Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte kesinleşen sonuçlar

05 Kasım 2008 / 08:18
TSİ 07.00 itibariyle; resmi olmayan kesin sonuçlara göre, Obama 338, McCain ise 156 delege kazandı.
Bu sonuçlarla Barack Hüseyin Obama, Amerika'nın 44. ve ilk siyah başkanı oldu. Ülke genelindeki oy oranları ise; Obama yüzde 51, McCain yüzde 48 şeklinde gerçekleşti.

Obama, en kritik eyaletler olan Pensilvanya, Ohio ve Florida eyaletlerini kazanarak başkanlığı garantiledi. Başkanlık seçimlerinde, sadece bir kez hariç olmak üzere her seferinde Ohio eyaletini kazanan aday başkan oldu. 40 yıldır Cumhuriyetçilerin kazandığı Virginia eyaletinde Obama'nın kazanması dikkat çekti.


Cumhuriyetçi aday McCain yaptığı konuşmada, yarışı kaybettiğini açıklayarak bundan sonra Amerika Başkanı Obama'ya destek vereceğini ifade etti. 2.5 ay daha başkanlık koltuğunda oturacak olan 43. başkan George W. Bush da Obama'yı arayarak tebrik etti.


GÜCÜMÜZ DEMOKRASİ


Chicago'daki Grant Park'ta teşekkür konuşması yapan Obama, kendilerini zor bir dönemin beklediğini ve Cumhuriyetçiler dahil tüm halkın desteğini beklediklerini söyledi. Obama güçlerinin silahlardan değil, fikirlerinden ve demokrasiden kaynaklandığını ifade etti. McCain ve Palin'e teşekkür eden Obama, kendileriyle beraber çalışmak için sabırsızlandığını söyledi.


Konuşmasında, kadınlardan eşcinsellere kadar bir çok kesime sıcak mesajlar veren 44. başkan, Amerika'nın artık değiştiğini ve bu değişimin bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.
MCCAİN'İN KAZANDIĞI EYALETLER
Arizona
Nebraska
Idaho
S. Dakota
N. Dakota
W. Virginia
Wyoming
Utah
Mississippi
Texas
Louisiana
Kansas
Tennessee
Georgia
Alabama
Arkansas
Kentucky
Oklahoma
S. Carolina
OBAMA'NIN KAZANDIĞI EYALETLERCalifornia
Colorado
Washington
Hawai
Nevada
Florida
Virginia
Rhode Island
Minnesota
D. Columbia
Illionis
Iowa
New Mexico
New York
Michigan
Visconsin
Ohio
Vermont
New Jersey
Pensilvanya
Maine:
Maryland
Massachusetts
New Hampshire
Delaware
ConnecticutKaynak:
Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri