mühimmatla ilgili elle çizilmiş kroki de bunu doğruluyor. “Kireç” adı verilen krokide üç ayrı yerde toprak altına gömülmüş mühimmatın yerleri ayrıntılı bir şekilde gösterilmişti. Krokide “Tel örgüsü, su deposu, su sona N(Güney), Dere, Lastik ev, B.ton su, Patika” ifadeleri yer alıyordu.

Poyrazköy’den Zir Vadisi’ne

Ergenekon soruşturması çerçevesinde gelen ihbarların ardından Poyrazköy’de Bedrettin Dalan’a ait İstek Vakfı arazisinde 21 nisanda başlatılan kazı çalışmalarının sonunda onlarca mühimmat ve patlayıcı ele geçirilmişti. 7 Haziran tarihinde ise Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) LAW’lar başta olmak üzere silah ve mühimmatın TSK’ya ait olduğuna dair rapor vermişti. İddia olunan Ergenekon örgütünün sanıkları Özel Harekatçı İbrahim Şahin ve Yarbay Mustafa Dönmez’den ele geçirilen krokilerden sonra yapılan araştırmalarda toprağa gömülü ilk büyük cephanelik Ankara’da Gölbaşı’nda ve Zir Vadisi’nde ele geçirilmişti.

Ergenekon’un ortaya çıkan mühimmatları:

1- 12 Haziran 2007/Ümraniye
Kaos ortamı oluşturarak dareye zemin hazırlamakla suçlanan Ergenekon örgütüyle ilgili soruşturma 12 Haziran 2007’de başladı. Ümraniye’de bir gecekonduda, üzeri siyah naylonla örtülmüş ahşap bir sandıkta 27 adet savunma ve taarruz ve fünyeler bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirilince soruşturmanın düğmesine basıldı.

2- 26 Haziran 2007/Eskişehir
1 Kalaşnikof marka otomatik silah, 1 Kanas marka silah ve dürbünü, 1 adet 7.65 çapında Lama marka tabanca ve susturucu 12 adet savunma ve taarruz tipi el bombası, 11 kilo A-3 plastik patlayıcı, 210 gramlık TNT düzeneği, 6 adet yarımşar kiloluk TNT kalıbı, Emekli binbaşı Fikret Emek’in ikamet ettiği annesine ait evde yapılan aramada örgütün ikinci cephaneliği çıktı.

3- 14 Ağustos 2008/Beykoz
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün sağ kolu ve JİTEM’in kurucularından biri olarak bilinen emekli Albay Arif Doğan’ın işyerine düzenlenen operasyonda iki Kalaşnikof ile bu silaha ait binden fazla mermi, çok sayıda tabanca, 10 adet el bombası ele geçirildi.

4- 7 Ocak 2009/Sakarya
Yarbay Mustafa Dönmez’in Sakarya’daki yazlığında yapılan aramalarda 22 adet el bombası, 5 tabanca, 1 Kalaşnikof ve çok sayıda mermi ele geçirildi. Dönmez’in Sincan’daki evinde ise 3 tabanca, 1 makineli tüfek ve 1 Kalaşnikof bulundu. Aynı tarihlerde Sivas’ta yapılan operasyoda 2 adet el blombası, suikastlerde kullanılan 1 adet kalem silah ve çok sayıda tüfek bulundu. Olayla ilgili 12 kişi gözaltına alındı.

5- 7 Ocak 2009/Yeditepe
Bedrettin Dalan’ın Yeditepe Üniversitesi’ndeki ofisinde arama yapıldı. Dalan’ın özel kasasında 8 adet tabanca ve bunlara ait 7 binden fazla merli ele geçirildi.

6- 9 Ocak 2009/Gölbaşı
Eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen kroki doğrultusunda Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’nde yeni bir Ergenekon cephaneliği bulundu. Ele geçen malzemeler şöyle: 2 adet Law silahı, 10 adet el bombası fünye grubu 1 adet dolu el boması gövdesi, 820 gram plastik patlayıcı 210 cm saniyeli fitil, 8 metre infilaklı fitil, 21 adet sis bombası, 2 gösteri el bombası ve 4 hakem bombası, 1 adet antipersonel tüfek bombası

7- 12 Ocak 2009/Sincan
Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan isimlerden Yarbay Mustafa Dönmez’in evinde ele geçirilen kroki doğrultusunda 12 Ocak 2009’da Yenikentte’ki Ermeni Mezarlığı’nın yanında bulunan boş bir evin bahçesinde kazı yapıldı. Bir çukur bölgesinde ele geçirilen cephanelik Türkiye’yi sarstı.

2 adet taarruz tipi el bombası, 10 adet el bombası gövdesi, 10 el bombası ateşleme mekanizması, 18 adet parça dilim el bombası gövdesi 12 adet tüfek bombası, 800 adet G-3 mermesi ele geçirilmişti. 12 adet bubi tuzaklı bomba, 9 adet gözyaşartıcı bomba.

8- 21 Nisan 2009 / Poyrazköy
Bedrettin Dalan’ın Başkanı olduğu İstek Vakfı’nın Beykoz Poyrazköy’deki arazisinde Ergenekon’a ait, kaos çıkaracak nitelikte cephanelik ele geçirildi. 10 adet el bombası, 250 gram C-4 patlayıcı, 10 LAW silahı, 3 gösteri bombası, 19 aydınlatma fişeği, 20 ses bombası, 800 adet G-3 mermisi.
 
 

Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri