Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'te soykırım "Tekrar oylanabilir"

25.03.2010 00:59
İsveç Türk Gençlik Federasyonu'nu ziyaret eden İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, parlamentolarında alınan 1915'le iglil karardan duyduğu üzüntüyü bir kez daha dile getirdi.

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt İsveç-Türkiye ilişkilerinin en kısa zamanda normale dönmesini umduğunu söyledi. İsveç-Türk Gençlik Derneği’nin (TUF) davetlisi olarak TUF merkezine gelen bakan Bildt, Türk kökenli gençler ile iki ülke arasındaki son gelişmeleri konuştu.

Sözde soykırım tasarısının Parlamentodan geçmesine üzüldüğünü söyleyen Bakan Bildt en kısa süre içinde iki ülke arasında gerilen ilişkilerin normale dönmesini umut ettiğini belirtti. Parlamento’dan geçen tasarının sanıldığı kadar önemli bir mesele olmadığını, tasarının meclise tekrar getiribileceğini ve bu defa reddedilebileceğini ifade eden Bildt partisinin bu konuda bir girişimi olup olmayacağı konusunda ise bir fikir belirtmekten kaçındı.

Gençlik Federasyonu Ermeni tasarısı hakkında kulis yapıyor

İsveç’in Türkiye’ye AB desteğinin tam olarak devam edeceğini de vurgulayan Bildt ‘sizce Türk Büyükelçi ne zaman döner?’ sorusuna bilmiyorum cevabını verdi. Tasarı nedeniyle endişelere kapılan İsveç Türk toplumuna müsterih olun mesajı veren Bildt “bu tasarı bizimle beraber yaşayan Türkleri kesinlikle direk olarak etkilemeyecek” dedi ancak endirek yollardan Türk toplumuna sıkıntılar doğurabileceğini de kabul etti. İsveç içinde çok farkı etnik gruplar olduğunu ifade eden Bildt “bu farklılıkların korunması ve bu grupların barış içinde yaşaması taraftarıyız” şeklinde konuştu. Bildt ülkede yaşayan Süryani grupları ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Türk kökenli gençlere ülkeye entegre olun, sosyal hayata daha çok katılın mesajı veren Bildt özellike etnik kökenli gençlerin siyasi organizasyonlarda yer almalarını, polikaya girmelerini teşvik ettiklerini ifade etti. TUF Başkanı Alev Akbaş ise son yasadığımız olaylar “biz Türk gençlerinin dernek ve federasyonlara üye olarak faaliyet göstermelerinin ve siyasi organizasyonlarda yer almalarının önemini bir kez daha ortaya çıkardı” dedi.

Gençlik Federasyonu Ermeni tasarısı hakkında kulis yapıyor 
 

Kaynak:
Bu haber toplam 1656 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri