Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Tolon'u fırçalayan kişi

12 Temmuz 2008 / 11:25
Ergenekon paşaların anılarını ortaya çıkardı. MHP'li Ramiz Ongun ile Hurşit Tolon arasında ilginç diyaloglar yaşanmış.
Ergenekon soruşturması beraberinde ilginç anıları gün ışığına çıkarttı. MHP'li Ramiz Ongun bir yemekte buluştuğu emekli orgeneral Hurşit Tolon'u sert sözlerle uyarmış.

Zaman'dan Ömer Şahin, Başkent kulislerinde konuşulan bu haberi verdi. Buna göre Ongün, Tolon'a "Sizde vatan, millet işlerine yeni giren genç subayların heyecanını, acemiliğini gördüm. Paşa, kendinizi bu milletten alacaklı mı hissediyorsunuz? Biz memleketi karşılıksız sevdik. Türkiye, eskisinden daha iyi" diyerek tepki göstermiş.

Kutsal yolculuktan etkilenen eski Başbakanlık Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu'nun verdiği yemeğe ülkücü camianın önde gelen isimlerinin yanı sıra Ergenekon kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon da katılmış.

Başkentteki yemeği Mesut Yılmaz döneminde Başbakanlık müsteşarlığı yapan Yaşar Yazıcıoğlu düzenledi. Oğluna ait Tike Restaurant'a ülkücü camiadan birçok isim davet edildi. Namık Kemal Zeybek, Enis Öksüz, Baki Tuğ gibi tanınmış simalar da katılımcılar arasındaydı.

Yemeğin tek asker ve sürpriz misafiri emekli Orgeneral Hurşit Tolon'du. Alkol alan tek isim de o oldu. Katılımcılardan alınan bilgilere göre, hacdan çok etkilendiğini ve bunu paylaşmak için yemek düzenlediğini söyleyen Yazıcıoğlu, misafirlerinden tek tek konuşma ricasında bulundu. Yemeğe damga vuran diyalog, Hurşit Tolon ile Ramiz Ongun arasında yaşandı.

VATAN SATILIYOR

Tolon, memleketin çok kötü yönetildiğini söyleyerek "Vatan satılıyor, ülke batıyor. Artık silkinmek, milleti uyandırmak lazım." dedi. Paşa'nın bu konuşmasına Ongun'dan tepki geldi: "Sizde vatan, millet işlerine yeni giren genç subayların heyecanını, acemiliğini gördüm." Bu sözlere şaşıran Tolon, "Ben 50 yıl bu ülkeye hizmet ettim." dedi.

SAYENİZDE DOKTORA YAPAMADIM

Ongun, tekrar söz alarak şunları kaydetti: "Vatana biz de hizmet ettik. 12 Mart'ta, 12 Eylül'de kendimizi siper ettik. 2 dilim, 2 diplomam var. Sayenizde doktora yapamadım. Şu anda 480 milyon alan Bağ-Kur'luyum. Vatanıma, milletime helal hoş olsun. Siz emekli olsanız da makam aracınız, korumanız var. Hâlâ kendinizi bu milletten alacaklı mı görüyorsunuz? Paşa, şunu unutmayın. Biz bu vatanı rütbe, makam için değil, karşılıksız sevdik."

'DEVLETİ ORDU KURDU' TEZİNE İTİRAZ

Ongun, Namık Kemal Zeybek ile de polemik yaşadı. Zeybek, Tolon'a hitaben, 'Sayın Orgeneralim' diye başladığı konuşmasında, 'Bu devleti ordu kurdu' tezini işledi. Ongun, bu sözlere de karşı çıktı: "Bu devleti millet kurdu." Ongun'un sözlerine bazı isimler, "Millet dediğin bir avuç köylüydü." diye itiraz etti. Ongun ise çarpıcı bir cevap verdi: "O bir avuç köylü dediğiniz insanlar kefen bezini, ununu askere vererek Kurtuluş Savaşı'nı yaptı."
Kaynak:
Bu haber toplam 710 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri