Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sel felaketinde suçlu Pentagon!

12.09.2009 01:02
Eski İsveç Türk İşçi Dernek Federayonları Başkanı Osman Özkanat Türkiye'de yaşanan felaketin sorumlusu olarak Pentagon'u gösterdi...

İsveç eski Türk İşçi Dernek Federasyonları başkanı Osman Özkanat yazdı...

Trakya bölgesi sel felaketiyle ilgili açıklamaları çok dikkatlice izlemekteyim. Özellikle sn Başbakanın ilk günde bu felaketin izahının olmadığını söylemesi çok garibime gitmiş durumda. Oysa bu felaketin bu denli büyük çapta yıkımları ve ölümleri beraberinde getirmesinin bana göre çok net izahı var.

1950 den başlayan kırsaldan kente olan özellikle 80 den sonra yoğunlaşan göç ve sanayileşme bizde sonradan oluşan yağma kültürünün etkisiyle çarpık yapılaşmaya yol açmıştır. Eski su kaynaklarının ve suyollarının olduğu bölgelerde yoğun konutlaşmaya gidilmiş hem de Mimar Sinan’ın 400 yıl önce yaptığı 32 gözlü köprünün su gözlerini kapatmaya kadar varan kara cehalet ve açgözlülük İzah için yeter de artar bile…

Sel nedir? Nasıl oluşur? Oluştuğunda gücü ne olur? Nerelerden geçer ve tarihi dere yataklarının yerleri nerelerde? Sorusuna yanıt aranarak yapılaşmalar oluşturulmamıştır.

Son 30 yılda kırsaldan kentlere olan göç, konutla ilgili rantiyenin boyutlarını ”Özalizmin” yarattığı yağmacı siyasi ve burokrat kadroların devlet malını yağmalamaları veya yağmalayanlardan çıkar temin etmeleri milletçe bilinmekte.

Ayrıca siyasetle inşaat sektörünün ilişkilerinin sonucu olarak kaliteli alt yapının yapılmaması ya da hiç yapılmadığı halde yapılıp gösterilmesini sağır sultanlar bile bilmektedir.

Belediyelerin İmar komisyonları belediye politikacılarının birinci derecede özel ilgi alanı olmuştur ve son 50 yılda ve parti içi kavgaların ana nedenlerinden biri de bu yağmaya katılma mevzisini yakalamaktı. Özellikle büyük kentlerin belediye başkan adayları ve meclis üyeleri parti genel merkezlerinden atanmıştır. Bu geçirdiğimiz son seçimde dahil.

Bu bölgelerin alt yapısı gereken ölçülere göre yapılmadığı ve bu konuda ki karar mercilerinin birçok nedenle gereken ciddiyeti göstermedikleri ve bu yağmalamalara nasıl göz yumulduğu çok net bicimde görülmektedir.

Devlet arsası olan dere ve su vadilerine imar planı vererek, rantiyeye çeviren, son kırk yılda toplumda siyaseti yönlendiren ve bunu hayata geçiren devlet memurlarının sel felaketinde insanlara yardımcı olmayı bir yana bırakıp, eşya yağmalayan aciz hırsızlardan farklı bir yanları olduğunu söyleyebilir miyiz?

12 Eylülle birlikte Türkiye’de belediye başkanlığı yapan siyasetçilerin bir mal varlığı araştırması yapılsa özellikle turizm yöreleri ve büyük kentlerde belediye başkanlığı imar komisyon başkanlığı yapmış çoğu kişilerin ve yakınlarının ne durumda olduğu net bir bicimde görülür.

40 yıldır yaşadığım kuzey Avrupa’daki yağış Türkiye’den kat, kat fazla olmasına karşın bir sel felaketine rastlamadım. Ben bu konuda fazla uzman değilim ama en azından şunu biliyorum; Buralarda son 200 yılın yağmur ortalamasının en yüksek miktarı hesaplanır, zemin araştırılması yapılır bir köprü, yeni bir mahalle, ya da yeni bir otoyol yapılırken.

Sayın Başbakan bu konuların da izahı var. Her şeyin bir izahı olduğu gibi…


12 Eylül faşist askeri darbesi üzerinden tam 29 yıl geçti. Ülke çocuklarını birbirine kışkırtıp vurdurdular sonrada anarşiyi bitirmek için simdi agizlarindan düşürmedikleri uniter devletin en üst egemenlik organı meclisi kapattılar. Hayatlarında doğru dürüst 5 roman bile okumamış olan 5 general idareye el koydu. Gerçi onlar ne yaptıklarının farkına bile varamadılar.

Bu operasyonu Pentagon’da 74 yılların da planlanmaya başlanılıp, asıl amacının ülke insanin ahlakını, birtakım kutsal değerlerini bozmaktı. Ne yazık ki amaçlarını da başardılar. İste televizyonlarda gördüğünüz açık hırsızlık yapan, sadaka kamyonlarının peşinde kosan insan malzemesi ve yeni kapkaççı değerler bu hainlerce yaratıldı. 

Türkiye'de ki tüm belediyelere önerim: Eğer herhangi bir okul veya cadde bu hainlerin ismini taşıyorsa, oyla gelen insanlar olarak, bu isimleri değiştirmenizi âcizane olarak ifade ediyorum. Beldelere iyilikleri dokunmuş ve seçimle gelen eski bir belediye başkanın ismini taşıyan bir caddenin ismini değiştirmemenizi de tavsiye ederim.

Bu haber toplam 1990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri