Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu karar Dink cinayetini çözer mi?

17.10.2009 00:50
İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek"in görevden alınmas hakkında gazeteci Şener "Dink davasını olumlu etkiler" derken Dink ailesinin avukatı "gecikmiş bir karar" diyor.
Milliyet Gazetesi muhabiri ve “Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanaları” isimli kitabın yazarı Nedim Şener, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek"in görevden alınmasını NTV"ye değerlendirdi.

Ramazan Akyürek çok uzun yıllardan beri başarı öyküleri ile gündeme geldiğini belirten Şener asıl önemli olanın ise Akyürek ve ekibinin Hrant Dink cinayetinde organize olarak yaptıkları faaliyetler olduğunu söyledi.

Şener, “Akyürek, Trabzon"da tüm bilgilere sahip olmasına rağmen cinayetin aydınlatılmasına çok faydası olmayan biriydi. Dava açıldığı zaman bir takım bilgi ve raporları "devlet güvenliği ile ilgilidir" diyerek vermeyen ayrıca gerçek olmayan bilgiler içeren belgeleri imzası ile mahkemeye veren biridir” dedi.

Nedim Şener sadece Akyürek"in değil o dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer"in durumunun da aynı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ergenekon soruşturmasını yürüttüğü için Akyürek"e dokunulmayacağını düşündüğünü ifade eden Şener şimdi iktidarın düşüncelerinin değişmiş olduğuna kanaat getirdiğini belirtti.

Kararın gecikmesini ise istihbaratçıların medyayı yönlendirme becerisne bağlayan Şener, “Medyadaki arkadaşlar objektif bakabilselerdi sorumluluğun Trabzon"dan başlayarak Ankara"ya oradan İstanbul"a doğru geldiğini göreceklerdi. Ama istihbarat baştan sona medyayı yönlendirdiği için onlar bu konuyu göremediler. Ancak Başbakanlık Teftiş Kurulu ve bazı gazeteciler bunu görebildiler” dedi.

Şener bu görev değişiminin Dink davası için olumlu bir gelişme olacağını da sözlerine ekledi.

DİNK AİLESİNİN AVUKATI: GECİKMİŞ BİR KARAR
İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek"in görevinden alınmasını değerlendiren gazeteci Hrant Dink'in ailesinin avukatı Fethiye Çetin, “Doğru ama gecikmiş bir gelişme” dedi.

Öldürülen Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ailesinin avukatı Fethiye Çetin, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek"in görevden alınmasını NTV"ye değerlendirdi.

Fethiye Çetin, şunları söyledi:

“Başından beri şunu söylüyoruz; Hrant Dink cinayetinte ihmali, kasta varan kusuru olan kamu görevlilerin hala görevlerinin başında tutulması hatadır. Bu cinayetin aydınlatılmasının önünde bir engel.

Ramazan Akyürek, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal"in Trabzon"da planlar yapıldığı sırada Trabzon Emniyet Müdürü"dür. Oradan İstihbaret Daire Başkanlığı"na getirildi. Ramazan Akyürek, İstihbarat Daire Başkanlığı"nda başka yerlerden de Hrant Dink cinayetiyle ilgili bilgiler aldı. Görevi tüm bu ihbarların koordinasyonunu sağlamak, takibini yapmak ve gerekli önlemleri almaktı.

Ramazan Akyürek, Erhan Tuncel"in yasalara aykırı muhbir yapılması sırasında da Trabzon Emniyeti Müdürü"ydü. Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri, Ramazan Akyürek"in görevini yapmadığını, soruşturulması gerektiğini ifade ettiler.

Görevden alınması doğru ama gecikmiş bir uygulamadır. Yine de Akyürek"in görevden alınması bize Hrant Dink cinayetiyle ilgili bir takım yeni bilgileri sunabilmesi açısından yol açıcı bir gelişme olarak yorumlanabilir.

Ramazan Akyürek hakkında Hrant Dink cinayetiyle ilgili ön inceleme yapıldığını biliyorum. Onun hakkında soruşturma izni çıkabileceğini söyleyebiliriz. Bu, bir takım bilgilerin mahkemeye ulaşabilmesini de sağlayabilir.Trabzon Emniyeti"nde bazı evrakların imha edildiğini biliyoruz. Ancak İstihbarat Dairesi"nde bilgi ve belge olduğunu düşünüyoruz. Bu gelişmenin bilgi akışını kolaylaştıracağını umuyoruz."
Kaynak:
Bu haber toplam 1138 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri