Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte kahve mucizesi

13.07.2009 05:31
Efendim 1 fincan kahvenin hatırı saymakla bitmez. Biz kahvenin yararını da zararını da sizler için saydık. Kararı siz verin

1 fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır... Doğru... Ama siz sadece hatır için değil sağlığınız için de rahatlıkla kahve içebilirsiniz. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki kahvenin yararı zararından fazla.

Özellikle İtalyan araştırmacılar bu işe fazlasıyla kafa yormuş. Biz de onların araştırmalarına dayanarak kahvenin yararlarını sıralayalım dedik... Haberin sonunda zararlarına da yer veriyoruz ki, kararı siz verin...

İŞTE KAHVE MUCİZESİ...

1. Kolesterolü düşürüyor.

2. AĞRI KESİCİ ETKİSİ VAR: Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Hatta bazı anestesi uzmanları, ameliyat sonrası ağrıları dindirmek için hastalara kahve içmeyi öneriyor.

3. CİLDİ KORUYOR: Kahve güneş ışınlarının neden olduğu cilt kanserinden koruyor. Fiziksel egzersizle birlikte ölçülü kahve tüketimi, güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarının yol açtığı kanserojen etkileri ortadan kaldırabiliyor.

PARKİNSON'UN DÜŞMANI

4. SAFRA TAŞLARINI YOKEDİYOR: Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.

5. PARKİNSONUN DÜŞMANI: Yapılan bir araştırmada günde bir fincan kahve içen erkeklerin parkinson hastalığı riskinin yüzde 40’a varan oranlarda azaldığı ortaya çıkarılmış. Bununla beraber menopoz sonrası ostrojen terapisi gören kadınlarda kahve tüketimi Parkinson Hastalığı riskini arttırmakta...

6. Şeker hastaları için önerilmiyor fakat hastalığın erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor. 

KANSERİN DÜŞMANI, ASTIMLILARA BİREBİR

7. KANSERİN DÜŞMANI: Antioksidan açısından en değerli maddelerden biri... Dolayısıyla göğüs ve pankreas kanserlerinin de düşmanı. 

8. ASTIM HASTALARINA ÖNERİLİYOR: Nefesi açıyor. Hatta özellikle astım hastalarına günde 3 fincan kahve içmesi öneriliyor.

9. Kahve girişkenliği arttırıyor. 

10. Siroz hastalığı riskini yarı yarıya düşürüyor.

11. Kemikleri güçlendirir, ancak yaşlılar fazla tüketmemeli.

12. Menopoz sorununu giderir. 

13. Bağırsakları düzenliyor.

14. Belki de en önemli etkisini depresyona eğilimlilerde gösteriyor. 1 fincan kahve içip stresini atmak isteyen yok mu aranızda? 

15. KARACİĞERE FAYDALI: Karaciğere de faydası var; sirozun engellemesine yardımcı oluyor. Kahve tüketmek özellikle siroz yüzünden oluşan karaciğer kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı oluyor. Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor.

ÇOCUKLARA BİLE ÖNERİLİYOR... FAYDASI İLGİNÇ...

16. ÇOCUKLARA BİLE ÖNERİLİYOR: Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor. Ama İtalyan uzmanların bir önerisini de aktarmadan olmaz. ''Çocuklarınız için güne başlamanın en güzel yolu, bir bardak sütlü kahveden geçer'' uzmanlar. Bizden söylemesi, kulak verirsiniz vermezsiniz siz bilirsiniz.

KAHVENİN ZARARLARINI DA HATIRLATMADAN OLMAZ!

Yine de zararlarını da saymadan geçmeyelim... Herşeyin fazlası gibi kahvenin de zararları yok değil. İtalyan uzmanlar, yüksek tansiyon ve kalp hastalarına da kahvenin yararlı olduğunu söylüyorlar. Fakat biz zararın da olduğunu düşünerek bu iki maddeyi yukarıda saymadık.

Fazla içilen kahvenin sinir sistemine olumsuz etkilerine, kalp çarpıntısı ve ellerde titremeye yol açabileceğine de dikkat çekiliyor.

KANDAKİ BASINÇ VE TANSİYONU ARTIRIYOR

Hamile kadınlara, kalp ve mide ülseri hastalarına genellikle, kahveden uzak durmalarını tavsiye etmek yerinde bir karar. Siz yine de 3 ila 4 fincanı geçmeyin deriz.

Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.

İŞTE FAZLA KAHVENİN ZARARLARI...

Kalp: Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları ve kalp çarpıntısına neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Mide: Kahve, ülseri tetikliyor ve midenin asit salgılamasını uyarıyor. Bu nedenle mide hastalarının günde 2 fincanı geçmemeleri gerekiyor.

Şeker hastalığı: Amerika'da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. Uzmanlar şeker hastalarının da kahveyi sınırlı tüketmesini öneriyor.

Su kaybı: Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar. Fakat yine de ağır basan görüş diğer kafeinli içecekler gibi kahvenin de vücutta su kaybı yarattığı yönünde.

KADINLARIN DOĞURGANLIK ORANINI AZALTIYOR

Doğurganlık: Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda ise her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar.

Hamilelik: Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg ile sınırlı kalması gerektiğini belirtiyor.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri