Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte ünlü cezaevi

08 Temmuz 2008 / 15:45
Kocaeli 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevinde, tanınan birçok tutuklu ve hükümlü bulunuyor. İşte o isimler
Kocaeli'ne yaklaşık 20 kilometre uzaktaki Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi, 8 yıl önce açıldı.

Mevzuat gereğince sadece "tehlikeli hükümlü ve tutuklu" statüsündeki kişilerin kaldığı cezaevinde, "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, çıkar amaçlı suç örgütü elebaşı Alaattin Çakıcı, Sedat Peker, Vedat Ergin, Erol Evcil, Sami Hoştan, Sedat Şahin bulunuyor.

Ayrıca Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Ogün Samast ile terör örgütü El Kaide'nin "üst düzey yöneticisi" olduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Louai Sakka da burada kalıyor.

Toplam 736 kişi kapasiteli cezaevine, gece "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan ADD Genel Başkanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün getirildi.

Fiziki yapısı, elektrik ve elektronik güvenlik sistemleriyle yönetim planı bakımından güvenliği tehdit eden unsurları en aza indirilen, oda sistemine göre inşa edilen cezaevi, 5 bloktan oluşuyor.

Toplam 114 adet bir ve iki kişilik, 206 adet üç kişilik odaları bulunan cezaevinde, açık ve kapalı spor sahaları, ön görüşme odası, iş atölyeleri, kreş, kantin, anons ve müdahale ekip odası, merkez kontrol odası, kütüphane, yönetim ve hizmet servis büroları ile revir, gözetim odaları, kabul, sevk ve tahliye hizmet büroları, nöbetçi müdür ve baş memur odaları, idare çay ocağı, personel yemekhanesi, mutfak, soğuk hava depoları, jeneratör, çamaşırhane ve sığınak bulunuyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri