Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yabancı düşmanı parti fena yakalandı

28.08.2010 01:52
İsveç'te seçimler yaklaşırken, seçim barajını aşmak için her yola başvuran, 'Irkçı Parti' İsveç Demokratlar, bu sefer taşı baltaya vurdular...

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç’te yabancıları hedef alan açıklamaları ile dikkat çeken ’’Yabancı düşmanı’’ olarak da adlandırılan İsveç demokrat partisinin yabancılar hakkında söylediği büyük bir yalanı ortaya çıktı.

Her seferinde İsveç’te yaşayan göçmenleri suçlayan açıklamalar yapan İsveç Demokratlar, en son kamuoyu ile paylaştıkları, ‘’İsveç’te en çok tecavüz suçunu yabancılar işliyor’’ haberi yalan ve maksatlı çıktı.

Yabancı düşmanı Partinin kamuoyu ile paylaştığı sahte araştırma da, geçen yıl İsveç’te tecavüz davası ile yargılanan ve ceza alan 114 kişi bulunduğu, bu ceza alan sanıkların da yarısından fazlasının yabancı kökenli suçlulardan oluştuğu iddia edilmişti.

Haberin İsveç basının da çıkmasından sonra, İsveç demoklar partisinin araştırmasının sahte ve iddiaların asılsız olduğu yetkililer tarafından belirtildi. Geçen yıl mahkemelere intikal eden ve tecavüz suçundan yargılanan sanık sayısının altı bin olduğu, mahkemeler tarafından yalnızca 253 kişinin suçlu bulunarak mahkûm edildiği, ceza alanların sadece yüzde 2-3 oranın da yabancı kökenli olduğu belirtildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri