Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'ten Türkiye'ye başörtü dersi

30.01.2010 15:29
İsveç'te. Kadınlar ister polis olsun ister asker rahatlıkla türban takabiliyor. İsveç'te Havaalnında pasaport bölümünde çalışan Türbanlı polis Masooma ile usta gazeteci Ramazan Kerpeten görüştü...

 İsveçli başörtülü polis: Türkiye, Müslüman bir ülke değil miydi?!

 

RAMAZAN KERPETEN- STOCKHOLM      Başörtüsü tartışmaları yaşanırken, İsveç’te başörtüsüne dair hiçbir yasak ya da engelleme yaşanmıyor ve bu doğal bir hak olarak kabul ediliyor. Zaman olarak, İsveç’te görev yapan, kamu hizmeti yapan bazı başörtülü görevlilerle özel röportajlar yaptık. Havaalanı polisliği yapan Hintli bir Müslüman bayanla yapılan röportajda, çalışma görüntüleri eşliğinde ilginç diyaloglar ortaya çıktı. 111204.jpg    

 

 ARLANDA HAVAALANINDA ÇALIŞAN BAŞÖRTÜLÜ KADIN POLİS MASOUMI: UMARIM TÜRKİYE’DE DE GERÇEK DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK OLUR

 

Habername ekibi olarak, İsveç emniyet genel müdürlüğüne müracaat ederek başörtülü polislerinden birisiyle röportaj yapma isteğimizi ilettik. Bazı yetkililerden bir dizi yetkiler aldıktan sonra, Stockholm Arlanda Havaalanı’nda görev yapan bir polisle görüşebileceğimizi söylediler. Fakat bu konuda kendisinden de izin istenmesini, onun şahsi kabulüne bağlı olduğu yetkililerce ifade edildi. İsmi verilen Masoumi Yakup isimli İsveçli kadın polisi arayarak görüşme talebimizi ilettiğimizde görüşebileceğimizi iletti. Sözleşilen vakitte gidip kendisiyle bir röportaj yaptık.

 

Masoumi, havaalanında pasaport kontrol kısmında görev yapan bir polis memuresi. Masoumi önce kendisi hakkında bilgiler verdi; 1992 yılında Hindistan Bombay’dan evlenerek İsveç’e gelmiş, şuan 16 yaşlarında bir kızı var. Ülkesinde ekonomi okumuş. 89 lında okulunu bitirmiş ve orada bir işe girmiş. O zaman da başörtülü olup olmadığını ve Hindistan’da başörtüsüne karışılıp karışılmadığını sorduğumuzda:

“Hindistan özgür bir ülke, insanların dinine karışılmıyor” şeklinde sorumuzu cevaplarken, kendisine bu şekliyle Türkiye’de bu zamana kadar hiçbir kamu görevi yapamayacağını, hatta okuma hakkının bile olmadığını söylediğimizde polis Masoumi, şaşkınlık içinde:

“Türkiye denince hep müslüman ülke düşünüyordum, başörtüsüne karşı bir sorun olduğunu bilmiyordum. Umarım orada da gerçek bir demokrasi ve özgürlük olur.” şeklinde temennilerini belirtti.

 

İsveç’teki çalışma süreci sorulduğunda Masoumi, İsveç’e geldikten sonra yine başörtüsüyle 4 sene boyunca İsveç Postanesi’nde çalıştığını, yeni bir düzenleme sonrasında işsiz kaldığını ve bu dönem içerisinde okula gittiğini söyledi. Yine aynı periyot içerisinde -kanuni zorunluluk olarak- İşsizlik Kurumu’na 2 haftada bir gidip geldiğini, sonra bu iş için kendisine bir randevu verdiklerini belirtti. 1 yıl için geçici olarak, izinli birisinin yerine çalışma işi olduğunu kendilerine bildirklerini söylerken Masoumi:

“Böyle bir işe ihtimal bile vermedim, kesin reddederler diye geldim. Sırf kanunen böyle bir görüşmeye gelmek zorunda olduğum için gelmiştim. Ama işe aldılar, inanamadım.” derken, gülerek: “İşe başlayınca büyük ilgi oldu, röportaja gelenler vb. Baştan bilseydim, bu işin bu kadar önemli olduğunu; işe girmek için daha baştan hazırlanırdım” şeklinde bir eklemede bulundu.

 

İş yerindeki amirlerinin ve mesai arkadaşlarının tepkisinin nasıl olduğunu sorduğumuzda ise Masoumi:

“İş yerindekiler hep pozitif, özellikle kadınlar. Farklı bir kadın portesi çizdiğim için. Benim sergilediğim; çalışan bir müslüman kadın portresi. Benimle problemi olan yolcular olduğunda mesai arkadaşlarım bana yardımcı oluyorlar.”

 

Bu noktada, yolcularla bir sıkıntı yaşanıp yaşanmadığı sorulduğunda ise Masoumi:

“Yolculardan farklı tepkiler var, benim gibi başörtülü birini görmekten. Özellikle bizim gibi müslüman kültürden gelen insanlardan, “Bu kadın bu işi yapabilir mi?” diye önyargılı bakışları olabiliyor. Soru sorduğumda cevap vermek istemeyenler oluyor. Böyle durumlarda İsveçli mesai arkadaşlarım devreye giriyorlar.” şeklinde konuşuyor..

 

Başörtülü bir müslüman kadının polis olarak görev yapmakta olmasının İsveç demokrasiye katacağı katkıyı sorduğumuzda Masoumi:

“Umarım bunun, demokrasiye katkısı olacaktır. Ve umarım bütün iş sahipleri yetişmiş kalifiyeli başörtülüleri işe alırlar. Ben, başörtülülerin başı açıklardan daha az iş becerebileceğine inanmıyorum” şeklinde cevapladı.

 

ristiyan bir ülkede başörtülülerin çok rahat çalışabilmesine, eğitim hakkını kullanabilmesine rağmen Türkiye gibi müslüman ülkelerde bunun yasaklanmasını değerlendirmesi istendiğinde Masoumi:

“Ben bunu ilk duyduğumda çok üzüldüm. Ben Türkiye’nin müslüman bir ülke olduğunu düşünüyordum. Diğer kadınlar nasıl ailelerini geçindirebiliyorsa, başörtülüler de yapabilmeliler… Çok acı bir olay” diye açıklamalarda bulundu.

 

Bunun bir kadın hakkı sorunu olduğunu da dile getiren Masoumi:

“Bu bir haktır, kadın istediği gibi giyinebilmelidir. Kadınlar çok zeki ve güçlüdür. Umarım kendi hakları için kadınlar mücadele ederler. Bu bir kadın hakkı meselesidir. Bu engeli aşabilmek için mücadele etmelidirler” şeklinde konuştu.

Mülakat verdiği için kendisine teşekkür edip ayrılmak istediğimizde İsveç Polis Memuru Masoumi Yakup, Türk insanlarıyla görüşmüş olmaktan dolayı çok memnun olduğunu ve Türk insanını daima sevdiklerini ve Türkiye’deki herkese selamlarını iletmemizi belirtti.

Kaynak:
Bu haber toplam 6916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri