Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte savaştaki son durum!

09 Ağustos 2008 / 04:56
Osetya savaşı giderek büyüyor. ABD ile Rusya karşı karşıya. Kanlı çatışmalar sürüyor. İşte son bilgiler;

Kafkaslar'da ortalık fena karıştı. Gürcistan şok bir kararla Güney Osetya'ya girdi. İkinci şoku da Rusya yaşattı ve tanklarını Osetya'ya soktu.

Son bilgiler şöyle;

BU İŞ BİTTİ: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, ''Güney Osetya bölgesini yüksek kesimdeki Cava kenti dışında tamamen denetim altına aldık'' dedi.

Osetya'da Gürcü askerlerle Rus ordusu karşı karşıya.


ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR: Rus birliklerinin de Osetya'ya girmesi ile Gürcülerle Rus ordusu karşı karşıya geldi. Akşam saatlerinde duran çatışmalar gecenin karanlığı ile birlikte yeniden başladı.

GÜRCİSTAN'DAN ABD'YE MESAJ: Gürcistan Devlet Başkanı'nın son açıklaması iki süper gücü karşı karşıya getirdi. Gürcü lider Saakaşvili açıkça ABD'den yardım istedi. Saakaşvili, "ülkeme yardım etmek ABD'nin çıkarınadır. Batı artık uyansın." diyerek batılı ülkelerden yardım istedi.

ABD GÜRCÜLERE ARKA ÇIKTI: ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya'ya, Gürcistan'daki muharip güçlerini geri çekmesi ve Gürcistan'a yönelik hava saldırılarını durdurması çağrısı yaptı. Rice, yayınladığı açıklamada, ''Rusya'yı, Gürcistan'a savaş uçakları ve füzelerle yürütülen saldırıları durdurmaya, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermeye ve Gürcü topraklarından muharip güçlerini geri çekmeye çağırıyoruz'' ifadesini kullandı.

RUSYA BİZİ YALNIZ BIRAKTI: Güney Osetya'nın lideri Eduard Kokoeti, ''Rusya'dan güvenliğimi sağlamasını talep ediyorum'' dedi. Kokoeti, Gürcü Rustavi-2 televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Abhazya'nın kendisine yeterli desteği vermediğini, Rusya tarafından da yalnız bırakıldığını belirterek, Moskova'nın güvenliğini sağlamasını istediğini kaydetti.

CAN KAYIPLARI: Kanlı savaşta Rus Barış Gücü askerlerinden 12'sinin öldüğü 150'sinin de yaralandığı bildirildi. Gürcistan ise 30 askerinin yaralandığını açıkladı. Osetya'da ise 1400 sivilin öldüğü öne sürülüyor.

TİFLİS TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK İSTEDİ: Gürcistan'daki şiddetli çatışmalar enerji krizine dönüştü. Başkent Tiflis elektriksiz kaldı. Gürcistan yönetimi Türkiye'den elektrik istedi.

NDI: Rus savaş uçaklarının, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 30 kilometre mesafedeki Marneuli havaalanını bombaladığı bildirildi. Haberi duyuran Gürcü Rustavi 2 televizyonu, bombardımanda yaralananlar olduğunu belirtti. Ayrıca, bombardımana katılan uçakların, Ermenistan istikametinden Marneuli'ye geldiği kaydedildi. Marneuli askeri havaalanının modernizasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmıştı.

BAŞKENT TSHİNVALİ YERLE BİR: Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerinin Komutanı Murad Kulahmedov, başkent Tshinvali'nin ''yerle bir edildiğini'' söyledi.

TARAFLARIN ASKERİ KUVVETLERİ EŞİT DEĞİL: Tarafların askeri güçlerine bakıldığında ortaya çıkan sonuç şöyle: Rusya'nın 395 bin, Gürcistan'ın ise 32 bin askeri bulunuyor. Seferberlik halinde askerlik hizmeti verebilecek 16-49 yaş arası erkek sayısı Rusya'da 73 milyon, Gürcistan'da ise 2.3 milyon.


Rusya'nın muharebe kapasitesine sahip 23 bin tankı var. Gürcistan'ın ise 128. Askerleri taşıyacak zırhlı araç sayısı Rusya'da 9900, Gürcistan'da 44.


Rusya'nın 1809 savaş uçağı, 1932 helikopteri bulunuyor. Gürcistan'ın ise sadece 8 savaş uçağı, 37 helikopteri var

   

OSETYA'NIN KONUMU
NEDİR?

Gürcistan'ın kuzey kesiminde, Sovyet döneminde özerk bölge olarak kuruldu. Bu statü Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Gürcü hükümeti tarafından kaldırıldı. Osetya ise Moskova yönetiminin desteği ile bağımsızlığını ilan etti. Güney Osetya, bugün Gürcistan'ın sorunlu bölgelerinden biridir. Bölgede, Rusya'nın desteğindeki bağımsızlık yanlısı yönetim ile Gürcü hükümetinin atadığı yönetim olmak üzere iki yönetim bulunmaktadır. Ayrılıkçı yönetimin merkezi Tshinvali, Gürcistan'ın atadığı hükümetin merkezi ise Kurta'dır.


GENÇLER SİLAH ALTINA: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin aldığı genel seferberlik kararının ardından, ülke genelindeki 25-35 yaş aralığındaki erkeklerin silah altına alınmasına başlandığı kaydedildi.


BAŞKENT ALEV ALEV: Rus İnterfaks ajansı, Rus barışgücü askerlerine 500 metre uzaklıktaki üniversite binasının Gürcü askerler tarafından vurulduktan sonra alevler içinde kaldığını belirterek, Tsinkvali merkezinde çatışmaların artarak sürdüğünü bildirdi. Bombardımanda kentteki hastane de isabet aldı.


HALK YOLLARDA: Savaş yine sivilleri vurdu. Sivil halk panik içinde yollara döküldü. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu sivilleri Rusya tahliye etmeye başladı. 140 otobüs dolusu sivil, Kuzey Osetya'ya taşındı.

BARIŞ GİRİŞİMLERİ:
AB, ABD ve AGİT temsilcilerinin, Gürcistan'ın Güney Osetya özerk cumhuriyetinde ateşkesi sağlamaya yönelik girişimlerde bulunmak amacıyla Gürcistan'a gideceği açıklandı.

     


GÜRCİSTAN'I NATO TEŞVİK ETTİ: Rusya'nın NATO temsilcisi Dimitriy Ragozin, Gürcistan'ı tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'ya saldırması konusunda NATO'nun teşvik ettiğini ileri sürdü.

NATO üyesi ülkelere Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi desteklememe çağrısında bulunan Ragozin, ''Rusya NATO üyesi ülkelerin büyükelçileriyle danışmalara başladı. NATO üyesi ülkelerin askeri temsilcileriyle de danışmalar yarın yapılacak. Onları Saakaşvili'ye desteklerini sürdürmemeleri konusunda uyaracağız'' dedi.


Gürcistan'ın Güney Osetya'ya karşı saldırganlığının son derece açık olduğunu söyleyen Ragozin, ''Bu yoğun bir propaganda savaşıyla birlikte yapılan açık bir saldırganlık'' ifadesini kullandı.

NATO "ENDİŞELİYİZ": Gürcistan ile Güney Osetya arasındaki çatışmalar NATO bünyesinde uzlaşmazlık ve sıkıntı kaynağı oluyor. Çatışmalardan "büyük endişe duyulduğunu" açıklayan NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, taraflara silahlı kuvvet kullanmamaları ve uzlaşma arayışı için doğrudan görüşmeler başlatmaları çağrısında bulunurken, İttifak'ın gelişmeleri yakından izlediğini bildirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 2518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri