Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'ten Danıştay'a hukuk dersi

11.02.2010 00:41
Hak ve özgürlükler bakımından bireyi ön plana çıkartan, mahkemeye intikal etmiş olaylarda kişinin inancına, yaşantısına, etnik kökenine bakmadan, adil karar veren ülkeden Hukuk manzaraları...

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Danıştay, YÖK'ün katsayı konusunda yaptığı ikinci düzenlemeyi de durdurarak, ideolojik bir kararla milyonlarca gencin geleceğine ambargo koydu. Büyük önder Atatürk’ün belirttiği gibi ‘’Muasır Medeniyetler’’hedefine ulaşmış; çağdaş, demokratik ve hukukun üstünlüğü konularında dünya’ya idol olmuş ülke olan İsveç’ten Danıştay’a hukuk dersi

İsveç’te yabancı kökenli bir erkek Müslüman, İş Bulma Kurumunun önerdiği bir iş için ön görüşme yapmak maksadıyla buluştuğu şirketin bayan müdürünün dini yaşantısını gerekçe göstererek elini sıkmamasından dolayı 60.000kron (5bin Euro) tazminat kazandı.

İsveç basınına yansıyan bu şaka gibi habere göre, İşsizlik Sigortasından aldığı parayla geçimini sağlayan yabancı kökenli bir Müslüman, İş Bulma Kurumu tarafından ön görüşme yapmak üzere elaman arayan bir şirkete gönderilir. Görüşmeye katılan firmanın müdürünün bayan olmasından dolayı dini hassasiyetlerini gerekçe göstererek uzatılan eli sıkmak yerine elini sallayarak selamlaşır.

Bu gerekçeyle firma tarafından işe alınamayacağı bildirilen adama, kötü bir sürprizde İş bulma kurumundan gelir.  Adamın yaptığı hareketin hoş olmadığını ve İşsizlik parasınınsa kesilmesine karar verdiklerini belirtirler.

Bu kararı ağır bulan Müslüman kökenli adam hakkını aramak için mahkemeye başvurur. Mahkeme heyeti olayı tüm boyutuyla inceledikten sonra adamı haklı görerek; İsveç İş Bulma Kurumunu 60. 000 kron (5 bin Euro)tazminata ve ayrıca mahkeme masrafları olarak 35.000 kron (3500 Euro) mahkûm ettiklerini bildirdi ve manevi tazminat olaraktan İş Bulma Kurumu ve Şirket yetkililerinin adamdan özür dilenmesini istedi.

DAHA ÖNCE İSVEÇ MAHKEMELERİNE İNTİKAL EDEN İKİ OLAYIN KARARI;

İsveç"in iki ayrı mahkemesi, kendilerine intikal eden 2 tane başörtüsü olayında hukuk"un üstünlüğü doğrultusunda karar verdi.  Olayın ilki,  İsveç"in 2. Büyük şehri olan Göteborg"da meydana geldi.

"İki  kapalı bayan çocuklarını belediye"nin kapalı yüzme havuzuna götürür, havuz yetkilileri, bayanların kılık kıyafetleri, havuz yönetmeliğine uymadığı için, onları içeri almaz " Bu hareket karşısında, çok üzülen bayanlar, olayı yargıya taşır."

Basın"a yansıyan,  mahkeme kararı: "Dini inançlarından dolayı, farklı giyinen hiç kimsenin kamudan hizmet alması engellenemez,  şahısların onurları kırıldığı içinde, belediye tarafından 5 bin dolar tazminat ödenmesine hüküm verildi."

Diğer ikinci olayda İsveç"in 3. Büyük şehri olan Malmö”de meydana geldi. "Bir bayan peçeli başörtüsü taktığı için, özel bir şirkete ait halk otobüsüne, şöför tarafından alınmadığı gerekçesiyle,  rencide olan bayan,  olayı mahkemeye taşıdı.

Mahkeme olayı "Bireysel, hak, özgürlükler açısından değerlendirip,  bayan lehine bir karar aldı. Özel otobüs şirketini de, bayana 4 bin dolar tazminat ödemeye mahkûm etti. Otobüs şirket müdürü hem kamuoyundan özür diledi, hem de şoför”ü iş den çıkardıklarını kamuoyuna açıkladı.

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1956 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri