Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstifayı değerlendirdi

03 Eylül 2008 / 17:51
Başbakan Erdoğan, Ergenekon zanlısı iki paşanın TSK adına ziyaret edilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğan, Dişli'nin istifasını da değerlendirdi..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Orgeneral Şener Eruygur'a Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi tarafından TSK adına gerçekleştirilen ziyarete ilişkin olarak, "TSK adına Garnizon Komutanı görevlendirilerek, insani amaçlı TSK'dan emekli olmuş iki orgeneral ziyaret edilmiştir. Olayı, insani amaçlı olarak yapılmış olan bir ziyaret olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Erdoğan, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdziç ve beraberindeki konsey üyeleriyle yaptığı görüşmenin ardından otelden ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bugün Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Orgeneral Şener Eruygur'a Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi'nin ziyareti ve Genelkurmay Başkanlığı'nın ziyarete ilişkin yaptığı açıklama anımsatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi savcılığa yapılmış olan bir müracaatla, özel izin neticesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına Garnizon Komutanı görevlendirilerek, insani amaçlı TSK'dan emekli olmuş iki orgeneral ziyaret edilmiştir. Olayı, insani amaçlı olarak yapılmış olan bir ziyaret olarak değerlendiriyoruz. Bunun için de daha farklı şeyler aramanın yanlış olduğu kanaatindeyim. Öbür tarafta zaten işin yargı süreci devam etmektedir. Bununla ilgili de herhangi bir açıklamada bulunmak doğru değil."

-BAŞBAKAN ERDOĞAN: “DİŞLİ'NİN İSTİFASINI HUKUK SÜRECİ RAHAT ÇALIŞSIN DİYE KABUL ETTİK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Başkanı Şaban Dişli'nin istifa etmesini hukuk sürecinin daha rahat çalışabilmesi için kabul ettiklerini söyledi.

Erdoğan, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Silajdziç ile görüşmesinin ardından gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin istifasıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine Erdoğan şöyle dedi:

“Biliyorsunuz bu süreç bir yargısız infaz olarak başlamış bir süreç. Arkadaşımız bu konuyla ilgili olarak 'benim üzerimden Genel Başkanıma, benim üzerimden partime yönelik yapılan bu saldırıya daha fazla tahammül etmem mümkün değildir. Eğer bana bu konuda anlayış gösterseniz ben MKK, MYK'dan hatta hatta partimden ve milletvekilliğimden istifaya hazırım' diyecek kadar burada önemli bir özveride bulunmuştur. Ve biz kendisine bu konuyla ilgili olarak MYK ve MKYK'yı hukuk sürecini daha rahat çalıştırabilmesi noktasından oradan yaptığı istifayı kabul ettik ama bunun dışındaki istifalarına olumlu bakmadık.”
Kaynak:
Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri