Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte gizlenen Susurluk Raporu

09.10.2009 10:40
Yıllar sonra mahkemeye verilen Susurluk Raporu'nda Yeşil'le ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.
Mesut Yılmaz, ‘'Susurluk Raporunu'' yıllar sonra mahkemeye verdi. Raporda daha önce sansürlenen 12 sayfa da var. Bu sayfalarda Çatlı'nın Fransa'daki eylemleri, öldürülen gazeteciler ve Azerbaycan darbesi bulunuyor. Yeşil için ise ‘'Şafi Kürttür'' deniliyor.

12 SAYFA 12 YIL SONRA GÜN IŞIĞINDA

Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından 1997 yılında hazırlanan ve aslı dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'da olan ‘'Susurluk Raporu'' 12 yıl sonra gün ışığına çıktı. Yılmaz'ın mahkemeye sunduğu raporda, daha önce sansürlenen 12 sayfa da bulunuyor.

Gazeteport'un haberine göre TBMM Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar, yaptığı açıklamada ‘'Rapordan çok ekleri önemli. Yeşil'in telefon irtibatlarını gösteren kitap kalınlığında bir doküman, öldürülen gazetecilerle ilgili detaylar, kara para trafikleri, Topal cinayetinin şifreleri vardı. Raporun aslı bu ekler nedeniyle önemli'' dedi.

12 SAYFADA NELER VAR ?

Susurluk Raporu'nun gizlenen bölümleri 12 sayfadan oluşuyor. Rapor 22 Ocak 1997'de Mesut Yılmaz'a sunuldu ancak 68, 69, 70, 71, 75, 77, 78, 79, 80,

99, 103 ve 104'üncü sayfaları açıklanmadı. Bu sayfalarda şu bilgiler yer alıyor:

68-69. SAYFA: Mehmet Ali Yaprak'ın kaçırılma olayı... Ömer Lütfi Topal ve Mehmet Ali Yaprak arasındaki irtibatlar... Yaprak ve Hidayet ailelerinin yönetim ve faaliyet şeması...

70-71. SAYFA: Azerbaycan'daki darbe girişimi. Bu bölümde ‘'Açıkça ortaya çıkmıştır ki; Türkiye dost bir ülkede ihtilal yapmaya teşebbüs etmiştir'' deniliyor.

75-77-78. SAYFA: Cantürk'ün öldürülmesine değinilen bölümde ‘' Kim olduğu ve ne yaptığı aşikar olmasına rağmen devlet, Behcet Cantürk'le baş edememiştir. Devlete biat etmesi beklenirken adı geçenin yeni bir tesis kurmak üzere harekete geçmesi üzerine, öldürülmesi kararlaştırılmış ve karar infaz edilmiştir'' deniliyor..

79-80. SAYFA: Çatlı'nın göreve sevki konusuna ilişkin bu bölümde ‘'"ASALA'ya yönelik uygulamaya konulan çalışmalar çerçevesinde 22 EKİM 1983 tarihinde Fransa/Paris'te temasa geçilmiştir. Göreve sevk edilmiştir'' deniliyor ve iki ermeni liderinin otolarına bomba konulması ve bir Ermeninin öldürülmesine değiniliyor.

98-99. SAYFA: Bu bölümde bankalar ele alınıyor ve ‘'Şekerbank menşeli bir grup bürokrat 1992 ve sonrasında kamu bankalarında yönetici olarak çalışmışlardır. Bu grup 1992-1996 döneminde bir aile Holdinginde görülebilecek bir şekilde Bankadan bankaya dolaştırılmışlardır.'' deniliyor.

103-104. SAYFA: JİTEM'in anlatıldığı bölümde ‘' JİTEM'e alınan itirafçılar, zaman içinde başıboş kalınca, problemin kaynağını oluşturmuşlardır... Bunlardan en meşhuru ise zalimliği ve öldürdüğü insan sayısının fazlalığı ile tanınan Mahmut YILDIRIM-YEŞİL'dir. YEŞİL Şafii Kürttür. Bu grup, Alevi Kürtleri en büyük hasım olarak görür ve kabul eder. Bu hava YEŞİL'i Alevi Kürtlere karşı sadece menfaat, haraç vs. kaygılarıyla değil dini motif etkisinde aşırılıklara yöneltmiştir'' deniliyor.

‘'YEŞİL ŞAFİ KÜRT''

Susurluk raporunun eklerinde ise şu dokümanlar ter alıyor.

ÖZEL HAREKAT: Özel Harekatçı polisler hakkındaki referanslar ve Özel Harekat timlerinin operasyonlarının sevk evrakları
MİT: Nuri Gündeş'in Başbakan'ın 16 Ağustos 1993 tarihinde imzaladığı yazı ile MİT "İstihbarat Başdanışmanlığı" kadrosuna atanması ve Başbakanlık'ta görevlendirilmesine ilişkin bilgiler.

YEŞİL: Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın, Ankara, Antalya, Elazığ'da kullandığı mobil, sabit ve cep telefon irtibatlarının dökümleri. Yeşil'i arayanların listesi

TOPAL CİNAYETİ: Topal cinayetine adı karışan özel timciler ile Abdullah Çatlı'nın olay gecesi telefon irtibatları... Topal'ın eşine bıraktığı 105 milyon dolarlık borç.. Sami Hoştan ve Hakim Akman Akyürek'in irtibatları... Topal'ın Antalya'da ev verdiği kişiler.

ANTER OLAYI: Musa Anter'in öldürülmesinden sonra olaya karışan ve pişman olanlar hakkında bilgiler.
Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri