Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte o görüşmenin perde arkası

13.07.2010 12:10
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın telefon görüşmesinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan, "konunun P5+1 ve UAEK'ya bırakılmasını istediği, Bakan Davutoğlu'nun da bu görüşü paylaştığı" ifadesine yer verildi

Amerikalı üst düzey bir yetkili, Türkiye'nin İran konusundaki diplomasisini takdir ettiklerini, ancak bu noktada İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) ile temasa geçmesi gereği üzerine odaklanılması gerektiğini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton arasındaki dün yapılan telefon görüşmesinin içeriğine dair gazetecilerin sorularını yanıtlarken, görüşmenin ilk konusunu İran'ın oluşturduğunu bildirdi.

Yetkili, "Türk diplomasisini (İran konusundaki) takdir ettik, ancak Clinton'ın görüşmedeki mesajı, bu noktada İran'ın, kanal olarak, UAEK ve P5+1 ile temasa geçmesinin zamanı olduğu, herkesin İran'ı, bu noktada UAEA ve P5+1 ile temas kurması için teşvik ediyor olması gerektiği şeklindeydi" dedi.

Yetkili, Clinton'ın bu sözlerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığını sözlerine ekledi.

Amerikan haber ajansı The Associated Press'in (AP) haberinde de Amerikalı yetkilinin sözleri, "Türkiye'nin, İran'a nükleer programından dolayı baskı uygulamaya dönük uluslararası çabaların dışında kalmayı kabul ettiği" şeklinde yorumlandı.

AP'nin haberinde, yetkilinin, Clinton'ın telefon görüşmesinde Davutoğlu'ndan, "konunun P5+1 ve UAEK'ya bırakılmasını istediği, Bakan Davutoğlu'nun da bu görüşü paylaştığı" ifadesine yer verildi.

 

Clinton'dan Davutoğlu'na PKK sözü

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir görüşme yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu telefonda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir görüşme yaptı. İkili, görüşme sonunda aynı mesajın altına imza attı: PKK ortak düşmanımız...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Srebrenitza'da bulunan Davutoğlu, Clinton ile yaklaşık bir saat telefonda görüştü.

Görüşmede, terörle mücadele konusundaki işbirliğinin yanı sıra İran'ın nükleer programı ile ilgili atılacak adımlar ve izlenecek diplomatik süreç ele alındı. Edinilen bilgiye göre, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemiye saldırısı konusunun da ele alındığı görüşmede, Davutoğlu, uluslararası bir komisyon kurulmasının önemini bir kez daha vurguladı.

Clinton'ın Kafkaslara son yaptığı, Davutoğlu'nun da Balkanlar'a yaptığı ziyaretler hakkında görüşlerini birbirlerine aktardıkları öğrenildi.

 


 

 
 
 

 


 

 

GÜNÜN YORUMU

PKK-F.GÜLEN İLİŞKİLERİ

 

Demokratik açılım çalışmaları ile birlikte özellikle örgütün tasfiyesinin ama…

Devamı »

GAZETE ÖZETLERİ

 
Gündem  
Çiçek'i artık kimse kurtaramaz
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 'kağıt parçası' olarak nitelendirdiği 'hükümeti bitirme' planının gerçek olduğu Askeri Savcılık tarafından hazırlanan iddianameyle tescillendi.
 

Fotoğraf Galerileri

Erol Akpınar

KÜRT SORUNU VE SİLAH
Okunma: 1155

Yasin Özışık

Büyük Kürdistan'ı Sadece Türkiye Kurabilir
Okunma: 7061

Sıdıka Alpay

Kutsal oyunu kirletmeyin
Okunma: 338

İrfan Sönmez

CHP'nin baraj oyunu
Okunma: 378

Nusret Türker

Kamuoyunun yeni gündemi
Okunma: 1080

Metin Yener

Srebrenica, Halepçe, Gazze
Okunma: 1750

Fuat Tütüncüoğlu

Maaş alma uğruna Sahte Boşanmayın
Okunma: 1054

Makbule Batur

Türkiye'nin Kaderle İmtihanı
Okunma: 1063

Neval Kavcar

Sahte Yığma Seçmen
Okunma: 3293

Sevda Türküsev

Facebook Ninelerini yabana atmayın
Okunma: 3296

Mehmet Emin Ulu

Düşmanımla Bile Görüşürüm
Okunma: 460

Ömer Özkan

ÜKÜCÜYE NOTLAR(1)….
Okunma: 1038

Burhan Özfatura

İstismarlar sona ermelidir..
Okunma: 1127

Mustafa Gümüş

HAYIRDA HAYIR VAR
Okunma: 1148

Yusuf Toprak

Halka Rağmen Değil, Halkla Birlikte Polislik!
Okunma: 771

Videolu Haberler