Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte o isim; bakın nerde?

22 Temmuz 2008 / 15:39
Bosna kasabı olarak bilinen savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karaciç'in Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir alternatif tıp kliniğinde çalıştığı ve orada yaşadığı ortaya çıktı.
Sırp yetkili, Karaciç'in özel bir klinikte çalıştığını, sakal bıraktığını ve Dragan Dabic kimliğiyle yaşadığını belirtti. Yetkili, Bosna kasabı Radovan Karaciç'in pazartesi günü Belgrad'ta tutuklandığını söyledi.

Sırp savcılar, düzenledikleri basın toplantısında dün başkent Belgrad'da bir otobüste yakalanan Radovan Karaciç'in sahte bir kimlik ve bunu destekleyen sahte belgeler kullandığını kaydetti.

Açıklamaya göre, Karaciç, kendisini Sırbistan vatandaşı olmayan Dragan Dabiç adlı bir Sırp olarak sunuyor ve alternatif tedavi uzmanı olarak çalışıyordu.

Savcılar, Karaciç'in beyaz sakallı bir resmini de basın mensuplarına dağıttı.


AB ve NATO'dan övgü

AB ve NATO, Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra işlenmiş en büyük savaş suçlarının elebaşısı olarak görülen Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç'i başkent Belgrad'da tutuklayan Sırbistan'ı kutladı.

Yakalandığını Tadiç açıkladı

Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç'in bürosundan yapılan açıklamada, “Karaciç'in yeri belirlendi ve tutuklandı” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, tutuklanan Karaciç'in eski Yugoslavya'daki savaş suçlularını yargılamak amacıyla kurulan özel savaş suçları mahkemesindeki yargıçların önüne çıkarılacağı belirtildi.

Kaçak savaş suçlusu sanığı Radovan Karaciç'in tutuklanması haberi, Saraybosna'da sevinç gösterileriyle kutlandı.

Bosna'da coşku

Saraybosna'nın 43 ay süren muhasarası sırasında ölen 11 bin Saraybosnalı nedeniyle soykırım suçu işlemekle suçlanan Karaciç'in tutuklanmasının öğrenilmesi üzerine halkın akşam saatlerinde Saraybosna caddelerinde bir araya gelerek kutlamalar yaptığı gözlendi.

Radovan Karaciç kimdir?

Eski Yugoslavya'da şimdi Karadağ topraklarında kalan Savnik bölgesinde doğan Karaciç, 1990'da Bosna-Hersek'te Sırbistan Demokrat Partisi'nin kurucu üyeleri arasındaydı. Karaciç iki yıl sonra BM tarafından bağımsız devlet olarak tanınan Bosna'daki Sırp cumhuriyetinin başkanlık konseyinin üç üyesinden biri oldu. Karaciç aynı yıl Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin tek başkanı oldu ve 1996 yılına kadar silahlı kuvvetler başkomutanı ve devlet başkanı olarak görevlerini sürdürdü.

Karaciç'in hayatı 1992'de başlayan Bosna Savaşı'nın 1995 yılının sonunda bitmesiyle değişti. 250 binden fazla insanın öldüğünün tahmin edildiği ve 1.8 milyon kişinin evlerinden sürüldüğü Bosna Savaşı'nın bitmesinden sonra uluslararası savaş suçları mahkemesi Bosnalı Müslümanlar ve Hırvatlara karşı savaş suçu işlediği gerekçesiyle Karaciç'i resmen suçladı.

Suçlamanın ardından kayıplara karışan Kariciç'in bazen Sırp Ortodoks kilisesi manastırlarında, bazen Bosna'nın doğusunda dağlık bölgelerdeki mağaralarda saklandığı iddia edildi. Bazı gazeteler, Karaciç'in bazen rahip kılığına girdiğini yazarken, bazıları da kadın peruğu takarak dolaştığını bildirdi.

Karaciç, BM'nin en son 2000 yılının mayıs ayında güncellediği iddianameye göre, 1992-1996 yılları arasında soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemek gibi birçok ithamın aralarında bulunduğu 15 suçtan yargılanacak.

Davanın karmaşıklığı nedeniyle Karaciç'in savaş suçları mahkemesine çıkmasının aylar alabileceği bildiriliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri