Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç büyükelçisi Türkiye'de

12.03.2010 17:06
Ermeni tasarısının İsveç Parlemantosu'ndan geçmesi üzerine İsveç'ten istişare için çağrılan Büyükelçi Korutürk İstanbula geldi.

Ermeni tasarısının İsveç Parlemantosu'ndan geçmesi üzerine İsveç'ten istişare için çağrılan Büyükelçi Korutürk İstanbula geldi.

Ermeni iddialarını içeren karar tasarısının İsveç parlamentosunda bir oy farkla kabul edilmesinden sonra Türkiye'ye çağrılan Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk, İstanbul'a geldi.

Esenboğa Havalimanı'na inişinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Korutürk, "İlişkileri herhalde çok ciddi menfi yönde etkileyecektir. Çok mükemmel düzeyde ikili ilişkilerimiz vardı." dedi. Korutürk, ne zaman dönüp dönmeyeceğine hükümetin karar vereceğini belirtti.

İsveç'te sözde Ermeni soykırımı tasarısının kabulünü beklemediklerini, sürpriz olduğunu belirten Korutürk, "İsveç gibi bu kadar dost bir ülkeden beklemiyorduk. Her düzeyde görüşme oldu. Bütün süreç sırasında bizimle istişare ettiler. İktidardaki Sağ Parti'nin Dışişleri Komisyon Başkanı sürekli bizimle istişare halindeydi." dedi.

Tasarının kabulünün ilişkileri çok ciddi menfi yönde etkileyeceğini kaydeden Korutürk, tasarının kabulünün perde arkasını anlattı: "Parlamentonun kabul ettiği bir önergeden bahsediyoruz. İsveç Eylül'de seçimlere gidiyor. Şu anda kabul edilen önerge yeni değil. 2008'de parlamentoya gelmiş. Yeni ele alınma sebebi parlamentoya gelen ama ele alınmayanları 4 yıl sonra ele almak zorundalar. İç tüzük böyle. Dış işleri komisyonunda oy çokluğuyla reddedilmesi çok önemliydi. Bu güne kadar ki uygulamalarda da genel kurulda da itibar gördü." Korutürk, ne zaman döneceğine yönelik soruya hükümetin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun karar vereceğini ifade etti.

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri