Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstihbaratçıya Çok Ağır Suçlamalar

29.11.2009 10:11
Erzincan'da ETÖ'den tutuklanan Binbaşı N.E.'ye yöneltilen suçlamalar...

Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı N.E. Ergenekon kapsamında tutuklandı. Binbaşının 'Islak andıç'ın ilk işaret fişeğinin atıldığı Erzincan'daki büyük gözaltı ve yıldırma operasyonunu yürütmekle suçlandığı öne sürüldü.

Erzincan İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli binbaşı N.E., Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanarak Askeri Cezaevi'ne gönderildi. İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü N.E.'nin 23 Mart 2009 tarihinde Erzincan'da gerçekleştirilen büyük gözaltı ve yıldırma operasyonuyla "ıslak andıcı" hayata geçirmekle suçlandığı öne sürüldü.

25 Kasım'da Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı N.E., dün Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından Merkez Komutanlığı'nda sorgulandı. Binbaşı N.E'ye şu suçlamaların yöneltildiği iddia edildi:

 

5 AYRI SUÇLAMA

1- Ergenekon terör örgütü üyeleriyle organik ilişkiler kurmak.

2- Hayali delil ve istihbaratlarla 17 ayrı yere baskın yapılmasına ve 26 kişinin gözaltına alınmasına neden olmak.

3- Sahte bilgi ve belgelerle yargı makamını yanlış yönlendirmek.

4- Yasadışı telefon dinlemesi yapmak.

5- Ergenekon'un tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde yapılan arama sırasında ele geçirilen “İrticayla Mücadele Eylem Planı”Erzincan'da 23 Mart 2009 tarihinde gerçekleştirilen büyük bir operasyonla uygulamaya sokmak.

 

ASKERİ CEZAEVİNDE

N.E., savcılık sorgulamasının ardından tutuklanarak askeri cezaevine konuldu.

Erzincan'da geçtiğimiz hafta yine İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi'nde görevli üsteğmen Ersin E. ile aynı birimde görevli Başçavuş Orhan O. tutuklanarak Erzurum Askeri Cezaevi'ne gönderilmişti.

 

İlk işaret fişeği

 

Albay Dursun Çiçek'in ıslak imzası ile birlikte Türkiye'nin gündemine oturan ve kamuoyunda “AK Parti ve Gülen'i Bitirme Planı” olarak bilinen andıcın, ilk işaret fişeği Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner tarafından bu ilde gerçekleştirilen büyük bir operasyonla hayata geçirildi.

SAVCI İLE JANDARMANIN ORTAK SENARYOSU

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in, söz konusu soruşturmayı tam 2 yıl Adalet Bakanlığı'ndan gizlediği ve illegal bir biçimde yürüttüğü tespit edilmişti.

Adalet Bakanlığı'nın hakkında Ergenekon bağlantılı soruşturma açtığı Cihaner'in soruşturma dosyasında şu suçlamalar da vardı:

- Yasadışı telefon dinlemesi yaptırdı

- Kemah ilçesindeki Medine Vakfı'nın şubesinde arama yapılması talebi üzerine Kemah Savcılığı arama yapılması için emniyete yazı yazdı. Buna rağmen Cihaner şehir merkezindeki aramayı jandarmaya yaptırdı.

- Şüpheli olarak gösterilenlerin önemli bir bölümü emniyet bölgesinde bulunmasına karşın arama, el koyma, ifade alma gibi tüm işlemleri jandarmaya yaptırıldı.

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri