Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte İsrailli Bakanın özür fotoğrafı

17.01.2010 17:57
Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “alçak koltuk” krizinin ardından Ankara bugün önemli bir konuğu ağırlıyor.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak bazı temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Sabah saatlerinde gelen Barak'ı havaalanında Ankara Vali Yardımcısı, İsrail'in Ankara Büyükelçisi ve Savunma Bakanlığı adına bir tuğgeneral karşıladı.

İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Barak, Anıtkabir Özel Defteri'ne "Savaşta ve barışta bir kahraman olan Kemal Atatürk'e büyük takdir ve hayranlık duygularımla buradayım. Bölgemizi barış ve istikrarlı kılmak için onun mirasından ilham alıyoruz" diye yazdı.

Barak ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşme 3 saatten fazla sürdü. Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığındaki makamında yapılan görüşmede herhangi bir açıklama yapılmazken, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

Görüşmede, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile İsrail'in Ankara Büyükelçizi Gaby Levi de hazır bulundu.

Davutoğlu'nun İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmesinde, Ankara'nın görüş ve beklentilerinin tüm açıklığıyla iletildiği öğrenildi.

Planlanandan uzun süren görüşmede ikili ilişkiler başlığı altında Gazze Savaşı'ndan bu yana en son yaşanan büyükelçi krizi de dahil olmak üzere son bir yıldaki gelişmeler ele alındı. Bölgesel konularda da İsrail-Suriye, İsrail-Filistin ve İsrail-Lübnan gibi bütün barış kanallarının gündeme geldiği öğrenilirken, Ankara İsrail tarafına hedefinin Orta Doğu barış sürecinin yeniden canlanması olduğu mesajı verdi.

Edinilen bilgiye göre, Barak da Türkiye ile ilişkilere verdikleri önemi vurgulayarak, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yapılan davranışı tasvip etmediğini söyledi.

Diplomatik kaynaklar, İsrail tarafına Ankara'nın gerek ikili ilişkiler gerekse bölgesel konulardaki bütün görüş ve beklentilerinin tüm açıklığı ile iletildiğini söyleyerek, iki ülke arasındaki bütün dosyaların ele alındığını ve değişik seviyelerde temasta kalınmasına karar verildiğini kaydettiler.

Bu arada, İsrail heyeti görüşmede bulunan Büyükelçi Çelikkol'a özel ilgi gösterdi, Barak, özel fotoğrafçısını çağırarak, Çelikkol ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÜL VE ERDOĞAN'DAN RET

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri nedeniyle İstanbul'da olmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise üç günlük yurtdışı ziyaretinin başlamasını gerekçe göstererek Barak'a randevu vermemişti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "Pazartesi görüşelim" önerisini ise Barak "Almanya'da olacağım" diyerek kabul edemedi.

BAŞBUĞ: ŞEHİR DIŞINDAYIM

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da Ankara dışında olmasını gerekçe göstererek, Ehud Barak'la görüşemeyeceğini bildirdi.

 

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri