Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte o karar

30 Temmuz 2008 / 18:13
Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatma davasıyla ilgili kararını açıkladı. İşte 11 üyenin tarihi kararı;
Anayasa Mahkemesi önünde olağanüstü bir hareketlilik yaşanıdı. Mahkeme önünde bekleyen gazeteciler, saat 16.30 itibariyle bina içerisine alınmaya başlandı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nin istemiyle 14 Mart 2008 Cuma günü açtığı davayla ilgili 11 üyenin kararını düzenlediği basın toplantısıyla açıklıyor.

Kılıç'ın açıklaması şöyle:

Açıklamadan önce bazı konuları paylaşmam gerekiyor. Türkiye'nin gündeminde çok önemli konuların dava konusu haline getirilerek, Anayasa Mahkemesi'nin önüne konulması, gerekli siyasi gerek ekonomik sosyal açıdan önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu sonuçlar nedeniyle de Türkiye'nin 70 milyon haklı mahkemeye gözünü dikerek sonucu bekleme başlamıştır. Bu kararlar, bundan önce verdiğimiz türban kararı bu konuda en önemli iki dava olarak önümüzde durmaktaydı.

Her türlü ahlaki ve insanı eleştiri sınırı aşılarak bize eleştiri yöneltilmiştir. Hiçbir zaman dışarıdan gelen baskılarla planlama yapmadık.

Görevlendirdiğimiz raportör arkadaşımız birikimli birisiyli ve kısa bir sürede değerlendirip bize getirdi. İki kişi bu arkadaşa yardım etti ve kurulumuzun önüne getirdi.

Tabiki raportörün neden tercih edildiği konusu ise türban yasasının arkadaşımız tarafından incelenmesi ve laiklik konusunun yine laiklik karşıtı odağı haline gelen parti tarafından incelenmesi nedeniyle bu arkadaşımızı tercih ettik. Nedeni budur bunun dışında bir nedeni yoktur.

Değerli arkadaşlar siyasi partileri kapatma konusu ise ilgili bizim verdiğimiz kararda hiçbir arkadaşımız mutlu olmamıştır. Bizde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu davada da bu tüm arkadaşlarımız tarafından dile getirilmiştir.

Kaynak:
Bu haber toplam 732 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri