Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsveç'teki Türklerden Soykırım tavrı

18.05.2010 00:18
Ermeni iddialarının İsveç Meclisi'nden geçmesine haklı bir şekilde tepki göstererek onurlu bir davranışta blunan' GÖTEBORG TÜRK LOBİ GRUBU İSVEÇ SEÇİMLERİNDE' rotası belli oldu...

ATİLA ALTUNTAŞ/STOCKHOLM

Ermeni iddialarının İsveç Meclisi'nden geçmeseine büyük destek veren Sosyal Demokrat Parti'ye tepki duyan İsveç'te yaşayan Türkler önümüzdeki sonbaharda yapılacak seçimlerde iktidardaki Moderat Parti'yi (Muhafazar Parti) destekleme kararı aldı. Göteborg Türk Lobi Grubu adına, parti yöneticileri ile görüşen Türkler, İsveç'te yaşayan Türklerin oylarını Muhafazar Parti'ye atmaları için propaganda çalışması yapacak.    

İsveç'te yaşayan Türklerin, genel seçimlerde büyük destek verdiği Sosyal Demokrat Parti'nin, geçtiğimiz 11 Mart'ta İsveç Meclisi'nde yapılan oylamada, Ermeni iddialarını desteklemesi üzerine, başta Göteborg'da yaşayan Türler olmak üzere, partiden istalarını açıklamıştı. İsveç Meclisi'nin Ermeni iddilarını onaylayan kararından sonra Sosyal Demokrat Parti'ye bağlı çalışan Göteborg Türk Sosyal Demokrat Derneği üyeleri,Parti'den istifa ettikten sonra derneği feshetmişti.

ONBİNLERCE OY DEMEK    
Derneğin feshinden sonra dernek üyesi Türkler, siyasetteki faaliyetlerini başka bir parti içinde sürdürmek amacıyla diğer partiler ile görüşmelere başladı. Göteborg Türk Dernekleri Komitesi içinde oluşturulan Göteborg Türk Lobi Grubu yöneticileri de, bu amaçla Muhafazakar Parti yöneticileri ile bir kaç kez bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.

En son 12 Mayıs 2010 tarihindeGöteborg Türk Dernekleri Komitesi Başkanı ve Göteborg Türk Lobi Grubu üyesi Mustafa Atık'ın da içinde bulunduğu Türk grubu, Muhafazakar Parti Göteborg İl BaşkanıJohnny Magnusson'un da aralarında bulunduğu partililer ile bir araya gelerek, Türk toplumunun taleplerini ve seçimlerde izleyecekleri yol hakkında görüş alışverişinde bulundu.    

Göteborg Türk Lobi Grubu'nun Muhafazar Parti temsilcileri ile yaptıkları görüşme sonucunda başta Göteborg olmak üzere İsveç'te yaşayan Türklerin sonhabarda yapılacak genel ve yerel seçimlerde Muhafazar Parti'nin desteklenmesi üzerinde anlaştı. Muhafazar Parti Göteborg İl BaşkanıJohnny Magnusson ve diğer partiler ile yaptıkları görüşme hakkında bilgi veren Mustafa Atik, 'Muhafazar Parti ile yaptığımız görüşme sonucunda İsveç'te yaşayan Türk toplumunun oylarını bu partiye yönlendirmek için görüş birliğine vardık. Malmö ve Stockholm'deki Türk dernekleri ile de bu yönde görüşmelerimiz olacak ve bu yönde oy kullanmaları için yönlendirme yapacağız' dedi.

İsveç'te yaşayan Türk toplumuna, Muhafazar Parti ile vardıkları anlaşmayı ve aldıkları kararı anlatacaklarını kaydeden Atık, '11 Mart'ta İsveç meclisinde alınan karar ile birlikte bu ülkede yaşayan Türkler de uyanmış oldu. Bu oylamanın Türk toplumu üzerindeki etkisini bundan sonrada kullanacağız. Bu onbinlerce oy demektir. Sonbahardaki seçimlerde Türk toplumu olarak Muhafazar Parti'yi destekleme kararı aldığımızı Türk dernek ve toplumuna anlatacağız ve bu yönde oy kullanmaları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz' diye konuştu.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1800 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri