Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte YÖK'ün yeni katsayı formülü

20.02.2010 11:50
Öğrencinin gözü kulağı YÖK ve Danıştay'da. Katsayı üzerine çalışan YÖK yeni bir formül geliştirdi.

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan yeni katsayı formülünü açıkladı.
 
Özcan 'Katsayıyı çarparak değil, toplayarak gideceğiz ve kendi alanını seçene artı on puan verilecek' diye konuştu.
 
ÇARPMA YOK TOPLAMA VAR
 
18 Mart'ta katsayıya ilişkin kararı vereceklerini söyleyen Özcan, "Alanları değiştirmiyoruz sistemin hesaplamasını değiştirmeye çalışıyoruz. Öğrenciler kendi bölümlerine göre alan tercihi yaparsa puanına mesela 10 puan eklenecek. Ancak alan dışı yaptığı tercihte ek puan alamayacak. Burada artık toplama yapıyoruz, çarpma yapmıyoruz" dedi.

Öte yandan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ünal Yarımağan, Beykent Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi'nde düzenlenen basın toplantısında yeni katsayı formülü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Danıştayın dün YÖK'ün yaptığı itirazı reddettiğini hatırlatan Yarımağan, şöyle devam etti:

''Şimdi bazı konularda bir belirsizlik söz konusudur. Birincisi, alan içi ve alan dışı katsayı değerleri. İkincisi, ek puan kat sayısının değeri. Üçüncüsü de meslek okulu öğrencilerinin girdikleri kendi alanlarındaki programların puan türleriyle ilgilidir. Bu belirsizliklerin önümüzdeki günlerde YÖK tarafından alınacak yeni kararlarla ortadan kalkacağını düşünüyorum.''

Ünal Yarımağan, bir gazetecinin ''YÖK Başkanı Özcan'ın bugün, 'Katsayıyı çarparak değil, toplayarak gideceğiz ve kendi alanını seçene artı on puan verilecek' şeklinde açıklamaları oldu. Bu açıklamaya ilişkin görüşleriniz neler?'' sorusu üzerine, bunun henüz kesinleşmemiş bir görüş olduğunu söyledi.

YÖK'TEN YENİ FORMÜL ARAYIŞI

Bunun YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın üzerinde çalıştıkları çözümlerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Yarımağan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben adayların kesinleşmemiş bu tür şeyleri çok fazla kafalarına takmamalarını öneriyorum. YÖK kararı verdikten sonra gerekli açıklamalar yapılır. Ama şu anda YÖK Başkanı Özcan'ın açıklamış olduğu katsayı farklılığı yerine alan için tercihlerde bir ek puan verilmesi konusu kesinleşmemiş olduğu için bir yorum getirmek istemiyorum.''

Bir gazetecinin, ''Bu yıl sınava başvuran meslek lisesi öğrencilerinin sayısında önceki yıllara oranla bir artış var mı?'' sorusu üzerine de Yarımağan, sınava başvuruları, sınavın koşullarının belirlediğini, bu koşulların arasında katsayı değerinin de başvuracak adayları belirlediğini kaydetti.

Ünal Yarımağan, ''Alan dışı tercihler sadece meslek liselilerde yok. Liseliler de alan dışı tercih yapmak isteyebilir. Bu sene katsayıların birbirine yaklaşması nedeniyle alan dışı tercih yapmayı düşünen ve bu amaçla sınava girenlerde biraz artış olduğunu söyleyebiliriz'' diye konuştu.

Bu haber toplam 2072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri