Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İstikrar tek çıkış yolu"

14 Mayıs 2008 / 10:02
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Anadolu S.O.S. veriyor istikrar tek çıkış yolu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, büyüme ile siyasi istikrar arasında bağa dikkat çekerek, 'Anadolu S.O.S veriyor. Türkiye yüzde 7'nin altında büyüme oranını kabul edemez” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yüzde 7'lik büyümenin altında büyümeyi kabul edemeyeceğini ve yüzde 7 altındaki büyümenin başarısızlık olduğunu, bunun için de siyasi ve ekonomik istikrara ihtiyaç olduğunu belirterek, “2007-2008'de maalesef bütün Anadolu SOS veriyor, alarm veriyor” dedi.

MÜSİAD'ın yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Hisarcıklıoğlu, işadamlarına yaptığı sunumda, ekonomik büyüme ile demokrasi ve siyasi istikrar arasındaki paralel ilişkiye dikkat çekti.

AB'YE BİR KUŞAKTA YETİŞEBİLİRİZ

Türkiye'nin ortalama yüzde 7 büyümeyi muhafaza etmesi durumunda kişi başına düşen milli gelirde 2019 yılında AB ortalamasının yarısını yakalayacağını, 2033'te de eşit seviyeye ulaşacağını belirten Hisarcıklıoğlu, yüzde 4,5'luk ortalamayla devam edilirse bu hedefe 2050 yılında ulaşılacağını aktardı. Hisarcıklıoğlu, “Türkiye yüzde 7'lik büyümenin altında büyümeyi kabul edemez ve yüzde 7 altındaki büyüme de başarısızlıktır. Bunun için de siyasi ve ekonomik istikrara ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

'BİZİ CAMBAZA BAKTIRMAYIN'

Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Para pul istemiyoruz. Önümüzdeki engelleri kaldırın bize suni gündemler getirmeyin, ilgi odağımızı dağıtmayın, cambaza baktırmayın. Cambaza baktıkça, cepteki paralar gidiyor. Türkiye'nin tek gündemi olması lazım. Bu da ekonomi. Rakiplerimiz hangi şartlarda futbol oynuyorsa bize de aynı standartları getirin, o zaman dünyada Türkiye'yi lider yapıyor muyuz, yapmıyor muyuz?”

Türkiye'nin 5 yıldız sektörü

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin henüz yıldız sektörü olmadığını ancak bu konuda 5 aday sektör bulunduğunu söyledi. Bu sektörleri; taşıt, demir-çelik, sebze-meyve, tekstil ve hazırgiyim olarak sıralayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin dünya pazarında en çok söz sahibi olduğu 2 sektörün tekstil ve hazır giyim olduğunu, bu alanlarda dünya pazarının yüzde 5'ine hakim olunduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, “Senin vizyonun bu tekstilde dünyaya hakim olmaksa önümü aç. Aç ki dünyada lider olayım” dedi.

'İşletmeleri rahatlatın'

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, petrol ve hammadde ile gıda fiyatlarındaki artışın toplumda bir tereddüt oluşturduğunu ifade ederken, 'Hükümetten beklentimiz her ne halde olursa olsun, insanlarımızı, işletmelerimizi rahatlatacak yeni bir kalkınma programına geçmesi' dedi.

Yeni Şafak - Yılmaz Yıldız

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri