Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''İsveç, en iyi İslam devleti''

07.03.2009 09:23
İsveçteki Ilıman Partide politika yapan ve ayrıca İmam olan Adli Ebu Hacal "İsveçin en iyi İslam devleti olduğunu!" iddia etti.
İsveç’te gençler evlenme kararı veriyor ve ebeveynler de onları serbest bırakıyor. Eğer çiftler evliliği bitirmek isterse de yapılacak bir şey kalmıyor ve basitçe bu ilişkiyi bitiriyorlar. Ebu Hacal, “ben erkek ve kızların ilişkilerinin İslami çerçevede olması gerektiği mesajını veriyorum” diyor.

Filistinli bu ılıman politikacı Fosie’deki küçük bir tuğla evde yaşıyor. Şeriat kurallarını kişilerarası anlaşmazlıkları çözmek için kullanıyor. Ebu Hacal Batı liberalizminin dini özgürlükler için en iyi zemin olduğuna inanıyor. Bu sebeple dini çıkarımlar gerçek hayat problemleriyle çeliştiği zaman bir imam olarak konumunu devreye koyuyor.

Kişisel olarak İslam’ın modern bir şekilde ve kişilerin içinde yaşadıkları toplumun kanunlarına göre yorumlanması gerektiğine inanıyor.

Şeriat kanunlarının İskandinavya’da kötü bir imajı var. Şeriat kuralları genellikle zorla dini bir toplum oluşturmak isteyen köktendinci İslamcılar ile bağdaştırılıyor.

Ebu Hacal her şeyin dinin nasıl yorumlanması gerektiği ile alakalı olduğunu ve İslam’ın emirleri ile İsveç kanunlarının birleştirilmesinde bir problem görmediğini söylüyor.

El Hacal “Şeriat üç bölüme ayrılır. Kişisel, Ailesel ve genel. Genel hukuk herkes içindir bu sebeple İsveç kanunları İsveç’teki şeriattır diyor. Eğer birileri bunu beğenmiyorsa öne çıkıp mücadele etmelidir. Herkesin kanunları legal yöntemlerle değiştirmeye çalışma hakkı vardır” diyor.

İsveç İslam için en iyi ülkedir diyen El Hacal, “sosyal demokrasi ile bütünleşen bir ülkeyi bir ılımlı olarak nasıl bu şekilde yorumluyorsunuz?” sorusuna “Ben liberal-muhafazakâr bir insanım. Ne tamamıyla muhafazakârım ne de tamamen liberalim. Bununla birlikte sosyal sorunları da çok önemsiyorum. Bu açıdan orta yolu izlediğim söylenebilir” yanıtını veriyor.

Bir imam olan Ebu Hacal genelliklede boşanma meseleleri ile ilgileniyor. Çok az imam kadınların lehine karar alıyor bu sebeple kadınların çoğu kendisine geliyor. İslami usullerle evlenen bir çift İsveç’te boşandığı zaman mahkeme bu Müslüman çiftin evlilik sırasında bir nikâh akdi yapıp yapmadıklarına bakmadan bu boşanmayı onaylıyor.

Bu mihr İslam’da eşler boşandıkları zaman belli bir miktar paranın kadına ödenmesini öngörüyor. Bu açıdan bakıldığında mahkemenin verdiği karara rağmen İslami yöntemlerle yapılan boşanmanın erkek tarafının zararına olduğu görülür.

İsviçre de imamlar boşanma ile alakalı bir belge vermeden birçok kadın evlenemiyor ve gerek memleketlerinde gerekse de İsveç’te çeşitli problemlerle karşılaşıyorlar.

Adli Ebu Hacal son 20 yıldır yaptığı bu tür çalışmaların tümünün kaydını kütüphanesinde gösteriyor. Bunlar bütün İsveç’de kendisinden yardım talep eden kişilere ait polis ve sosyal hizmetler gibi kurumlara ait belgeler. Bu problem bir diğer deyişle çok bilinen bir şey.

Balmö bölgesinde bir yargıç olan Björn Serrander, Müslüman çiftlerin boşanma sırasında iki işlem yapmaları gerektiği bilinen bir şey diyor.

Mahkeme bu konuyu incelemeli mi? Serrander’in bildiği kadarıyla bu konuda herhangi bir tartışma yok.
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri