Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte 'Kürt açılımı'ndaki iki proje

24.07.2009 12:21
Hükümet, 'Kürt açılımı' konusunda 'birbirini tamamlayan' iki proje hazırlığında.
İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda sürdürülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Erdoğan'a iki ayrı rapor sunulacak. Raporlardan ilki, PKK'ya karşı alınacak askeri, ekonomik, siyasi ve kültürel önlemlerin tamamını içerecek. Ancak bu raporda yer alan bazı radikal öneriler, kamuoyunda tepki yaratabileceği için ayıklanarak ikinci bir paket hazırlanacak. Erdoğan, bölge milletvekilleriyle görüştükten sonra bu ikinci paketi kamuoyuna açıklayacak. Birinci pakette yer alan açılımlar ise sessiz bir şekilde hayata geçirilecek.

Genelkurmay ve MİT'le

Terör konusunda şimdiye kadar yapılan çalışmaları bir araya getiren hükümet kurmayları, Genelkurmay ve MİT'in de görüşünü alarak İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Başbakan Erdoğan'a sunulucak rapora son şeklini vermeye çalışıyor. Erdoğan'ın bölge milletvekilleriyle görüşmesinin ardından, 15 Ağustos'ta PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yapması beklenen açıklamanın öncesinde kamuoyu ile paylaşılacak 'Kürt açılımı' ile ilgili bazı ayrıntılar da belli olmaya başladı.

Hükümet kaynakları, iki aşamalı 'Kürt açılımı'nın 'puzzle' gibi birbirini tamamladığını söylediler. Erdoğan'a sunulacak daha kapsamlı ve gizli kalacak ilk raporda Kürt sorunun çözümü için düşünülebilecek bütün öneriler, en radikal olanlar dahil, sıralanacak. Ancak durumun hassasiyeti göz önüne alınarak, pakette yer alan Türkiye'nin huzur ve istikrarına zarar verebileceği düşünülen noktalar ayıklanarak, kamuoyuna açıklanacak ikinci bir palan hazırlanacak. Devletin asıl yol haritasını oluşturacak ilk metin daha sessiz hayata geçirilecek.

Bölgesel çözüm

Erdoğan'ın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı konuşmanın Kürt sorununun çözümü için 'milat' olduğunu, Kürtleri 'ötekileştiren' yaklaşım yerine 'Türklerin ve Kürtlerin kardeşliği' üzerine kurulu bir bakış açısına vurgu yapıldığı söyleyen kaynaklar, Türkiye'deki Kürt sorununun Kuzey Irak, İran ve Suriye'de yaşayan Kürtlerle ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizdi. Kaynaklar, PKK ile askeri yöntemlerle mücadelenin süreceğini söylerken kültürel ve ekonomik açılımların uygulanmasına hız verileceğini kaydettiler.

Bu kapsamda, devletin Kürtçe kitaplar basmasının yanı sıra, Kürtçe'nin gelişmesine katkı sağlayabilecek projelere destek vermesi, resmi kurumlarda Kürtçe bilen personel istihdamı, aydınlarla ve bölgedeki sivil toplum kuruluşlarıyla temas kurmak, isimleri değiştirilen köylerde halen yaşayan sakinlerinin istemesi halinde eski isimlerinin verilmesi gibi düzenlemelerin de gündeme olduğu belirtildi.
Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri