Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstismar için özür dilerim

20 Temmuz 2008 / 09:58
Papa, kiliselerdeki istismarlar nedeniyle özür diledi! Rakamlar ise Hristiyan din adamlarının rezilliğini ortaya koyuyor.
Papa 16.Benedikt, Katolik Kilisesi'nde çocuklara cinsel istismar vakaları nedeniyle özür diledi. Sorumluların yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyleyen Papa, "Kurbanların çektiği acı nedeniyle derin üzüntü duyuyorum" dedi.

Dünya Gençlik Günü kutlamalarına başkanlık etmek üzere Avustralya'da bulunan Papa, Sidney'de Avustralyalı piskoposlar ve papaz okulu öğrencileri önünde yaptığı konuşmada, din adamlarının çocuklara karşı işlediği cinsel istismar suçlarından ötürü özür diledi. Papa, bu milletin bazı rahip ve din adamlarının çocuklara cinsel tacizde bulunmasından utanç duyduklarını belirtti. Papa, istismara uğrayanların çektiği acılardan derin üzüntü duyduğunu ve aynı acıyı paylaştığını da söyledi.

Bu kötülüğü yapanların kesinlikle cezalandırılması gerektiğini belirten Papa, suç mağduru çocukların sevgi ve özene ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Papa'nın bu özrü ayrı bir önem taşıyor, çünkü Papa, daha önce de Amerikan Katolik Kilisesi'ni lekeleyen rahiplerin cinsel istismar skandalından büyük utanç duyduğunu söylemiş, hatta Washington'da gizlice kurbanları kabul etmişti. Ancak Papa, Avustralya'daki bu konuşmasıyla ilk kez halka özürlerini sunmuş oldu.

Cinsel istismara uğrayanları ve ailelerini savunan Broken Rites hareketi, Papa'nın Sidney'de halka sunduğu özrü yetersiz buldu.

Galileo ile başlayan kutsal özürler

VATİKAN'ın özür geleneğini, Papa 2.John Paul başlattı. Papa ilk kez, dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen Galileo'ya kilise tarafından reva görülen muamele nedeniyle 1992'de özür dilemişti. Diğer özürleri de şöyle oldu:

1992- Senegal ziyaretinde köle ticareti yapan Hıristiyanlar için.

1995- Kilisenin kadınlara yönelik ayrımcı tavrı için.

1995- 16. yüzyılda Katoliklerin Protestanlara uyguladığı şiddet için af diledi.

2000- Kudüs'te, Hıristiyanlarca Yahudilere uygulanan şiddet ve nefret için.

2001- Atina'da, Katoliklerin Ortodokslara karşı işlediği suçlar için.

16. Benedikt

Nisan 2008: Çocuklara cinsel istismar suçlarından ötürü utanç duyduğunu bildirdi.

Papa'ya bakmayın kondom kullanın

Vatikan'ın prezervatif kullanımı aleyhindeki resmi tutumu, Sydney'de kalabalık bir eşcinsel grubu tarafından protesto edildi. "AIDS'i ancak kondom durdurur, demek ki, Papa'yı durdurmak gerekir" diyen grup üyeleri, "Papa yanlış biliyor, mutlaka kondom kullanın" diye çağrıda bulundular.
Kaynak:
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri