Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte karışıklığın sebebi

05 Temmuz 2008 / 13:21
Zeki Sezer ve Rahşan Evevit bilek güreşinde. Köprüleri atan ikilinin kavgasının altında ne yatıyor?
ANKARA - DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in ‘istifa’ resti ve Rahşan Ecevit’in kavgayı deşifre eden açıklamalarının perde arkasında, parti çizgisinin siyasi yelpazedeki yerinin ne olacağı tartışmasının bulunduğu belirlendi.

SAĞDA MI SOLDA MI?

Partinin sağ da mı yoksa sol da mı konumlanacağına ilişkin tartışmaların, Sezer ile Ecevit’in arasını açtığı öğrenildi. DSP’nin Kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit’in DSP Lideri Zeki Sezer’den istifasını istediği ve Sezer’in yerine partiyi sağ çizgiye çekebilecek bir ismi düşündüğü ileri sürüldü.

VEKİLLERİN ÖNÜNDE ELEŞTİRDİ

Rahşan Ecevit, kavganın su yüzüne çıkmasından bir sürü önce DSP Genel Başkanı Sezer ve milletvekilleri ile bir toplantı yaptı ve vekillerin önünde Sezer’in partiyi başarılı bir çizgiye getiremediği, yönetimin başarısız olduğu eleştirisini yaptı. Sezer de bu eleştiriler karşısında parti yönetimini bırakma sinyali verdi.

FARKLIYIZ

Sezer, Rahşan Ecevit'le ve Ecevit’e yakın parti içindeki kurmaylarıyla farklı düşünceleri bulunduğunu çeşitli platformlarda dile getirmiş, istifaya yakın olduğu sinyalleri de vermişti. Ancak, daha sonra yakın kurmayları ile görüşerek, istifanın yanlış olacağı sonucuna varmıştı. Sezer, “Biz işimizi iyi yapacağız. İstifa söz konusu değil. Bazı tartışmalar olur, o tartışmaların sonuçlanacağı yer kurultaylardır. Ben % 30 oy almış bir partiyi teslim almadım ki…” diye karşı atağa geçti.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

Ecevit-Sezer kavgası partideki olağanüstü kurultayın toplanmasının kıvılcımını da ateşledi. DSP’de sonbaharda olağanüstü bir kongrenin toplanması bekleniyor.

ECEVİT’İN PLANI

Rahşan Ecevit, Sezer ve ekibini CHP çizgisinde olmakla suçlarken, eski partisinin CHP ile yaptığı işbirliğinden ve DSP milletvekillerinin parlamentoda ortaya koyduğu performanstan rahatsızlık duyuyor.

DSP, CHP ile birlikte Anayasa Mahkemesi’ne başvurularda bulunuyor, CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın Hz. Muhammed’e yönelik hakaretlerine DSP’den tepki gelmiyor. Ecevit, Sezer yerine partinin çizgisini CHP eğiliminden kurtarabilecek bir isim arayışını sürdürürken, partiye Sadettin Tantan, Yaşar Okuyan gibi isimleri de kazandırmak istiyor.

ALTERNATİF İSİMLER

Sezer’in yerine parti içinden gelebilecek isimler arasında ise ilk akla gelen isim olarak Emrehan Halıcı ve Mücahit Pehlivanlı bulunuyor. Partide Rahşan Ecevit gibi düşünen isimlerden birisinin de Recai Birgün olduğu biliniyor.

KASADAKİ PARA

Bu arada partinin kasasında bulunan 80 trilyon liraya kimin hükmedeceği de önem taşıyor. Zira Genel Başkan Ecevit siyasete veda ederken parti kasasında 80 trilyon bırakmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri