Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

En çok Tecavüzün olduğu ülke!

07.08.2010 02:27
İsveç'in, Dünya'da en fazla tecavüz suçlarının işlendiği ülkelerden biri olduğu bildirildi

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

Avrupa Birliği tarafından yapılan istatistikde, dünya'da en çok tecevüze uğrayan bayanlar İsveç'te yaşıyor. İsveç'i Afrika ülkesi Lesotho'da ikinci sıradan takip ediyor.

İsveç'te yılda 5 bin tecavüz olayından sadece yüzde 13'ünün mahkemelere taşınabildiği belirtildi.

Avrupa ülkelerindeki tecavüz suçlarıyla ilgili olarak Avrupa Birliği'nin sağladığı kaynakla yapılan araştırmaya göre, yılda her 100 bin İsveçliden 53'sı cinsel taciz ve tecavüze uğradığı şikayetinde bulunuyor.

Bu taplonun çok korkunç olduğuna değinen Karolinska hastanesi araştımacısı Pr. Doktor Niklas Långström, 'Bu tecavüz vakaları İsveç'in en önemli poblemi, kesinlikle sorumlular yetkililer bir araya gelip kalıcı bir çözüm bulmalıyız. Gelecekte daha vahim bir taplo ile karşılaşmamak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir' dedi.

Tecavüz olaylarının yüksek olduğu belirtilen İngiltere'de ise her 100 bin İngilizden 23'ü tecavüze uğradığı şikayetiyle polise başvuruyor.

Araştırma sonuçlarına göre, İsveç'te yılda 5 bin kişi tecavüze uğradığını bildirerek polise başvuruyor, ancak bu şikayetlerin ancak yüzde 13'u mahkemelere taşınabiliyor.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 15444 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri