Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Saçan'ın iç yüzü

13 Ekim 2008 / 10:39
İçip içip tutuklulara taciz mi dersiniz, makam masasının üstene çıkıp nutuk atma mı dersiniz, teslim olan suçluyu kovma mı dersiniz.... İşte Saçan'ın şok olayları..

Adem Yavuz Arslan/Bugün

Bizi bu emniyet müdüründen kurtarın!

Malum, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan şu anda Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklu. Hakkında çok şey yazılıp çizilebilir. Sıra dışı bir isim olduğu kesin. Meğer görevde olduğu dönem de DGM savcılarını isyan ettirmiş. Öyle ki dönemin başsavcısı 'gizli' bir yazı ile İçişleri Bakanlığı'na başvurup ' bizi bu müdürden kurtarın' demiş.

Şubat 2000 tarihli yazıda neler var neler. İşte düşündürücü bazı örnekler; "Gece yarısı aşırı alkollü gelip nezarethanedeki sanıkları savunmalarını almak bahanesiyle taciz etmiştir. Makam masasının üzerine koyduğu sandalyeye oturarak aşırı alkollü bir şekilde sanıklara söylemler vermektedir. Avukatları kovup, hırpalamaktadır, müştekileri gözlem altına almış, kötü muamele etmiş ev ve iş yerlerinde usulsüz aramalar yapmıştır. Kendisi teslim olan sanığı kovmuştur."

Savcı gerekçeleri sıralayıp Saçan'ın tayinini talep etmiş. İlginç olanı aynı dönemde, vali Erol Çakır da Saçan'dan kurtulmaya çalışmış. Çakır'ın imzasını taşıyan Aralık 2001 tarihli başka bir 'tayin' talebinde ise inanılmaz iddialar var. Çakar mealen 'artık bıktık, bizi kurtarın' demiş.

Vali Çakır'a göre Saçan organize suç örgütleri ile yakın temasta. Problemli kişiliğe sahip olduğu için hem meslektaşları hem yargı ile kavgalı. Şikayetlerin ve davaların ardı arkası kesilmedi ve Saçan Mart 2003'te başka bir birime tayin edildi. Sonrasında da meslekten ihraç edildi. Yıllar süren hukuki mücadele sonucu mesleğe döndüğü gün de Ergenekon kapsamında tutuklandı. Ergenekon'un ortaya dökülen bilgi ve belgeleri son 20 yılın kara kutusu gibi. Dönüp tekrar tekrar okumakta fayda var.

Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri