Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte dünyanın en etkili ismi!

28.04.2009 16:39
Time Dergisi dünyanın en etkili ismi anketinde Obama, Putin, Oprah gibi isimleri geride bırakan 21 yaşındaki genç internetin gücünü ispatladı
Time dergisinin üçüncüsünü gerçekleştirdiği "Time 100" listesinde dünyanın en etkili kişisi kategorisinde finale kalan kişi, Barack Obama, Vladimir Putin ve Oprah Winfrey gibi isimleri geride bırakan "moot" oldu.

Asıl ismi Christopher Poole olan 21 yaşında bir üniversite öğrencisi olan 4chan.org adlı internet topluluğunun kurucusu, 16 milyon 794 bin 368 oyla elde ettiği yüzde 90'lık bir etki oranıyla listenin ilk sırasında yer aldı.

4 CHAN NASIL BİR SİTE?
4 chan neredeyse her saniye yeni resim eklendiği için sürekli olarak güncellenen bir imageboard. Yani bir anlamda dünyanın en geniş resim kaynaklarından biri. Avrupalı ve Amerikalı gençlerin zamanlarının çoğunu geçirdikleri sitenin mesaj tahtasında her türlü küfürlü, ırkçı mesajlara rastlamak mümkün... Her resmin altına da yorum yapılabiliyor. Bu kadar popüler olmasının sebebi üyelik istememesi ve yorumları anonymous (bilinmeyen) nickiyle yapılması...
GÜNDE 13 MİLYON SAYFA ZİYARETİ

Moot, 2003 yılında başlattığı 4chang.org sitesinde günde ortalama 13 milyon sayfa ziyaret ediliyor. Sitenin aylık ziyaretçi ortalaması ise 5 milyon civarında. Bazı tahminlere göre site, en büyük ikinci ilan tahtası konumunda bulunuyor.

Listede en fazla oyu 20 milyon 391 bin 818 ile Filipinli boksör Manny Pacquiao almış. Ancak listeleme etki oranına göre yapıldığı için ünlü boksör 27. sırada yer almış.

ENVER İBRAHİM İKİNCİ

Etki oranına göre sıralandığında ise ikinci sırada yüzde 47'lik bir oranla Malezyalı siyasetçi Enver İbrahim bulunuyor. Onu yüzde 45'le Rick Warren ve Beytullah Mesud, yüzde 44'le Larry Brilliant takip ediyor. İlk onun ikinci beşi ise şu şekilde: Eric Holder, Carlos Slim, Angela Merkel, Kobe Bryant, Evo Morales.

PUTİN 35., OBAMA 47.

Vladimir Putin'in 35. sırada olduğu listede Barack Obama ise 37. sırada yer alıyor.

Öte yandan "moot" taraftarlarının, Time'ın sitesini hackleyerek kendisinin oylarını artırdığı yönde iddialar var. Ancak "moot", böyle bir girişimden haberdar olmadığını söylüyor. Time'ın teknik servisi ise oylamayı hacklemek için birçok girişim tespit ettiklerini söylüyor.

Time, "moot"un en etkili kişi olmasını birçok kişini sorgulayacağını belirtiyor. Ancak Time dergisi yöneticisi Josh Tyrangiel, "moot"un en az önceki kazananlar kadar birinci olabileceğini belirterek 2007'nin ilk sırasında yer alan Nintendo'nun tasarımcısı Shigeru Miyamoto ve 2006'nın birincisi Koreli pop yıldızı Rain'i örnek gösteriyor. Tyrangiel, ayrıca oylamanın internet üzerinden yapılmış olmasına dikkat çekiyor.

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri