Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'te soykırım tartışması!

20.05.2010 01:40
İsveç'in başkenti Stockholm'de ’’Avrupa Birliği ile Türkiye arasında köprü kurmak’’ başlıklı Konferansa Sözde soykırım tartışmaları damgasını verdu...

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

İskandinavya Kiliseler Avrupa Birliği Ofisi tarafından’’Avrupa Birliği ile Türkiye arasında köprü kurmak’’ başlıklı Konferans İsveç’in başkenti Stockholm’de yapıldı.

İsveçli politikacı ve akademisyenlerin katıldığı toplantıya Türkiye’den konuşmacı olarak TRT’de ‘’BÜYÜTEÇ’’ Programını hazırlayan ve sunan Doçent Dr Savaş Genç katıldı.

KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYORUZ.

Programın açılış konuşmasını yapan İskandinavya Kiliseler Avrupa Birliği Ofisi başkanı Thomas Sandell, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin önemine değinerek, hedeflerinin sivil toplum örgütü olarak Avrupa Birliği ile Türkiye arasında bir köprü vazifesi kurmak olduğunu dile getirdi.
Thomas, ‘’Kiliseler birliği olarak Türkiye’nin AB’ye katılımına yardımcı olmak için çeşitli Türk Sivil örgütleriyle görüşüyoruz, bu toplantıda onlardan biridir ‘’dedi.

Türkiye ile İsveç arasında Soykırım krizi olduğuna değinen Thomas Sandell, bu şartlar altında bu toplantıyı yapmak büyük bir başarı ve fedakârlıktır’’ diye konuştu.

EN BÜYÜK BAŞARI AKP’NİN

Thomas Sandell’in açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen İsveç'in eski İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson, ‘’Türkiye’nin AB’ye tam adaylık başvurusunu ABD ve NATO destekliyor. Kopenhag kriterlerinin yerine getirilmesinden sonra müzakerelerin başlamasında en büyük başarı 2002’de seçimleri kazanan Ak Parti hükümetinin olmuştur.

AK Parti seçimleri kazandığında şeriatçı bir parti ve Türkiye’de din devleti kurmak için başa geldiği bazı çevreler tarafından korkuya kapılarak iddia edilse de bunun tam tersi oldu. AB açılımlı politikalar izleyerek Türkiye’yi batıya yaklaştırdı.

FRANSA ve ALMANYA'NIN TÜRKİYE HAZIMSIZLIĞI

Fransa ve Almanya’nın Türkiye’nin AB’Ye tam üyeliği konusunda ki tutumlarını eleştiren Karlsson, ‘’ Türkiye Almanya ve Fransa kadar büyük bir ülke eğer Türkiye AB’ye tam üye olursa, Fransa ve Almanya kadar hak ve söz sahibi olacak buda Fransa ve Almanya’yı tedirgin ediyor.

Ayrıca Türkiye AB üyesi olursa Avrupa Ülkeleri otomatik olarak Suriye, Irak ve İran’a komşu oluyor buda AB ülkelerin bazılarında Türkiye’ye karşı çekimser bir hal sergilemesine neden oluyor.

Türkiye’nin AB’ye girmesini canı gönülden istediğini belirten Karlsson, ‘’Türkiye AB’ye büyük bir zenginlik katacağına eminim, bundan AB karlı çıkacak Türkiye’den gelecek İnsan gücü beyin gücü Avrupa’yı daha güçlü bir hale getirecek ve Türkiyesiz bir Avrupa, Avrupasız bir Türkiye olamaz.

SÖZDE SOYKIRIM KARARI YANLIŞ

İsveç meclisinin aldığı Soykırım kararını eleştiren Karlsson, 1915 yılında ben Türklerin soykırım yaptığını tespit eden hiçbir belge yok Sosyaldemokrat parti tarafından İsveç meclisinden geçirilen bu karar Avrupa Birliğine yakın Ak partiye karşı, içe kapalı değişime direnen CHP’nin elini güçlendirmekten başka hiçbir şeye yaramadı ve bu kararı AKP’ye karşı kullandı’’ diye konuştu.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER SAĞLAM TEMELLERDE

İsveç meclisinden geçen sözde Ermeni soykırım tasarısının damgasını vurduğu panele konuşmacı olarak katılan iktidar sağ Moderat partinin milletvekili Gustav Bliks, alınan kararın yanlış olduğunu bu işin tarihçilere bırakılması gerektiğinin altını çizdi. 1915 yılında Türkiye’nin o bölgesinde ne olup bittiğini kimsenin bilmediğine değinen Bliks, ‘’Parti olarak Türkiye’nin AB’ye üye olmasına çok önem veriyoruz. Türkiye-İsveç arasında son yıllarda çok iyi ilişkilerimiz vardı, sağ olsun Soyaldemokratlar biraz bu ilişkilerin bozulmasına neden oldular ama ilişkilerin temelleri sağlam olunca ilişkilerimiz tekrar eskiye döndü’’ dedi.

KARLSSON SOSYALDEMOKRAT MİLLETVEKİLİNİ ŞOK ETTİ

Sağ Moderat parti milletvekili Bliks’in ardından söz alan Sosyaldemokrat bayan milletvekili Carin Hägg, ‘’Türkiye’nin AB üyeliğini parti olarak destekliyoruz. Soykırım kararına gelince bu tasarı uzun süredir İsveç meclisini meşgul ediyordu önceden bu tasarıya karşıydık ama parti kongresinde bu tasarıyı destekleme kararı aldık. Bu aldığımız karar Türkiye’ye bakış açımızı değiştirmedi’’ dedi

Bunun üzerine söz alan İstanbul eski İsveç’in eski İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson,’’ Bu karar ile Parlamento, hükümete AB nezdinde 1915 yılında Ermeni, Süryani, Asurî ve Pontus Rumlarının soykırıma uğradığı iddiasını tanıması için çalışmasını salık veriyor. Sadece Pontus Rumlarını ele alalım. Tasarıda geçtiği gibi eğer sadece 1915 yılını baz alırsak o yılda Pontus Rumlarına hiç bir şey olmadı. Dünyada hiç bir parlamento 1915 yılında Rum pontuslarının 1915 yılında soykırıma uğradığına dair bir tasarı geçirmedi. Böyle bir tasarı sadece İsveç Parlamentosu’nda geçti ve Parlamento şimdi hükümetten tarihte yaşanmamış bir olayın tanınması için AB’de gayret göstermesini istiyor. Kaldı ki böyle bir tasarıya Yunan ve Kıbrıs Rum Parlamentosu bile destek vermez.’’dedi

Bu çıkışa karşı çok şaşıran Sosylademokrat milletvekili , Karlsson’a karşı cevap verecek argümanı olmadığından sadece bir- kaç kelimeyle olayı geçiştirmeye çalıştı.

GİZLİ BİR EL DEVREDE

Daha sonra Konferansa Türkiye’den Davet edilen TRT’de’’ BÜYÜTEÇ’ Programın yapımcı ve sunucusu Doçent Dr Savaş Genç, Gizli bir elin devreye girdiğini belirterek, ‘’Uzun süredir Türkiye ve Ermenistan arasında hiçbir ilişki yokken, son zamanlarda karşılıklı atılan adımlardan sonra, gizli bir el devreye girdi ve bazı Parlamentolarda soykırım tasarısı tartışıldı ve onaylandı. Madem İsveç’te siyaset yapan Sosyaldemokrat parti demokrat olduğunu iddia ediyor neden gurup kararı aldılar? Ne biçim demokrasi bu?

Türkiye’de hala ekonomik sorunlar yaşanırken, işsizlik en büyük problemlerden biriyken, 40 bin Ermenin kaçak olarak çalışmasına göz yumuluyor. Siz Türkiye’nin 100 yıl öncesi sorununu ele alıyorsunuz, 3-5 sene önce Karabağ’da Ermeniler tarafından öldürülen binlerce insan sırf Azeri olduğu için öldürüldü yakın tarihimizde olan bu olayı neden hiç kimse gündeme taşımıyor. 19’yy da dünya’da neler oldu neler? Ulus devletin ve milliyetçiliğin öne çıktığı bir zamandı. Dünya’nın her tarafında çok büyük oylalar oldu, olayları tek taraflı bakılıyor ve sağlıklı değerlendirilemiyor’’ diye konuştu.
 

resim-isvec-konyaspor-002.jpg

resim-isvec-konyaspor-003.jpg

resim-isvec-konyaspor-005.jpg

resim-isvec-konyaspor-009.jpg

resim-isvec-konyaspor-012.jpg

resim-isvec-konyaspor-010.jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 1534 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri