Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte savaşın soğuk yüzü

08 Ağustos 2008 / 14:10
Gürcistan, günlerdir devam eden gerginliğin ardından, ayrılıkçı bölge Güney Osetya'ya operasyon başlattı.


Gürcü tankları geceyarısı başkent Tshinvali'ye girdi.

Birlikler, kent çevresindeki 11 yerleşim biriminde kontrolü sağladı. Operasyonda 15 kişi öldü.

Bu gelişmenin ardından Rus jetleri Gürcü topraklarını bombaladı.Rusya'ya ait FU-24 bombardıman uçakları, çatışmaların devam ettiği Güney Osetya bölgesindeki Kareli kentindeki polis merkezini bombaladı.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Rus bombardıman uçaklarının Kareli kentindeki polis merkezini hedef aldığı ve buraya iki adet bomba bıraktığı ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, iki Rus savaş uçağının Kareli, üçüncüsünün ise Gori yakınına bomba bıraktığını, Kareli'de siviller arasında yaralılar bulunduğunu söyledi.Gürcistan'ın Tshinvali'ye açtığı topçu ateşi sırasında 3 Rus barış gücü görevlisi yaralanmış ve karargahları zarar görmüştü.Gürcistan savaş uçaklarının Güney Osetya güçlerinin mevzilerine saldırı düzenlediği ileri sürüldü.


Interfaks'ın haberine göre, Rusya'nın bölgedeki barışgücü birliklerinin komutanı Marat Kulahmetov, Tkverneti köyündeki mevzilere karşı düzenlenen hava saldırısına 5 adet Rus yapımı Su-25 uçağının katıldığını söyledi.
Gürcü birlikleri ise, şiddetli çatışmaların devam ettiği Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali çevresindeki 11 yerleşim biriminde kontrolü sağladı.


Gürcü Rustavi-2 televizyonu, Tshinvali çevresindeki stratejik öneme sahip tüm tepelerin de Gürcü birliklerinin eline geçtiğini duyurdu.


Tshinvali bir Rus televizyonunun muhabiri olan Andrei Chistyakov, "En az 15 kişinin öldüğünü söyleyebilirim. Bu kişilerin cesetleri evlerinin bahçesinde ya da sokaklarda" dedi.
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'yi özgürleştirmeye başladıklarını belirterek, Tshinvali'nin merkezinde çatışmaların sürdüğünü ve binlerce yedek askeri seferber ettiklerini söyledi.


Saakaşvili, şu ana kadar 10 bin yedek askeri silah altına aldıklarını ve bu sürecin devam ettiğini söyledi.


Saakaşvili, televizyondan yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya Federasyonu'na Gürcistan kentlerini bombalamaya son vermesi çağrısında bulundu.


Saakaşvili, ayrıca uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunarak, Rusya'nın Gürcü topraklarını işgal girişimine karşı tepki göstermelerini istedi. Mihail Saakaşvili, halktan da saldırılardan korkmamasını istedi.


Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, taraflar arasında dün ateşkes sağlandıktan birkaç saat sonra bölgedeki Gürcü köylerinin bombardımana tutulması üzerine askeri operasyona başlamak zorunda kaldıklarını kaydetti

Gürcistan halkına sükunet çağrısında bulunan Gurgenidze, ülkede her şeyin denetimleri altında olduğunu, kurumların normal çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "Güney Osetya'daki anayasal düzeni sağlayana kadar operasyonların devam edeceğini" ifade etti.


Gürcistan'ın ateşkes çağrıları ve ABD ile Rusya'nın da devreye girmesiyle dün sağlanan Gürcü-Oset ateşkesinden birkaç saat sonra ateşkes bozulmuş, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin ağır bir ateşe tutulduğu bildirilmişti.


Kentteki İnterfaks ajansı muhabiri, ateşin, Gürcü birliklerinin kontrolü altındaki bölgelerden geldiğini söylemişti.


Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Güney Osetya'daki son gelişmeleri değerlendirmesi için BM Güvenlik Konseyi'nin toplanmasını talep etti.


Rusya Başbakanı Vladimir Putin ise, temaslarda bulunmak için gittiği Çin'de Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşmesinde
yaptığı açıklamada, "Gürcistan yönetimi Güney Osetya'da çok saldırgan eylemler düzenliyor. Aslında ağır silahlar ve zırhlı araçlar kullanarak savaş
başlattılar" dedi.


Putin, "saldırgan Gürcistan'ın Güney Osetya'daki eylemlerine Rusya'nın yanıt vereceği" uyarısında bulundu, nasıl karşılık verileceği konusunda detaya
girmedi.

Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesi ve Abhazya'dan binlerce gönüllü, Gürcistan kuvvetlerine karşı savaşmak için Güney Osetya'ya gitmek üzere yola çıktı.


Interfaks ajansının haberine göre, Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinin Devlet Başkanı Taimuraz Mamsurov, "Yüzlerce Kuzey Osetyalı Güney Osetya'ya
gitmek üzere yola çıktı. Bu kişileri durduramayız ya da gitmelerini engelleyemeyiz" dedi.Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya'nın Devlet Başkanı Sergey Bağaşp da ajansa yaptığı açıklamada "bin kadar Ahbaz Güney Osetya'ya
gitmek için yola çıktı" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak:
Bu haber toplam 7068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri