Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte siyonist ateşkes anlayışı

18 Ocak 2009 / 21:10
İsrail tankları bölgeden çekiliyor ama hem çekiliyor hem vuruyor. İsrail tankları bölgeden geri çekilirken, bir binayı vurdu ve 7 kişinin ölümüne sebep oldu.
İsrail yetkilileri ise Hamas'ın roket ve ateşi kesmeyinceye kadar bölgeden ayrılmayacaklarını ve ateşkes için herhangi bir takvim vermeyeceklerini belirttiği bildirildi.

İsrail’in dün akşam ilan ettiği tek taraflı ateşkes kararına rağmen Gazze sınırının her iki tarafında karşılıklı çatışmalar devam ediyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 23’üncü gününe girerken, İsrail güvenlik kabinesinin dün gece saat 02.00'den itibaren ilan ettiği tek taraflı ateşkes kararının ardından bu sabah Hamas militanlarının İsrail devriye askerlerine Cebaliye Mülteci Kampı yakınlarında ateş açmasıyla birlikte çatışmalar yeniden alevlendi.

İsrail’in dün vurduğu BM Yardım ve Çalışma Ajansı’nın (UNRWA) okulunun enkazından ölü ve yaralılar çıkarılmaya devam edilirken, son belirlemelere göre ölü sayısının 43’e ulaştığı, en az 150 kişinin yaralandığı belirtildi.

Öte yandan Beyt Lahiye ve Cebaliye’de de bu sabah 25 Filistinlinin cesedinin bulunduğu kaydedildi.
OLMERT: ATEŞKES PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI


İsrail'in tek taraflı ateşkes ilanından sonra Gazze Şeridi'nden roket fırlatılması üzerine İsrail tarafı karşılık verirken, ateşkesin ilk 9 saati içinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus'ta Filistinli bir çiftçi öldü ve oğlu yaralandı.

Yerel kaynaklar, Filistinli çiftçinin bölgeden atılan havan mermisine karşılık açılan ateşte öldüğünü bildirdiler.

İsrail ordusunca bölgeye hem tank ateşi açıldığı, hem de füze fırlatıldığı belirtildi.

Bölgenin kuzeyinden bu sabah roket atan Filistinli militanlarla İsrail askerleri arasında da çatışmalar yaşandığı, çatışmalarda bir anne ile kızının yaralandığı bildirildi.

İsrail askerleri Gazze kenti etrafındaki mevzilerini koruyor. Han Yunus ile Refah arasında da tankların savaş sırasındaki yerlerinden ayrılmadığı, böylece Filistin kentleri arasındaki bağlantıyı kesmeye devam ettiği belirtildi.

Öte yandan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, haftalık kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, "ateşkesin pamuk ipliğine bağlı olduğunu" söyledi.

İsrail ordusunun, ateş açıldığında militanlara karşılık vermede serbest olacağını kaydeden Olmert, operasyondan sonra roketlere hedef olan İsrail'in güneyindeki halkın durumunda köklü değişiklikler için koşulların olgunlaştığını söyledi.


Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri